راهکار اصناف تولیدی

۱۳۹۷-۰۹-۲۳
padiranc_us3er9ad1ran
1740

راهکار تولید _ عرضه کالا به بازار علاوه بر رفع نیاز متقاضیان کالا باعث ایجاد اشتغال نیز می گردد. یکی از ارکان اصلی برای عرضه کالای به موقع و متناسب با نیاز بازار ، بخشهای تولیدی می باشند. کارخانجات تولیدی با توجه به نیاز بازار اقدام به تولید محصولات می نمایند. نکته حائز  اهمیت در کارخانجات تولیدی بهای تمام شده کالا و در نتیجه سودآوری مجموعه می باشد.

 

راهکار تولید

 

تولید بر حسب پروسه تولید محصول به دسته های مختلفی تقسیم می گردد : ۱- تولید پیوسته   ۲- تولید انبوه   ۳- تولید دسته ای   ۴- تولید کارگاهی   ۵- تولید ناب   ۶- تولید دستی . منابع تولید در تمام انواع تولید شامل  : زمین ، نیروی کار ، سرمایه و کار آفرین می باشد.

محاسبه بهای تمام شده و حسابداری صنعتی از مقوله های اصلی حسابداران این صنف می باشد. برای انجام این محاسبات از زمان ورود کالای اولیه به مجموعه تا خروج محصول نهایی باید بهای کالا ، هزینه ها ،درآمد ها و…. به طور کامل شناسایی و ثبت گردد تا حسابداران بتوانند گزارشات و خروجی های مناسب را به مدیران ارائه دهند. در واقع عوامل اصلی در محاسبه بهای تمام شده تولید ، مواد اولیه ( که شامل مواد اولیه مستقیم و مواد غیر مستقیم می باشد ) ، دستمزد ( شامل دستمزد مستقیم و غیر مستقیم ) و هزینه های سربار ( که شامل تمام هزینه هایی است که در ضمن تولید اتفاق می افتد اما نمی توان به طور مشخص به کالای ساخته شده نسبت داد مانند هزینه استهلاک ) می باشد.

نرم افزار حسابداری تولیدی پاد با استفاده از راهکار تولید در زمینه محاسبات حسابداری تولیدی به یاری حسابداران شتافته است ، بدین ترتیب که پس از ورود کالا ، با توجه به مراحل تولید کالا و طبق نیاز مشتری ، سیستم با استفاده از فرمول ساخت و تولید به شناسایی کالاهای مصرفی در تولید کالا میپردازد . طی این فرمول مشخص میگردد که به ازای تولید کالای الف چه کالاهایی مصرف شده و ضریب مصرف و بهای تمام شده آنها به چه میزان بوده است .برای هر مرحله تولید میتوان از فاکتور مربوط استفاده نمود و با ثبت کالای تولیدی نرم افزار با استفاده از فرمول ساخت ، مواد مصرفی و بهای تمام شده آن را محاسبه می نماید. در این محاسبات همچنین می توان میزان دستمزد و سربار را نیز در فرمول ساخت استفاده نمود تا بهای تمام شده کالا با احتساب این موارد محاسبه گردد. نرم افزار برای تمام مراحل تولید به همین ترتیب عمل خواهد کرد در نتیجه به طور مشخص کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده قابل پیگیری و گزارشگیری می باشند.

 

نرم افزار تولیدی

تصویری از صفحه فرمول ساخت و تولید نرم افزار حسابداری تولیدی پاد

 

پروسه محاسبه بهای تمام شده در واقع از زمان ورود کالا انجام می گیرد. در زمان خرید و ورود کالا میتوان علاوه بر مشخص نمودن اطلاعات کالا از جمله نام فروشنده ، نام و کد کالا ، بارکد ، سریال ، وزن و تعداد ( بر حسب واحد های مختلف ) ، شماره بار ، نام راننده ، شماره سفارش و… ، هزینه های تاثیرگذار بر بهای کالای خریداری شده را نیز وارد فاکتور نمود . هزینه هایی مانند : هزینه کرایه و حمل ، هزینه دستمزد و انعام ، هزینه کارمزد و هزینه افت بار . نرم افزار این هزینه ها را بر بهای کالای خریداری شده سرشکن نموده و بهای تمام شده کالای ورودی محاسبه می گردد.

چنانچه در مراحل تولید برون سپاری نیز انجام گیرد ، حسابداران می توانند با استفاده از فاکتورهای برون سپاری و انتقال ، این مراحل را ثبت کرده و مشخص کنند عملیات برون سپاری توسط چه شخص یا شرکتی انجام گرفته است و کالا بعد از برگشت به کارخانه چه تغییراتی کرده است . بدین ترتیب سیستم این مرحله را مانند سایر مراحل تولید شناسایی و ثبت می کند و گزارشهای مورد نیاز ( مانند موجودی کالای برون سپاری شده ، طرف حساب برون سپاری و تمام حسابهای مربوط به این عملیات ) را ارائه می نماید.

تمام مراحل انجام گرفته در تولید کالا طبق اطلاعات وارد شده در نرم افزار قابل گزارشگیری می باشد. یکی از مهمترین و کاربردی ترین این گزارشات در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد گزارشات تولید و مصرف می باشند. این گزارشات شامل گزارش افت بار تولید ، گزارش افت بار مصرف وگزارش تولید و مصرف به صورت همزمان می باشند. 

