فاکتور های خرید استاندارد و کارمزدی حسابداری کشتارگاه

۱۳۹۸-۰۱-۱۹
padiranc_us3er9ad1ran
1362

فاکتور های خرید استاندارد و کارمزدی در حسابداری کشتارگاه

ورود بار به کشتارگاه ها معمولا از سه طریق صورت می گیرد :

۱- خرید مستقیم از مرغداری ها یا دامداری ها

۲- انتقال از مرغداری یا دامداری متعلق به کشتارگاه

۳- خرید کارمزدی

 

الف : چنانچه ورود بار به صورت خرید مستقیم یا انتقال از مرغداری و دامداری به مجموعه باشد برای ورود اطلاعات باید از فاکتور خرید استفاده کرد.

 

  از منوی خریدو فروش ، فاکتور استاندارد و بعد فاکتور خرید را انتخاب میکنیم .

  اطلاعات مربوط به فاکتور را وارد می کنیم . اطلاعاتی نظیر : تاریخ ، نام فروشند یا مرغداری / دامداری ، شماره کامیون ، شماره بارنامه و …. . (چنانچه موارد مورد نیاز در فاکتور نباشد میتوان آنها را به فاکتور اضافه نمود . نحوه انجام این تغییرات در ویدئوی تنظیم عملیات فاکتور موجود می باشد.همچنین در صورتیکه نیاز به رهگیری هر پارتی بار داشته باشید باید گزینه پارتی بار را به فاکتور لینک نمایید . نحوه انجام این عملیات در مقاله آموزشی پارتی بار در فاکتورها توضیح داده شده است.)

  بعد از ورود اطلاعات فاکتور ، اطلاعات مربوط به کالا وارد می شود.

  فاکتور از طریق گزینه های ثبت و یا حساب فاکتور ثبت می گردد.

 

نرم افزار کشتارگاه ، حسابداری کشتارگاه

به این ترتیب پارتی بار وارد سیستم شده و در انبار مربوط موجودی آن افزایش می یابد .

 

ب : چنانچه ورود بار به صورت کارمزدی باشد باید کارمزد در فاکتور خرید اعمال گردد . برای اجرای این عملیات باید ابتدا عاملی به نام کارمزد در سیستم حسابداری کشتارگاه تعریف کرد :

 

  از منوی انبار ، کالا و انبار ،عوامل افزاینده و کاهنده ، تعریف عوامل افزاینده و کاهنده را انتخاب می کنیم تا پنجره مربوطه نمایش داده شود .

  کد عامل به صورت پیش فرض توسط نرم افزار حسابداری کشتارگاه نمایش داده می شود .

  در قسمت نام عامل افزاینده عنوانی برای عملیات مورد نظر وارد کنید . به عنوان مثال : کارمزد خرید .

  با کلیک بر روی گزینه انتخاب در قسمت انتخاب نوع عملیات لیست فاکتورهای تعریف شده در سیستم حسابداری کشتارگاه نمایش داده می شود . فاکتور خرید کارمزدی را انتخاب کرده و کلید ENTER می زنیم .

  در مرحله بعد با توجه به نیاز حسابداری و مراحل کاری حسابداری کشتارگاه باید از بین گزینه های افزاینده و خنثی یک مورد انتخاب شود .

A : در صورتی که تمایل داشته باشید مبلغ کارمزد روی بهای تمام شده کالا به صورت مستقیم تاثیر گذاشته و به آن اضافه شود باید گزینه افزاینده را انتخاب نمایید . در این صورت در قسمت کد حسابداری با زدن کلید ENTER لیست حسابها نمایش داده می شود . حساب مربوط به هزینه کارمزد خرید را انتخاب می کنیم .

B : در صورتی تمایل نداشته باشید این مبلغ روی بهای تمام شده کالا تاثیر گذار باشد (به صورت دستی تنظیمات بهای تمام شده را انجام می دهید) یا برای ثبت حسابداری کارمزد نیاز به ثبت در حسابهای مختلف باشد باید گزینه خنثی انتخاب شود. (پیشنهاد ما برای سرشکن شده قیمت کالا برای بهای تمام شده)

  با انتخاب این گزینه در کادر کدهای حسابداری عامل خنثی باید کدهای بدهکار و بستانکار انتخاب شود . در صورتی که نیاز به استفاده از یک کد حساب ثابت برای تمام فاکتورها باشد گزینه ی “”ثابت باشد با کد”” ، را انتخاب کرده و در کادر رو به روی آن با زدن کلید ENTER لیست حسابهای نمایش داده شده حساب مورد نظر را انتخاب کرده و مجدداً ENTER می زنیم تا کد مورد نظر ثابت شود .

  اما اگر در هر فاکتور می بایست کد حسابهای مختلفی استفاده شود گزینه ی “”در فاکتور سوال شود”” را انتخاب میکنیم .

