چیدمان آنالیز غذا _ حسابداری کیترینگ و رستوران

۱۳۹۸-۰۱-۱۱
padiranc_us3er9ad1ran
2918

فرمول آنالیز طبخ در حسابداری کیترینگ و رستوران فاکتورهای طبخ و مصرف

 

در حسابداری کیترینگ و رستوران ها ، فست فود ها و فودکورت ها همانند سایر اصناف مسئله مهم بدست آوردن سود می باشد . بنابراین حسابداران صنف رستوران باید طی محاسبات خود عوامل موثر بر سود و زیان مجموعه از جمله خرید ، هزینه ها ، بهای تمام شده کالای طبخ شده ، درآمدها و… را در نظر بگیرند و محاسبات آن را به درستی انجام دهند . در نرم افزار حسابداری رستوران پاد تمام این موارد به راحتی قابل محاسبه می باشد . در این مقاله به چگونگی ورود اطلاعات جهت محاسبه بهای تمام شده غذاهای طبخ شده و مواد مصرفی و مقدار مصرف مواد اولیه می پردازیم .

در ابتدا باید برای غذاهای طبخ شده فرمول دهی کنیم و سپس با استفاده از فاکتورهای طبخ غذا و مصرف مواد ، ورود و خروج کالاها را ثبت نماییم.

 

الف : فرمول دهی

  از منوی انبار ، فرمول آنالیز طبخ را انتخاب می کنیم .

  در پنجره نمایش داده شده لیست سمت راست کالاهایی است که در سیستم وارد کرده ایم و لیست سمت چپ لیست کالاهایی است که در فرمول وارد خواهند شد .

  غذای طبخ شده مورد نظر را از لیست اسامی کالاها انتخاب می کنیم تا برای آن فرمول دهی شود .

  در سمت چپ برای ایجاد فرمول از کلید “+” (در منوی زیرین سمت چپ) یا Ctrl+ins برای اضافه کردن کالا در فرمول استفاده می کنیم .

  در پنجره “زیر مجموعه” در قسمت کد ، کد کالایی که برای فرمول دهی انتخاب شده نمایش داده می شود.

  در قسمت کد کالای زیر مجموعه با انتخاب کلید Enter لیست کالاها نمایش داده می شود .

  کالای زیر مجموعه را انتخاب کرده و Enter می زنیم (به عنوان مثال کالایی که برای فرمول دهی انتخاب می کنیم “پلو خورشت قیمه ” است  . مواد تشکیل دهنده آن کالاهای زیرمجموعه روغن ، رب ، برنج و … می باشد . در لیست کالاها روغن را انتخاب می کنیم . )

  در قسمت مقدار ، ضریب مصرف این کالا را به ازای طبخ یک واحد غذا وارد می کنیم ( نکته : دقت داشته باشید مجموع ضرایب کالاها باید برابر یک واحد باشد.)

  کلید ثبت را انتخاب می کنیم .

 

نرم افزار حسابداری رستوران

 

  برای سایر کالاهای مصرفی (کالای زیرمجموعه) نیز به همین ترتیب عمل می کنیم تا فرمول تکمیل شود.

  برای اصلاح هر یک از کالاهای زیر مجموعه بعد از انتخاب کالا از لیست ، کلید “علامت مداد” یا  Ctrl+home روی صفحه کلید را انتخاب می کنیم .

  تغییرات مورد نظر را وارد کرده و کلید ثبت را می زنیم .

  برای حذف کالای زیر مجموعه از لیست نیز ، بعد از انتخاب کالا ،  کلید “سطل آشغال” یا  Ctrl+del از صفحه کلید را استفاده می کنیم . در پنجره بعدی کلید “بله” را انتخاب می کنیم .

  در صورتیکه در بهای تمام شده طبخ کالایی ، دستمزد و سربار هم تاثیرگذار باشد بعد از انتخاب کلید ” ثبت دستمزد و سربار ” ، در کادر نمایش داده شده مبلغ دستمزد و سربار را وارد می کنیم و کلید ثبت را انتخاب می کنیم.

 

کیترینگ - رستوران - فودکورت

 

 

ب : ورود داده های طبخ و مصرف در فاکتورهای مربوطه

  در منوی خرید و فروش   فاکتور استاندارد فاکتور طبخ غذا را انتخاب می کنیم . با زدن کلید Enter روی هر فیلد اطلاعات فاکتور را وارد می کنیم .

  در قسمت کد کالا بعد از انتخاب کلید Enter لیست کالاها نمایش داده می شود . غذای طبخ شده مورد نظر را انتخاب می کنیم .

  تعداد غذا طبخ شده را وارد کرده تا سیستم به صورت اتوماتیک طبق فرمول ، بهای تمام شده را محاسبه کند .

 

حسابداری کیترینگ و رستوران

 

  کلید ثبت را انتخاب می کنیم تا فاکتور مصرف مواد اولیه نمایش داده شود.

  در این فاکتور کالاهای زیر مجموعه یعنی کالاهایی که بابت طبخ این غذا مصرف شده اند طبق فرمول نمایش داده می شوند . همچنین مقدار مصرف و بهای تمام شده مواد مصرفی نیز به صورت خودکار و با استفاده از فرمول محاسبه می شود.

  سایر اطلاعات فاکتور را وارد کرده و کلید ثبت را انتخاب می کنیم .

 

حسابداری کيترينگ

 

به این ترتیب غذای طبخ شده وارد انبار مربوطه (آشپزخانه) می گردد و کالاهای مصرف شده از انبار مواد مصرفی یا آشپزخانه خارج می گردند. در حسابداری کیترینگ و رستوران (به خصوص حسابداری کیترینگ های سازمان ها و ارگان ها به علت حجم پخت بالا) این امر بسیار مهم است.

در صورتیکه فاکتورهای طبخ غذا و مصرف مواد به صورت پیش فرض در سیستم ایجاد نشده باشند باید آنها را به صورت دستی تعریف کنیم . نحوه ایجاد و لینک فاکتورها را می توانید در مقاله لینک و ایجاد فاکتور طبخ غذا و مصرف مواد مطالعه نمایید .

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۱-۱۹

فاکتور های خرید استاندارد و کارمزدی در حسابداری کشتارگاه ورود بار به کشتارگاه ها معمولا از سه طریق صورت می گیرد : ۱- خرید مستقیم از مرغداری ها یا دامداری ها ۲- انتقال از مرغداری یا دامداری متعلق به کشتارگاه ۳- خرید کارمزدی   الف : چنانچه ورود بار به صورت خرید مستقیم یا انتقال […]

۱۳۹۷-۱۰-۰۵

رستوران ها از جمله مکان هایی هستند که پرسنل آن بیشترین ارتباط حضوری با مشتریان را دارند لذا داشتن راهکار رستوران جهت اداره ، سرپرستی و حسابداری بخش های مختلف درهنگام ازدحام و شلوغی کار ، امری مهم بشمار می آید. بی شک مدیران این مجموعه ها همواره در فکر روش و یا وسیله ای […]

۱۳۹۸-۰۳-۱۲

ورود مواد اولیه به خط تولید و تخصیص هزینه ها   در شرکت های تولیدی پس از خرید مواد اولیه برای خط تولید مجموعه ، حسابدار می بایست این ورود را  در نرم افزار حسابداری تولیدی ثبت نماید تا بتواند رهگیری مرحله به مرحله ای از تولید داشته باشد. برای ثبت این ورود در نرم […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

  1. […] شده آنها نمایش داده شود (برای مطالعه بیشتر به مقاله ی آنالیز غذا و بهای تمام شده مراجعه […]

*    
*