شرکت ها و انواع آن

۱۳۹۹-۰۵-۰۱
daftar
1024

شرکت ها و انواع آن

 

تاسیس شرکت یکی از راه هایی است که افراد مختلف با تاسیس آن به اجرای امور اقتصادی و کسب درآمد می پردازند . اما اینکه شرکت آنها با چند نفر شکل بگیرد ، سرمایه گذاران چه کسانی باشند ، قرار است چه مدت فعالیت کند یا در چه حوزه ای فعالیت کند ، مشخص می کند که نوع شرکت چه خواهد بود . مثلاً چند نفر می خواهند با یکدیگر فعالیت اقتصادی را آغاز کنند . برای اینکه کار قانونی باشد و مسئولیت و میزان سهم هر فرد از سود مشخص باشد آنها اقدام به ثبت شرکت می کنند.

 

مراحل ثبت شرکت ها

 1. ۱- مشخص نمودن نوع شرکت : با توجه به هدف ، سرمایه ، تعداد شرکا و … نوع شرکت باید مشخص شود .
 2. ۲- آماده سازی و ارائه مدارک لازم : مدارک لازم با توجه به نوع شرکت مشخص می شود که این مدارک باید برای ثبت شرکت آماده شوند .
 3. ۳- مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها : مراجعه به سامانه ثبت شرکتها و طی مراحل آن
 4. ۴- ارسال مدارک تقاضای ثبت شرکت از طریق پست : مدارک آماده شده در مرحله ۲ از طریق پست به آدرس ذکر شده در تاییده پذیرش ارسال می شود .
 5. ۵- حضور در اداره ثبت : بعد از درخواست ثبت شرکت برای انجام مراحل اداری و ثبت مدارک در دفتر خانه اسناد رسمی باید به این اداره مراجعه نمود.
 6. ۶- درج آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی کشور: آخرین مرحله ثبت آگهی در روزنامه رسمی است .

 

انواع شرکت ها

انواع شرکت ها

 

شرکت های تعاونی

شرکت های تعاونی شرکت هایی هستند که با هدف تعاون و همکاری ایجاد می شوند . در واقع چند شخص حقیقی یا حقوقی برای کمک به بهبود وضع اقتصادی مردم تشکیل شرکت تعاونی می دهند . کسب سود هدف ثانویه این شرکت ها است . شرکت تعاونی با حداقل ۷ نفر می تواند شروع به کار کند . در این شرکت ها تمام یا حداقل ۵۱% سرمایه به وسیه اعضا در اختیار شرکت قرار می گیرد . نحوه فعالیت در این شرکت ها همکاری و تشریک مساعی است .

یکی از اهداف این شرکت ها تامین شرایط و امکانات لازم برای ایجاد اشتغال است . مخصوصا برای کسانی که می خواهند کسب و کاری را راه اندازی کنند ولی توانایی تهیه وسایل کار را ندارند . به این ترتیب مدیریت کار دردست نیروی کار می ماند و منافع حاصله نیز در اختیار وی است و با تشویق نیروی کار بهره برداری از کار بیشتر می شود .

همچنین ایجاد شرکت های تعاونی باعث می شود از انباشت ثروت در دست گروه های خاص جلو گیری شود . دولت نیز تنها کارفرمای بخش مشاغل نخواهد بود و این امر به اقشار گوناگون انتقال می یابد .

شرکت های تعاونی از نظر فعالیت به دو دسته تقسیم می شوند :

الف : شرکت های تعاونی تولیدی : شرکت هایی هستند که به منظور تولید محصولی خاص شروع به فعالیت می کنند . تولید در زمینه هایی از قبیل : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، عمران و … .

ب: شرکت های تعاونی توزیعی : شرکت هایی هستند که به تهیه و توزیع کالا یا خدمات مشغولند .

شرکت های تعاونی از نظر عضویت اعضا نیز به دو گروه تقسیم می شوند :

الف : شرکت های تعاونی عام : عضویت در این شرکت ها برای همه آزاد است و تعداد اعضا در این شرکت حداقل ۵۰۰ نفر است .

 ب: شرکت تعاونی خاص : عضویت در آن برای گروه خاصی است مثل : کارگران ، کشاورزان ، پزشکان ، وکلا و … .

 

شرکت تضامنی

این نوع شرکت به وسیله چند شخص با هدف انجام امور تجاری تاسیس می شود . نکته این که در تعریف این شرکت وجود دارد در خود کلمه تضامنی است . تضامنی در اصطلاح حقوقی به معنای تعهد است و در شرکت های تضامنی در صورتی که دارایی شرکت برای پرداخت بدهی های شرکت کافی نباشد شرکا ، ضامن و مسئول پرداخت بدهی ها هستند . این کار بیشتر برای جلب اعتماد مشتریان می باشد . زیرا مشتری میداند که در صورت بروز مشکل با چند نفر برای حل آن رو به رو است . معمولاً صرافی ها از این نوع شرکت برای فعالیت خود استفاده می کنند .

