راهکار صنف کشتارگاه

۱۳۹۷-۰۹-۰۴
padiranc_us3er9ad1ran
5739

یکی از اساسی ترین کالاهای سبد مصرفی هر خانوار محصولات گوشتی نظیر گوشت مرغ، بوقلمون ، گوسفند و … می باشد. کشتارگاه ها در تولید این کالاها نقش اصلی و مهمی را ایفا می نمایند .با توجه به این نکته ، روند کاری کشتارگاه ها و محاسبه بهای تمام شده محصول نهایی توسط نرم افزار حسابداری کشتارگاه ، برای محاسبه قیمت عرضه در بازار برای فعالان این صنف و همچنین تصمیم گیری جامعه برای انتخاب محصولات این صنعت تاثیر گذار خواهد بود.در نتیجه برای جلب رضایت مشتریان و فروش بیشتر نیازمند سیستمی خواهید بود که شما را در جهت بهبود این امر یاری کند . در این مقاله تلاش شده تا با ذکر کلی مراحل کار کشتارگاه امکانات ویژه نرم افزار کشتارگاه پاد نیز خدمتتان ارائه گردد.( لازم به ذکر است پروسه کاری کشتارگاه های دام و طیور مشابه یکدیگر می باشد )

 

نرم افزار کشتارگاه

ورود کالای اولیه و مواد مصرفی به کشتارگاه ها از چند طریق صورت می پذیرد که مهمترین آنها عبارتند از : ۱- خرید مستقیم از بازار ۲- خرید از مرغداری ها یا دامداری ها ۳- خرید به صورت کارمزدی . ورود کالا به هر یک از روش های ذکر شده انجام گیرد شامل هزینه هایی خواهد بود . هزینه هایی نظیر: هزینه حمل ، هزینه دستمزد کارگر ، هزینه سربار ، هزینه کارمزد و … . همچنین ممکن است تا رسیدن بار به کشتارگاه افت بار صورت گیرد.

 

نرم افزار کشتارگاه پاد در هنگام ورود کالا با استفاده از گزینه ی ثبت این هزینه ها در فاکتور ورود بار ، بهای تمام شده ورودی را محاسبه می نماید. به این ترییب که هزینه های ذکر شده در فاکتور خرید لحاظ شده و نرم افزار کشتارگاه پاد با انجام عملیات مربوطه مبلغ هزینه ها را بر بهای خرید سرشکن می نماید و بهای تمام شده کالای خریداری شده محاسبه می گردد. همچنین اطلاعات تکمیلی کالا از قبیل : نام فروشنده ، شماره ماشین حمل بار ، نام راننده ، کرایه حمل بار و انعام ، باربری و بارنامه ،شماره قبض ، نام کالا ، تعداد ، وزن بارنامه ، وزن کشتارگاه و… در فاکتور وارد می گردد.

 

بعد از ورود بار به سیستم مرحله کشتار ، آلایش و قطعه بندی صورت می گیرد . این مرحله و محاسبه بهای تمام شده اجزای تولید شده توسط نرم افزار کشتارگاه پاد از مهمترین نکات مورد توجه حسابداران می باشد . در نرم افزار کشتارگاه پاد در هر مرحله کاری با استفاده از فاکتور ایجاد شده متناسب با آن مرحله ، ورود و خروج کالاها و همچنین بهای تمام شده محاسبه می گردد. در مرحله اول ، کشتار انجام شده با ورود اطلاعات بار در سیستم ثبت می گردد . در صورتی که کشتار به صورت کارمزدی انجام شود در همان فاکتور کشتار مبلغ کارمزد ( به صورت درصدی و یا مبلغ ثابت ) وارد شده و بر بهای کالا سرشکن می گردد تا بهای تمام شده کشتار محاسبه شود. همچنین ورود و خروج تعدادی کالاها در انبار ها نیز ثبت می گردد.

 