 

نرم افزار تولیدی

تصویری از گزارش تولید و مصرف نرم افزار حسابداری تولیدی پاد

 

یکی از مهمترین بخشهایی که در کارخانجات تولیدی مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد ، انبار کالاها می باشد . طریقه چیدمان مواد اولیه از ابتدای ورود و سپس انتقال مواد بین خطوط تولید و در نهایت نگهداری و خروج محصول نهایی و ثبت تمامی این مراحل مستلزم کار تیمی انبارداران ، مدیران خط تولید و حسابداران مجموعه می باشد.

راهکار تنرم افزار حسابداری تولیدی پاد برای کنترل مواد با بکارگیری روشهای مختلف به ثبت اطلاعات در این قسمت می پردازد. گروه بندی کالا در سه سطح صورت گرفته و امکان ایجاد بارکد و شماره فنی برای کالاها وجود دارد . هر مرحله از تولید توسط فاکتوری در سیستم ثبت می گرددبه عنوان مثال تولید کالای پارچه را به صورت ساده در نظر می گیریم این تولید شامل چهار مرحله میباشد : چله کشی ، بافت ، رنگ و بسته بندی. مواد اولیه برای تولید پارچه ، دوک های نخ می باشند که از طریق فاکتور خرید وارد سیستم می گردند . این کالاها به انبار مواد اولیه مصرفی وارد می شوند . سپس طی فاکتور انتقال از انبار مواد اولیه به انبار خط تولید انتقال می یابند. در مرحله بعد که کالای در جریان ساخت در مرحله چله کشی و بافت و رنگ می باشد طی فاکتورهایی با همین عنوان در انبار سالن های مربوطه ثبت می گردد. در پایان پارچه تولیدی با ثبت فاکتور محصول نهایی به انبار محصولات انتقال می یابد و در نهایت با ثبت فاکتور فروش از سیستم خارج می شود. به طور خلاصه در این نرم افزار ورود کالا در هر مرحله در انبار مربوطه ثبت شده و قابل پیگیری است . حسابداران می توانند با استفاده از گزارشات انباری که شامل گزارشات تعدادی و ریالی کالا ، گزارش تفکیکی انبارها ،گزارش گردش کالا، گزارشات کاردکس کالا و… می باشد ، به بررسی ورودی و خروجی کالاها در هر مرحله از تولید یا کل مجموعه بپردازند . یکی دیگر از نکات مهم هنگام تولید میزان مواد اولیه کافی در انبارها می باشد. در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد با استفاده از قابلیت نقطه سفارش ، میتوان حداقل موجودی مورد نیاز برای تولید را پیش بینی و در سیستم ثبت نمود و در صورت مواجه شدن با هشدار سیستم در زمان نزدیک شدن موجودی به نقطه سفارش (حداقل میزان مشخص شده برای کالا ) ، برای سفارش به موقع مواد اولیه مورد نیاز اقدام نمود. برای کنترل تولید و فروش محصول به صورت کلی و در یک نما میتوان از نمودارها در نرم افزار استفاده نمود . این نمودارها که به صورت خطی ، دایره ای و میله ای می باشند نمودار فروش کالا به صورت تعدادی و ریالی را نمایش میدهند. از دیگر نمودارهای کاربردی در نرم افزار می توان به نمودار چک های دریافتی ، نمودار چک های پرداختی ، نمودار مقایسه ای چک ها ، نمودار حساب ها و نمودار هزینه و درآمد اشاره کرد.

در نتیجه گروه حسابداری و مدیران مجموعه تولیدی با توجه به موارد ذکر شده علاوه بر امکان ورود دقیق و در عین حال ساده اطلاعات می توانند با استفاده از گزارشهای مراحل تولید و گزارشهای کلی روند کار به اخذ تصمیمات برای افزایش بهره وری و سود بپردازند.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۲-۳۰

ایجاد فاکتورهای تولید و مصرف در نرم افزار تولیدی   لینک فاکتور تولید و مصرف همانطور که می دانید به ازای تولید هر محصول باید کالاهایی مصرف شوند تا فرایند تولید رخ دهد. میزان مصرف این کالاها و چگونگی پیاده سازی آن در روند تولید طی فرمول ساخت و تولید در مقالات قبلی توضیح داده شده […]

۱۳۹۸-۰۴-۱۲

مرکز هزینه در نرم افزار حسابداری پیمانکاری   پیمانکار می تواند یک فرد یا یک مجموعه باشد که با عقد قرارداد انجام پروژه را بر عهده بگیرد. هر پیمانکار می تواند به صورت همزمان چندین پروژه را در دست اجرا داشته باشد، طبعاً تعدد پروژه ها باعث می شود که پیمانکار با افراد مختلفی همکاری […]

۱۳۹۸-۰۱-۱۱

 ایجاد فاکتورهای طبخ غذا و مصرف مواد اولیه در حسابداری رستوران و کیترینگ   لینک فاکتور طبخ و مصرف بعد از فرمول دهی به غذاهای طبخ شده نیاز به استفاده از فاکتور طبخ می باشد. به منظور اینکه این دو فاکتور به یکدیگر مرتبط شوند باید عملیات لینک آنها انجام شود .   از منوی […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۷

فرمول ساخت و تولید در کشتارگاه طیور و دام   از این بخش برای فرمول دهی به کالاهای فرآوری و کالاهای نهایی ساخته و تولید شده استفاده می نماییم . از منوی انبار ، فرمول ساخت و تولید را انتخاب می نماییم . در قسمت سمت راست کالاهای وارد شده در سیستم نمایش داده می شود […]

*    
*