در قانون تجارت از ماده ۱۱۶ تا ۱۴۰ مربوط به شرکتهای تضامنی است . در نام شرکت تضامنی حتما باید نام یکی از شرکا ذکر شود که نشان دهنده اعتبار و اهمیت وی می باشد . نام سایر شرکا نیز در ادامه با عناوینی نظیر ” و شرکا ” ، ” و برادران” آورده می شود .

در شرکت های تضامنی سود یا زیان هر شریک بستگی به میزان سهم وی از شرکت دارد که معمولاً با نسبت سرمایه یکی است .

 

انواع شرکت ها

 

شرکت های نسبی

شرکت نسبی شرکتی است که دو یا چند نفر برای انجام امور تجاری تاسیس می کنند . مسئولیت هر شریک به مسبت سرمایه ای است که به شرکت آورده است .

تفاوت شرت نسبی و تضامنی دقیقا در مییزان مسئولیت شرکا است . به این ترتیب که در شرکت تضامنی شرکا در مقابل بدهکاران متضامناً مسئول پرداخت بدهی ها هستند ولی در شرکت های نسبی اگر دارایی های شرکت برای تادیه قروض کافی نباشد ، شرکت به نسبت سرمایه آورده خود مسئول پرداخت بدهی ها هستند ..

در نام شرکت ها نسبی نیز باید نام یکی از شرکا باشد و در ادامه با عبارت ” و شرکا ” ، ” و برادران” نامگذاری صورت گیرد.

اداره شرکت های نسبی معمولاً با شرکت است ولی ممکن است از خارج آنها شخص یا اشخاصی را به عنوان مدیر انتخاب کنند . در این صورت مسئولیت وی در مقابل شرکا مانند مسئولیت وکیل در برابر موکل خواهد بود هر اتفاقی که در شرکت می افتد اعم از انتقال سهم هر شریک به شریک یا شخص دیگر ، تغییر سرمایه و … باید با رضایت سایر شرکا باشد . سود یا زیان نیز به نسبت سرمایه هر شریک است مگر اینکه در اساسنامه طور دیگری توافق کرده باشند .

به این ترتیب این نوع شرکت مشاغل و فعالیت های پر ریسک و یا حیاتی ایجاد می شود که مردم با اطمینان خاطر به آنها مراجعه کنند .

 

شرکت های سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی است که سرمایه آن از طریق سهام و فروش آن به مردم عادی تامین می شود . به این صورت که حداقل ۵۱ % سهام متعلق به مردم باشد . موسسان این شرکت ها سهام شرکت را در بورس عرضه می کنند تا با خرید آنها توسط مردم سرمایه های کوچک جمع آوری شده و یک سرمایه بزرگ ایجاد شود  که در نتیجه آن فعالیت اقتصادی سنگین و بزرگی صورت می گیرد .

در مورد باقی سرمایه این شرکت ها به این صورت عمل می شود که ۲۰% سرمایه توسط موسسین تعهد می شود و حداقل ۳۵% مبلغ تعهد شده را به نام شرکت در یک بانک به عنوان حساب بانکی قرار می دهند . تعداد اعضا اصلی این شرکت ها باید حداق ۵ نفر باشد . همچنین باید امکان انتشار اوراق قرضه در این شرکتها باشد .

 

شرکت های سهامی خاص

به طور کلی شرکت های سهامی جزو شرکت های بازرگانی محسوب می شوند . حتی اگر فعالیت آنها بازرگانی نباشد . سرمایه شرکت سهامی خاص نیز مانند سهامی عام از طریق سهام تامین می شود . سهام این شرکت ها قابل عرضه در بورس نیستند . تمام سرمایه را موسسین تامین می کنند . تعداد مدیران این شرکت ها حداقل ۳ نفر می باشند و حتما باید جزو موسسان شرکت باشند .

شرکت سهامی خاص برای فعالیت هایی نظیر : شرکت های عمرانی ، بیمه ، تولیدی ، بازرگانی و … مناسب هستند .