در مرحله بعد از اینکه کار قطعه بندی و آلایش انجام می گیرد ، محاسبه بهای تمام شده اجزای تولید شده از مهمترین نکات مورد توجه حسابداران می باشد . نرم افزار کشتارگاه پاد با بهره گیری از فرمول تجزیه این امکان را فراهم می کند تا حسابداران گرامی بتوانند به راحتی و تنها با ثبت چند فاکتور بهای تمام شده کالای تجزیه شده و کالای تولید شده را به دست آورند . طبق فرمول تجزیه ، مشخص می شود که کالای ورودی به چه قطعاتی تبدیل شده و ضرایب مناسب برای محاسبه بهای تمام شده آن چه مقداری می باشد. به عنوان مثال مرغ زنده در کشتارگاه طیور ، بعد از کشتار و تبدیل به مرغ گرم به سینه ، ران ، فیله ، جگر سنگدان و … تجزیه می گردد. سپس با استفاده از فاکتور مربوطه کالای تجزیه شده از انبار خارج شده و کالاهای تولیدی به انبار وارد می گردند و بهای تمام شده کالای تجزیه شده و کالاهای به دست آمده از تجزیه محاسبه می شوند. در قسمت فرمول ساخت نیز با ورود کالای تولید شده و کالاهایی که مصرف شده اند و همچنین ضرایب مصرف ، نرم افزار به محاسبه بهای تمام شده خواهد پرداخت . کالای بسته بندی شده فیله به عنوان کالای تولیدی با مصرف کالاهایی چون فیله مرغ ، کارتن ، پلاستیک و… در نظر گرفته می شود . به این ترتیب با استفاده از فاکتور تولید کالای تولیدی مشخص شده و مواد مصرفی آن و بهای تمام شده طبق فرمول محاسبه می گردند. نکته قابل توجه در فرمول تجزیه و ساخت و تولید ( آلایش ) امکان محاسبه سربار و دستمزد می باشد . در قسمت ایجاد فرمول با ورود اطلاعات سربار و دستمزد نرم افزار برای محاسبه بهای تمام شده از این اطلاعات استفاده نموده و بهای تمام شده با احتساب این موارد محاسبه می گردد. در نرم افزار کشتارگاهی پاد امکان ثبت تاریخ تولید و انقضا نیز قرار داده شده تا با ورود اطلاعات مربوطه ، کنترل بهتری جهت نگهداری ، مصرف و عرضه کالاها به بازار صورت گیرد . قابلیت کاربردی نرم افزار در این قسمت هشدار چند روز قبل تاریخ انقضا  می باشد که باعث جلوگیری از فساد مواد مصرفی و تولیدی می گردد.

 

تصویر نمونه فرمول تجزیه نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد

تصویر نمونه فاکتور تولید اجزاء نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد

 

یکی از امکانات کاربردی نرم افزار کشتارگاه پاد امکان ایجاد فاکتورها در جهت مرحله بندی فرآیند کشتارگاه می باشد . کاربران گرامی می توانند برای کنترل هر مرحله از عملیات از فاکتورهای مربوطه که طبق نیاز چیدمان شده اند استفاده نموده و گزارش دقیقی از تمام مراحل را از سیستم دریافت نمایند.

تمامی مراحل ذکر شده در نرم افزار کشتارگاه پاد از نظر تعدادی و ریالی و به تفکیک هر پارتی بار یا به صورت کلی  قابل گزارشگیری می باشد. همچنین لازم به ذکر است افت بار در تمام مراحل از کشتار ، آلایش ، چیلر و سردخانه  تا بسته بندی در سیستم قابل محاسبه و گزارشگیری می باشد . گزارشهای مربوط به افت بار شامل گزارش افت بار تولید و مصرف ، افت تولید ، افت مصرف، افت کشتار و افت توزیع می باشدکه به تفکیک هرپارتی بار یا به صورت کلی در گزارشات قابل مشاهده می باشد.

 

یکی دیگر از مباحث مورد توجه مدیران و حسابداران کشتارگاه ها کنترل انبار و موجودی کالاهاست . برای تعیین مکان کالاها و تعیین مراحل تولید می توان از انبارها استفاده کرد . در نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد با تعریف نامحدود انبارها ( انبارهای واقعی و در نظر گرفتن انبار برای هر مرحله تولید، مانند سالن سردخانه و انجماد ، سالن پیش سرد ، سالن کشتار) و لینک آن به فاکتورهای مربوط می توان گزارش دقیقی از موجودی تعدادی و ریالی کالا ، موجودی منفی ، موجودی به تفکیک انبار ، موجودی کالاهای امانی یا کارمزدی و گزارشات کاردکس کالا به دست آورد. به عنوان مثال کالای خریداری شده وارد انبار ” الف ” می گردد. سپس به انبار ” ب ” انتقال یافته تا مراحله کشتار صورت پذیرد . کالای کشتار شده از انبار ” ب ” به انبار ” ج ” انتقال می یابد تا عملیات قطعه بندی صورت گیرد. کالاهای حاصل از عملیات قطعه بندی به انبار ” د ” وارد شده تامرحله بسته بندی صورت گیرد و کالای نهایی در انبار محصولات وارد خواهد شد. با ورود اطلاعات مربوط به هر مرحله گزارشهای یاد شده در نرم افزار قابل مشاهده خواهند بود. همچنین امکان ایجاد گزارشهای انبار به صورت کاربردی برای کاربران وجود دارد.

