خرده فروشی و آنچه باید درباره آن بدانید

۱۳۹۹-۰۵-۱۱
daftar
998

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید

 

می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود آمدن پول شکل مبادلات تغییر کرد و گروه بندی هایی برای آن صورت گرفت . یکی از شکل های خرید و فروش ، عمده فروشی و خرده فروشی است که در این مقاله به توضیح خرده فروشی می پردازیم .

برای روشن شدن تعریف خرده فروشی لازم است نگاهی به پروسه تولید تا مصرف کالا بیندازیم . کالا و محصول آماده شده در کارخانه برای توزیع به بازار عرضه می شود . در این مرحله عمده فروشان وظیفه توزیع را بر عهده دارند . انواع عمده فروشی شامل موارد زیر است :

 1. ۱-        بازرگانان عمده فروش
 2. ۲-      عمده فروشان با خدمات کامل
 3. ۳-      عمده فروشان با خدمات محدود
 4. ۴-      عمده فروشان کامیون دار
 5. ۵-     عمده فروشان فله ای
 6. ۶-      عمده فروشان پخش کننده
 7. ۷-      شرکت های تعاونی تولید کننده
 8. ۸-      عمده فروشان پستی
 9. ۹-      واسطه ها و عاملین
 10. ۱۰-     عاملین تولیدکنندگان
 11. ۱۱-      نمایندگی ها و شعبه های تولیدکنندگان
 12. ۱۲-    عمده فروشی های تخصصی

 

خرده فروشی

 

تعریف خرده فروشی

بعد از اینکه کالاها توسط عمده فروشان توزیع شد ، مصرف کنندگان کالا می توانند محصول مورد نظر خود را خریداری کنند . خرده فروشان در واقع فروشندگان کالا به مصرف کنندگان نهایی هستند. یعنی بعد از این مرحله دیگر فروشی صورت نمی گیرد.

خرده فروشان با مسائلی همچون معرفی محصول در بازار مصرف کنندگان ،توضیح و توصیف ویژگی های محصول برای مشتریان ، دریافت و پرداخت وجه نهایی و در نتیجه رساندن محصول صحیح و سالم با قیمت تعیین شده و در زمان مناسب به مصرف کننده ، سرو کار دارند. قیمت کالاها در این گروه به علت هزینه حمل و نقل و سایر هزینه ها از عمده فروشی بالاتر است .

خرده فروشان آخرین حلقه زنجیره تامین هستند . آنها از بازاریابان برای ارتباط با مشتریان بهره می گیرند . در بازاریابی خرده فروشی سعی می شود با ایجاد آگاهی در بین مصرف کنندگان محصول معرفی شود و در نتیجه مشتریان علاقمند شناسایی و فروش صورت می گیرد . مواردی که مورد توجه این بخش قرار می گیرد نوع محصول ، بسته بندی آن ، قیمت ، مکان ارائه محصول و ارتقا ویژگی های محصول است .

با پیشرفت تکنولوژی شکل جدیدی در این بازار  ایجاد شده که همان خرده فروشی آنلاین است . در این روش خرده فروش محصول خود را با استفاده از وبسایت یا شبکه های اجتماعی به فروش می رساند .

 

انواع خرده فروشی

این مجموعه ها با توجه به گستردگی فعالیت خود به چند دسته تقسیم می شوند :

۱-        فروشگاه های زنجیره ای : گروهی از فروشگاه ها هستند که کالاهای یکسانی را عرضه می کنند . این فروشگاه ها معمولا مدیریت واحد دارند در مکان های مختلف با توجه به نوع کالای عرضه شده در محدوه یک شهر ، استان ، کشور ، یا قاره های مختلف به فروش کالا می پردازند . نمونه ای از فروشگاه های زنجیره ای داخل کشور مثل فروشگاه های زنجیره ای رفاه ، اتکا ، وحدت و …. . و در خارج از کشور می توان به وال مارت اشاره کرد .

مشتریان این فروشگاه ها می تونند از مزیت های خرید عمده مثل تخفیفات حجمی برخوردار شوند . در تمام شعبات کیفیت و قیمت اجناس یکسان است . هزینه عملیاتی این فروشگاه ها پایین است و چون تبلیغات مشترک برای همه شعبات صورت می گیرد هزینه تبلیغات هم پایین است . با این حال امکان ارتباطات نزدیک با مشتریان وجود ندارد و تسهیلاتی برای حساب های نسیه در نظر گرفته نمی شود و در نتیجه در بین اقشار کم درآمد مشتریان کمتری دارند.

۲-      فروشگاه های خوارو بار و سوپرمارکت ها : شامل تمام فروشگاه های عرضه محصولات خوراکی ، لوازم خانگی ، لوازم الکتریکی و امثاله می شوند . در این نوع فروشگاه ها گروه معینی از محصولات به طور مستقیم در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

۳-     خرده فروشان دارای انبار : این خرده فروشان کالاهایی خاص را در انبار که همان فروشگاه آنهاست عرضه می کنند . در واقع بدون هیچ گونه تجملاتی تنها در یک انبار به فروش کالا می پردازند . مثلا کاستکو یکی از بزرگترین خرده فروشان دارای انبار است . دراین خرده فروشی اجناس با قیمت کم و تعداد زیاد به فروش می رسد و برای خانواده های پرجمعیت ، شرکت ها و … کاربرد دارد .