 

شرکت با مسئولیت محدود

یکی از رایج ترین انواع شرکت ها در ایران شرکت با مسئولیت محدود است . این نوع شرکت به شرکتی اطلاق می شود که بین دو یا چند شخص برای امور تجاری تشکیل می شود . مسئولیت شرکا در برابر با سرمایه آورده آنهاست . این سرمایه به سهام تبدیل نمی شود . سهم الشرکه قابلیت نقل و انتقال آزادانه ندارد . در نامگذاری این شرکت ها حتما عبارت ” با مسئولیت محدود ” باید ذکر شود . اسم هیچ کدام از شرکا هم نباید در نام شرکت بیاید . در غیر این صورت آن شریک مسئول تضامنی شرکت خواهد بود .

مهمترین تفاوت این شرکت ها با شرکت های سهامی خاص در نکات زیر است :

 1. ۱- در شرکت با مسئولیت محدود حداقل شرکا ۲ نفر و در سهامی خاص حداقل ۳ نفر هستند .
 2. ۲- سرمایه اولیه شرکت با مسئولیت محدود فقط در اساسنامه است و نیازی به واریز وجه آن در بانک نیست ولی در شرکت سهامی خاص حداقل ۳۵ % سرمایه اولیه باید تهیه شده و به بانک واریز شود .
 3. ۳- انتخاب بازرس و فرد علی البدل در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری در حالیکه در سهامی خاص این امر اجباری است .
 4. ۴- در شرکت سهامی خاص مدیران برای حداکثر دو سال انتخاب می شوند ولی در شرکت با مسئولیت محدود مدت مدیریت می تواند نامحدود باشد .
 5. ۵- حق رای در شرکت مسئولیت محدود به ثبت سرمایه و در سهامی خاص به نسبت تعداد سهام است .

 

شرکت های مختلط

 

شرکت های مختلط ترکیبی از شرکت تضامنی و سهامی هستند به این ترتیب که یک یا چند نفر برای تاسیس شرکت شریک می شوند و یا این یک یا چند نفر شریک ضامن اند یا با مسئولیت محدود یا شرکای سهام دار هستند . به همین علت به این شرکت ها مختلط گفته می شود . شرکت های مختلط بر دو نوع است :

الف : شرکت مختلط سهامی : به شرکت هایی گفته می شود که ترکیب شرکت تضامنی و شرکت سهامی است . تعدادی از شرکا ضامن هستند و تعداد دیگری سهام دار . شرکای ضامن به مسئول تادیه قروض هستند و طبق مقررات شرکت مسئولیت آن را به عهده دارند . شرکای سهامی که سرمایه آنها به صورت سهام است مسئولیتشان نیز به اندازه سهام آن هاست

ب : شرکت مختلط غیر سهامی : این شرکت تعدادی شریک ضامن دارد و تعدادی شریک با مسئولیت محدود . انتشار سهام و شریک سهامی در آن وجود ندارد . طبق تعاریف گذشته شریک ضامن مسئول بدهی هاست و شریک با مسئولیت محدود به اندازه سرمایه خود مسئول است .

 در اسم این شرکت ها باید عبارت مختلط و حداقل اسم یکی از شرکا استفاده شود .

 

نرم افزارهای حسابداری و شرکت ها

شرکت تاسیس شده از هر نوعی که باشد برای انجام امور حسابداری خود به نرم افزار حسابداری نیاز دارد . نرم افزار حسابداری پاد این امکان را برای کاربران فراهم نموده تا با استفاده از آن به ثبت عملیات روزانه شرکت ها و در نهایت محاسبه سود و زیان بپردازند .

 

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۲

استهلاک دارایی ها و روش محاسبه آن یکی از مباحثی که برای برخی حسابداران چالش ایجاد می کند بحث استهلاک دارایی های ثابت در سازمان ، شرکت یا کارخانه می باشد . به علت تنوع در دارایی ها و تنوع در محاسبات انتخاب روش مناسب برای محاسبه استهلا باید با بررسی های دقیق صورت گیرد […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۸-۱۱-۲۹

آموزش بستن حساب ها در حسابداری به صورت کلی عملیات حسابداری در دو دوره زمانی انجام می شود که این دو دوره  شامل طول دوره مالی و پایان دوره  مالی می باشد. حال این سوال پیش می آید که دوره مالی چیست ؟ جهت تعیین و ضعیت سود یا زیان هر واحد تجاری مدت فعالیت […]

۱۳۹۸-۰۹-۰۲

آشنایی با حسابداری خدماتی هر فرد در طی فعالیت های روزمره خود با بخش های مختلفی در اجتماع ارتباط دارد . ارتباط فرد با فرد ، فرد با شرکت ، فرد با مجموعه و … . این ارتباطات با اهداف مختلفی شکل می گیرند که عموماً می توانند برای استفاده از کالاها یا خدمات باشد […]

*    
*