 

علاوه بر ثبت عملیات مربوط به کشتارگاه ، ثبت سایر عملیتهای حسابداری نیز مورد توجه حسابداران می باشد، عملیاتی مانند ثبت حساب بدهکاران و بستانکاران ، تعیین سقف اعتبار برای آنها ، محاسبه کارکرد رانندگان ، ثبت سایر هزینه ها و درآمدها ، ثبت چکهای دریافتی و پرداختی ، محاسبه سود هر پارتی بار ، محاسبه تراز هر پارتی بار و محاسبه سود و ترازنامه به صورت کلی . تمام این عملیات به همراه گزارشات مربوط به حساب بدهکاران و بستانکاران ، گزارش کارکرد حسابهادر سه سطح کل ، معین و تفضیل ، گزارشات سود و ترازنامه و گزارشات مربوط به چکهای دریافتی و پرداختی به صورت کامل در سایر منوهای نرم افزار حسابداری کشتارگاهی پاد برای استفاده کاربران گنجانده شده است.

همچنین برای به دست آوردن نمای کلی از نتایج عملیات انجام شده کاربران می توانند از منوی نمودارها در نرم افزار بهره ببرند. روند فروش کالاها ، بیشترین و کمترین میزان فروش کالاها ، کنترل چکهای دریافتی و پرداختی ، مقایسه مجموع چکهای دریافتی و پرداختی ، حساب هزینه ها و درآمدها و سایر حسابهای تعریف شده در نرم افزار  از جمله مهمترین گزارشات نموداری نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد می باشد . این نمودارها که به صورت دایره ای ، خطی و میله ای در نرم افزار وجود دارند به مدیران و حسابداران گرامی در راستای تصمیم گیری بهتر یاری می رساند.

 

 

لازم به ذکر است از نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد همچنین می توان در شرکت های قطعه بندی و بسته بندی این نوع محصولات نیز استفاده نمود . این شرکتها تنها در مرحله کشتار با کشتارگاهها تفاوت دارند و پروسه کاری آنها شامل این مرحله نمی باشد.

بعد از پایان عملیات کشتار و بسته بندی محصولات ، بحث عرضه محصولات به بازار مطرح می گردد. فروش به دو صورت انجام می پذیرد: الف ) به مغازه داران , عمده فروشان و یا بنکداران  ب ) به صورت پخش مویرگی . در حالت الف تمام عملیات مربوط به فروش از قبیل ثبت خریدار و اطلاعات وی ، ثبت اطلاعات کالا ، ثبت نحوه تسویه ( نقدی ، چک ، میزان تخفیفات و یا فاکتور مدت دار ) و … در نرم افزار حسابداری کشتارگاهی پاد وجود دارد . همچنین در صورت استفاده از سیستم پخش مویرگی نرم افزار کشتارگاه پاد این امکان را در اختیار شما قرار میدهد تا سایر اطلاعات فروش را نیز ثبت و گزارشگیری نمایید . محاسبه پورسانت بازاریابان و تیم فروش به صورت الگوهای ترکیبی ، محاسبه تخفیفات و آفرها ، محاسبه موجودی انبارک های موزعان ، مسیر دهی به بازاریابان ، محاسبه میزان فروش هر بازاریاب و هر مسیر از جمله مهمترین امکانات این بخش از نرم افزار می باشند .

برای مطالعه مباحث شیوه های نوین بازاریابی محصول نهایی نیز اعضای گروه نرم افزاری پاد مقالاتی ارائه نموده اند.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۱-۱۹

فاکتور های خرید استاندارد و کارمزدی در حسابداری کشتارگاه ورود بار به کشتارگاه ها معمولا از سه طریق صورت می گیرد : ۱- خرید مستقیم از مرغداری ها یا دامداری ها ۲- انتقال از مرغداری یا دامداری متعلق به کشتارگاه ۳- خرید کارمزدی   الف : چنانچه ورود بار به صورت خرید مستقیم یا انتقال […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۶

آموزش ایجاد فرمول های (ضرایب) کشتار (تجزیه) در نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد   در حسابداری کشتارگاه ها محاسبه بهای تمام شده محصولات یکی از اصلی ترین عملیات محاسباتی حسابداران می باشد. تاثیر عوامل گوناگون بر بهای تمام شده و فرمول های محاسبه آن نیازمند صرف زمان زیادی می باشد. در نرم افزار حسابداری کشتارگاه […]

۱۳۹۸-۰۳-۱۲

ورود مواد اولیه به خط تولید و تخصیص هزینه ها   در شرکت های تولیدی پس از خرید مواد اولیه برای خط تولید مجموعه ، حسابدار می بایست این ورود را  در نرم افزار حسابداری تولیدی ثبت نماید تا بتواند رهگیری مرحله به مرحله ای از تولید داشته باشد. برای ثبت این ورود در نرم […]

*    
*