راهکار پیمانکاری

۱۳۹۷-۰۹-۱۵
padiranc_us3er9ad1ran
1561

راهکار پیمانکاری پاد و تعریف پیمانکار به عنوان یک مجموعه حقیقی یا حقوقی است که با بستن قرارداد مسئولیت تهیه و اجرای یک طرح یا یک عملیات اجرایی را بر عهده می گیرد و پیمانکار طبق این قرارداد منعقد شده موظف است کلیه بند های قرارداد را به صورتی که ثبت شده و طبق زمان مقرر انجام دهد.

بی شک هدف پیمانکار این است که در عین اینکه طرح یا پروژه خود را مطابق قرار داد و به نحو احسن به پایان برساند ، آگاهی بر هزینه ها و درآمدهای حاصل از این پروژه نیز داشته باشد و این آگاهی میسر نخواهد شد مگر با ثبت به موقع و دقیق این درآمد و هزینه ها .

حسابداری پیمانکاری مهمترین بخش اجرای یک قرارداد پیمانکاری می باشد زیرا انجام محاسبات دقیق است که سود و زیان یک پیمان را در انتهای پروژه تعیین می کند .در نتیجه جهت این امر نیاز است با یک سیستم جامع حسابداری کلیه رخداد های پیمان را ثبت کرده  و تحت پوشش قرار داد تا بتوان با دریافت گزارشات دقیق پی به چگونگی روند تکمیل هر پروژه برد.

در تصویر زیر همانطور که مشاهده می کنید فرایند هر پیمان ، هزینه های موجود آن و گزارشات لازم پس از خاتمه کار را به طور خلاصه نمایش داده شده است.

 

راهکار پیمانکاری

 

گروه نرم افزاری پاد نیز ضمن در نظر داشتن این مورد ، با پیاده سازی و اجرای راهکار پیمانکاری ، اقدام به تولید نرم افزار تخصصی پیمانکاری کرده است که در ادامه به شرح چگونگی عملکرد آن جهت رفع نیاز حسابداری پیمانکاران خواهیم پرداخت.

دراین نرم افزار با قابلیت تعریف نامحدود تعداد پروژه ها این امکان وجود دارد که پیمانکار بتواند در صورت داشتن چندین پروژه همزمان در دست اجرا ، حسابداری این پروژه ها را نیز به صورت همزمان و یکجا انجام دهد. همچنین با تعریف و تفکیک هزینه های هر پروژه میتوان هزینه ها را به تفکیک هر پروژه رهگیری و محاسبه نمود.

اگر پیمانکار برای هر کدام از پروژه های خود خریدی انجام دهد با ثبت آن در فاکتور خریدی که نام پروژه در آن لینک شده است ، این خرید را به پروژه مربوطه اختصاص میدهد. همچنین برای داشتن بهای تمام شده دقیق میتوان هزینه خرید و سایر هزینه ها که بر روند خرید تاثیر گذار بوده اند را اضافه کرده و با سر شکن شدن آن ها بر بهای خرید ، بهای تمام شده دقیقی از خرید به دست آورد.

 

نرم افزار پیمانکاری

 

نرم افزار حسابداری پیمانکاری پاد با امکان ایجاد تعداد نامحدود انبار و مراکز هزینه باعث شده کالا های مصرفی  هر پروژه در انبار مختص همان پروژه  ثبت شوند و در هنگام مصرف نیز طی فاکتور ها از همان انبار اختصاص داده شده ، کسر شوند.

 با استفاده از سیستم هشدار برای سفارش کالا تا قبل از اتمام آن کالا ،با هر بار ورود به نرم افزار هشدار رسیدن نقطه سفارش کالا را مشاهده خواهید کرد که این امر سبب می شود موجودی انبار مواد مصرفی هر پروژه را همواره تحت کنترل قرار دهید و با سفارش به موقع با کمبود کالا های مصرفی مواجه نشوید.

همچنین در بخش انبار با استفاده از فاکتورهای انتقال بین انباری و حواله ها میتوان کالا های مصرفی باقی مانده از یک پروژه را به پروژه دیگر انتقال داد و همواره گردش کالاها  و موجودی آن ها را به صورت ریالی و تعدادی بین پروژه ها کنترل نمود.

پیمانکاران به علت تعدد پروژه های پیمانی با افراد بسیاری همکاری دارند و قطعا چگونگی عملکرد این افراد و محاسبه مطالبات آنها برایشان حائز اهمیت است . از این رو در این نرم افزار می توانند شخص یا اشخاصی که با آنها همکاری دارند را به پروژه مربوط به همان شخص لینک کرده و در نهایت بتوانند گزارشات دقیقی به تفکیک پروژه و شخص به دست آورند.

در هر پروژه ممکن است پیمانکار ابزار آلاتی را خریداری کند یا به صورت امانت دریافت نماید ، با امکان تعریف و ثبت ابزار آلات خریداری شده یا امانتی و یا حتی ابزار آلات امانتی ما نزد دیگران ، می توان در طول پیمان کنترل و بررسی این ابزار آلات را نیز در دست داشت.

نکته قابل توجه دیگر این است که هر پیمانکار نیاز دارد در طول انجام پیمان وضعیت پروژه را بررسی نماید با وجود گزارشات صورت وضعیت از هر پروژه درفواصل زمانی مختلف در نرم افزار ، این امکان به راحتی در دسترس پیمانکاران قرار میگیرد.

در انتهای هر سال در مواقعی که با اتمام سال ، پروژه به اتمام نرسیده است این راهکار پیمانکاری وجود دارد که اطلاعات آن سال مالی را از قبیل مانده حساب ها ، موجودی مواد و مصالح در انبار ها و … با بستن حساب ها به صورت خودکار و همچنین صدور سند اختتامیه و افتتاحیه به تفکیک پروژه ها و مراکز هزینه ها ، به سال مالی جدید انتقال داد.

همه موارد ذکر شده در بالا با این هدف در نرم افزار پیاده سازی شده که حسابداران این صنف بتوانند با تهیه خروجی مناسب ، تهیه گزارشات مختلفی از قبیل گزارشات مختلف انباری ،گزارشات حسابداری از اشخاص مختلف از جمله کارگران یا طرف های پیمان ، گزارش سود و زیان هر پروژه به تفکیک ترازنامه ها ، دریافتی و پرداختی ها (نقد ، چک و … ) و گزارشهای نموداری کارکرد حساب پروژه ها و اشخاص به تفکیک پروژه ها یا به صورت تجمیعی، به بررسی عملکرد هر پروژه بپردازند .

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۴-۱۲

مرکز هزینه در نرم افزار حسابداری پیمانکاری   پیمانکار می تواند یک فرد یا یک مجموعه باشد که با عقد قرارداد انجام پروژه را بر عهده بگیرد. هر پیمانکار می تواند به صورت همزمان چندین پروژه را در دست اجرا داشته باشد، طبعاً تعدد پروژه ها باعث می شود که پیمانکار با افراد مختلفی همکاری […]

۱۳۹۸-۰۳-۱۲

ورود مواد اولیه به خط تولید و تخصیص هزینه ها   در شرکت های تولیدی پس از خرید مواد اولیه برای خط تولید مجموعه ، حسابدار می بایست این ورود را  در نرم افزار حسابداری تولیدی ثبت نماید تا بتواند رهگیری مرحله به مرحله ای از تولید داشته باشد. برای ثبت این ورود در نرم […]

*    
*