۴-      خرده فروشان تخصصی : این خرده فروشی ها به صورت تخصصی برای برندها فروش انجام می دهند . به طور مثال خرده فروشی هایی که فقط برند ورزشی آدیداس کار می کنند .

۵-     خرده فروشی دکه ای : یا خرده فروشی کیوسکی ، خرده فروشانی هستند که در مکان های پر رفت و آمد مانند فرودگاه ها، ورزشگاه ها و … از کیوسک یا دکه هایی استفاده می کنند و به فروش کالاهای خاص می پردازند . معمولا قیمت کالاها در این خرده فروشی ها از سایر خرده فروشی ها بیشتر است ، اما مشتریان بیشتری نیز دارند . چرا که در مکان هایی که دسترسی به کالای مورد نیاز سخت است ، فروش انجام می دهند .

۶-      خرده فروشی تخفیفی : فروشگاه هایی هستند که کالاها و یا برند هایی را با قیمت کمتر از سایر خرده فروشی ها عرضه می کنند . هدف آنها جذب مشتری با استفاده از روش تخفیف است . نمونه ای از این خرده فروشی ها افق کوروش یا جانبو در ایران و فامیلی دلار در خارج از ایران هستند .

۷-      خرده فروشی اینترنتی : همانطور که گفته شد تکنولوژی روی بازار خرده فروشی هم تاثیر گذار بوده است . خرده فروشان اینترنتی از طریق اینترنت با مشتریان ارتباط دارند .

این نوع خرده فروشی ها خود به دو گروه تقسیم می شوند : الف : خرده فروشانی که فقط از طریق اینترنت و به صورت آنلاین فعالیت دارند و هیچ گونه تعامل فیزیکی با مشتریان خود ندارند . مثل دیجی کالا . ب : خرده فروشانی که هم در محل فروشگاه و به صورت فیزیکی هم از طریق اینترنت و وبسایت و شبکه های اجتماعی فروش انجام می دهند .

در فر وش آنلاین  در وقت و هزینه صرفه جویی می شود .۲۴ ساعته فروش صورت می گیرد ، شرایط پرداخت آنلاین وجود دارد و اغلب تخفیفات و آفرهایی در نظر گرفته می شود . اما ممکن است مصرف کننده از کیفیت محصول هنگام خرید اطمینان نداشته باشد یا به درگاه پرداخت آنلاین اعتماد نکند . همچنین تحویل فوری اجناس معمولا وجود ندارد .

 

خرده فروشی

تفاوت عمده فروشی و خرده فروشی

 1. ۱-       در خرده فروشی ارتباط بین مشتری نهایی و فروشنده وجود دارد در حالی که در عمده فر وشی ارتباط بین تولید کننده و فروشنده است .
 2. ۲-      در خرده فروشی قیمت ها بیشتر از عمده فروشی ها است .
 3. ۳-     رقابت در میان عمده فروشان کمتر است .
 4. ۴-      حجم مبادلات در خرده فروشی کمتر از عمده فروشی است .
 5. ۵-     برای راه اندازی عمده فروشی سرمایه بیشتری نیاز است .
 6. ۶-      عمده فروشی ها معمولا در یک محدوده خاص توزیع انجام می دهند ولی خرده فروشان محدوده وسیعتری برای توزیع کالا دارند .
 7. ۷-      در مورد خرده فروشی باید مهارت های بیشتری برای فروش داشت زیر ا با مشتری نهایی در ارتباط هستند .
 8. ۸-      عمده فروشان برای فروش محصول نیاز به تبلیغات ندارند ولی خرده فروشان از آنجاییکه در رقابت هستند باید تبلیغات انجام دهند .
 9. ۹-      در عمده فروشی فروش کالا با حجم زیاد و قیمت پایین است .
 10. ۱۰-     خرده فروشان می توانند کالا را آزادانه انتخاب کنند ولی عمده فروشان چون تعداد بالا خرید می کنند این آزادی عمل را ندارند .
 11. ۱۱-      مالیات این دو گروه  متفاوت است .

 

راه های افزایش فروش 

مهمترین عامل برای افزایش فروش ایجاد مشتری وفادار است . یعنی مشتری که نه تنها برای خریدهای بعدی خود به شما مراجعه می کند بلکه شما را به دیگران معرفی کرده و مشتری جدید برای شما ایجاد کند . ولی راه های ایجاد مشتری وفادار چیست و کلاً چگونه می توان در خرده فروشی ها فروش را افزایش داد ؟