مثال : به عنوان مثال آقای علوی و یاوری اشخاصی هستند که به کارمزدی برای مجموعه خرید انجام میدهند و مبلغ کارمزد را به حساب آنها منظور می کند . پس ثبت حسابداری به صورت زیر می باشد :

هزینه کارمزد    بدهکار 

                                آقای علوی / یاوری   بستانکار

  به این ترتیب در قسمت کد حسابداری بستانکار گزینه “”ثابت باشد با کد”” ، را تیک زده و حساب هزینه کارمزد را در کادر رو به روی آن وارد می کنیم . در قسمت کد حسابداری بدهکار گزینه “”در فاکتور سوال شود”” را انتخاب می کنیم .

 

نرم افزار کشتارگاه ، حسابداری کشتارگاه

 

  در کادر نوع محاسبه ، نوع ورود و محاسبه مبلغ کارمزد انتخاب می شود .

  اگر مبلغ کارمزد به صورت درصدی از بهای خرید محاسبه شود گزینه درصد را تیک زده و مقدار درصد مورد نظر را در کادر رو به روی آن وارد می کنیم .

  در صورتی که درصد به نسبت هر فاکتور متغیر باشد گزینه “”درصد در فاکتور متغیر باشد”” را تیک زده و در کادر مقدار ۱ را وارد کرده تا بعداً در فاکتور درصد واقعی وارد شود .

  حال اگر مبلغ ثابتی برای هر فاکتور پرداخت شود گزینه مبلغ را انتخاب کرده و مقدار ۱ را در کادر رو به روی آن وارد می کنیم . و گزینه “”مبلغ در فاکتور قابل تغییر باشد”” را تیک میزنیم تا بتوانیم در فاکتور مبلغ مورد نظر را وارد کنیم .

  در کادر پایین گزینه “”ورود در فاکتور اجباری باشد”” را تیک می زنیم .

  گزینه “”مبلغ عامل به نسبت کالاهای فاکتور شکسته شود”” زمانی استفاده می شود که از عامل خنثی استفاده شده باشد و نیاز به سرشکن شده مبلغ کارمزد بر بهای خرید برای محاسبه بهای تمام شده باشد . بعد از انتخاب گزینه “”به قیمت اضافه گردد”” را انتخاب می کنیم .

  گزینه ثبت را انتخاب می کنیم .

 

نمونه ای از عامل افزاینده پر شده                                                        

 

نرم افزار کشتارگاه ، حسابداری کشتارگاه

 

بعد از ایجاد عامل کارمزد باید فاکتور خرید ثبت گردد . از منوی خرید و فروش ، فاکتور استاندارد و بعد فاکتور خرید کارمزدی را انتخاب می کنیم .

 

  اطلاعات مربوط به فاکتور از جمله تاریخ ، نام فروشنده ، شماره کامیون و … را وارد می کنیم . (در صورت نیاز به تغییر در اطلاعات فاکتور از تنظیم عملیات فاکتور استفاده کنید . لینک ویدئو تنظیم عملیات فاکتور)

  اطلاعات کالا را وارد می کنیم .

  گزینه عوامل داخل فاکتور (پایین – سمت راست) را انتخاب می کنیم .

  در صورتی که در تعریف عامل کد بدهکار یا بستانکار را روی حالت “”پرسیده شود”” قرار داده باشید باید در قسمت بستانکار عامل خنثی کد حسابداری سمت بستانکار را وارد کنید . روی کادر مقابل آن کلیک کرده و ENTER می زنیم تا لیست حسابها نمایش داده می شود . حساب مورد نظر را انتخاب کرده و ENTER می زنیم . ( طبق مثال ذکر شده در بالا آقای علوی انتخاب می شود . )

  در پنجره نمایش داده شده سایر اطلاعات عامل کارمزد را وارد می نماییم .

  با انتخاب گزینه “”ثبت”” تغییرات عامل کارمزد ثبت می گردد.

 

نمونه پر شده                                                        

 

نرم افزار کشتارگاه ، حسابداری کشتارگاه

 

 

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

۱۳۹۷-۰۹-۰۴

یکی از اساسی ترین کالاهای سبد مصرفی هر خانوار محصولات گوشتی نظیر گوشت مرغ، بوقلمون ، گوسفند و … می باشد. کشتارگاه ها در تولید این کالاها نقش اصلی و مهمی را ایفا می نمایند .با توجه به این نکته ، روند کاری کشتارگاه ها و محاسبه بهای تمام شده محصول نهایی توسط نرم افزار […]

۱۳۹۷-۰۹-۲۳

راهکار تولید _ عرضه کالا به بازار علاوه بر رفع نیاز متقاضیان کالا باعث ایجاد اشتغال نیز می گردد. یکی از ارکان اصلی برای عرضه کالای به موقع و متناسب با نیاز بازار ، بخشهای تولیدی می باشند. کارخانجات تولیدی با توجه به نیاز بازار اقدام به تولید محصولات می نمایند. نکته حائز  اهمیت در […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۶

آموزش ایجاد فرمول های (ضرایب) کشتار (تجزیه) در نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد   در حسابداری کشتارگاه ها محاسبه بهای تمام شده محصولات یکی از اصلی ترین عملیات محاسباتی حسابداران می باشد. تاثیر عوامل گوناگون بر بهای تمام شده و فرمول های محاسبه آن نیازمند صرف زمان زیادی می باشد. در نرم افزار حسابداری کشتارگاه […]

*    
*