 1. ۱-        اولین راه تبلیغات است . در زمینه فروش در این مجموعه ها به علت رقابت بالا باید کاری کنید که شما اول به چشم مشتری بیایید . پس بودجه مناسبی را برای تبلیغات در نظر بگیرید . از راه های جدید تبلیغاتی استفاده کنید . در تبلیغات خود به مشتری هیجان بدهید. مثلا وقتی خدمات جدیدی اضافه می کنید ، قبل از استارت آن روز شمار بگذارید .
 2. ۲-      قیمت گذاری مناسب انجام دهید . با محاسبه بهای تمام شده کالا میزان سود مناسبی برای هر کالا در نظر بگیری تا علاوه بر اینکه خود سود می کنید قیمت فروش محصولاتتان در رقابت با کالاهای مشابه برای مشتری به صرفه باشد .
 3. ۳-     ارتباط خود با مشتریان را زیاد کنید . اول باید ارائه خدمات را در مطلوب ترین حالت برای مشتری انجام دهید . سپس با مشتری ارتباط کلامی داشته باشید تا وی نیازهایش را برای شما بازگو کند و از این طریق بتوانید بهترین خدمات و محصولتان را ارائه دهید . برای این کار از استفاده از رسانه های اجتماعی و صفحات مجازی غافل نشوید .
 4. ۴-      بودجه بندی کار خود را مدیریت کنید . شما هر چقدر فروش خوبی در خرده فروشی خود داشته باشید ولی نتوانید بین هزینه ها و درآمد خود بالانس برقرار کنید ممکن است این امر به زیانتان تمام شود . پس جریان درآمد و هزینه خود را کنترل کنید .
 5. ۵-     یکی از ایراداتی که در برخی خرده فروشی ها وجود دارد کمبود کالاست . زمانی که مشتری با عبارت ” کالای مورد نظر شما را تمام کرده ایم ” رو به رو می شود پیامی با مضمون عدم کارایی مجموعه شما دریافت می کند . پس موجودی کالای خود را همیشه کنترل کنید تا همه اجناس به میزان کافی در مجموعه شما باشند . عدم وجود کالای مورد نیاز مشتری حتی اگر به او بگویی فردا یا هفته دیگر این کالا را تامین خواهید کرد فرقی به حال وی نداشته و او کالای مورد نیازش را از خرده فروشی دیگری تهیه می کند .

 

حسابداری خرده فروشی

شاید به کار بردن واژه حسابداری خرده فروشی خیلی درست نباشد . زیرا در واقع امور حسابداری خرده فروشی همان حسابداری موجودی کالاست . تمام عملیاتی که برای محاسبه تعدادی و ریالی موجود کالا صورت می گیرد در حسابداری این مجموعه ها نقش دارد .

انتخاب روش محاسبه موجودی کالا ( لایفو ، فایفو ، شناسایی ویژه ، میانگین ) ، محاسبه بهای تمام شده ، تنظیم فاکتورهای خرید و فروش ، برآورد تغییر قیمت ها ، بودجه بندی و برآورد سود از جمله مهمترین عملیات حسابداری این مجموعه ها است .

 

نرم افزار حسابداری و خرده فروشی ها

خرده فروشی ها نیز مانند سایر اصناف برای دقیق تر بودن و سریعتر انجام شدن امور مالی از نرم افزارهای حسابداری استفاده می کنند . نرم افزار حسابداری بازرگانی پاد با امکان ثبت انواع فاکتورها ، نمایش گزارشات مختلف از جمله : موجودی کالا ، موجودی منفی ، کارت انبار ، کاردکس کالا ، سود و زیان هر فاکتور و … ، همچنین محاسبه بهای تمام شده می تواند در انجام امور مالی به حسابداران یاری برساند .

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۵-۰۱

شرکت ها و انواع آن   تاسیس شرکت یکی از راه هایی است که افراد مختلف با تاسیس آن به اجرای امور اقتصادی و کسب درآمد می پردازند . اما اینکه شرکت آنها با چند نفر شکل بگیرد ، سرمایه گذاران چه کسانی باشند ، قرار است چه مدت فعالیت کند یا در چه حوزه […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۲

استهلاک دارایی ها و روش محاسبه آن یکی از مباحثی که برای برخی حسابداران چالش ایجاد می کند بحث استهلاک دارایی های ثابت در سازمان ، شرکت یا کارخانه می باشد . به علت تنوع در دارایی ها و تنوع در محاسبات انتخاب روش مناسب برای محاسبه استهلا باید با بررسی های دقیق صورت گیرد […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۹-۰۱-۲۱

مزایای نرم افزار فروشگاهی در این مقاله قبل از شرح مزایای نرم افزار فروشگاهی به تعریف و لزوم استفاده از نرم افزار های حسابداری خواهیم پرداخت. هر فروشگاه و یا مجموعه ای که در آن چرخه خرید و فروش و پیرو آن هزینه هایی صورت بگیرد نیاز به نرم افزاری جهت محاسبه این عملیات ها […]

۱۳۹۸-۱۱-۲۹

آموزش بستن حساب ها در حسابداری به صورت کلی عملیات حسابداری در دو دوره زمانی انجام می شود که این دو دوره  شامل طول دوره مالی و پایان دوره  مالی می باشد. حال این سوال پیش می آید که دوره مالی چیست ؟ جهت تعیین و ضعیت سود یا زیان هر واحد تجاری مدت فعالیت […]

*    
*