پارتی بار و نحوه ثبت در حسابداری تولید

۱۳۹۷-۱۲-۲۷
padiranc_us3er9ad1ran
882

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری تولید

 

در فرآیند تولید جهت تولید کالاها چندین نوع بار مواد مصرفی وارد کارخانه می شود ، نکته حائز اهمیت در حسابداری تولید این است که نیاز داریم بدانیم پارتی بار وارد شده در چه تاریخی وارد شده ، دارای چه ویژگی هایی می باشد ، از چه شرکتی تهیه شده و یا در هر تولید از کدام بار مصرفی وارده استفاده شده است.

برای پوشش این امر در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد تعریف پارتی بار اضافه شده است که در ادامه به شرح ایجاد پارتی بار می پردازیم.

تعریف پارتی بار

بخش اول :

ا- از منوی حسابداری ، حساب ها و شناور ها ، ایجاد تفصیل شناور را انتخاب می کنیم.

۲- صفحه بازشده دارای بخش” کد” می باشد که به صورت پیش فرض ثبت می شود.

۳- در قسمت عنوانپارتی بار”  را ثبت می کنیم.

۴- برای بخش نوع شناور “اشخاص” را انتخاب می کنیم که بتوانیم نام شرکت ها و تاریخ ورود موارد مصرفی را وارد کنیم.

۵- در نهایت با زدن کلید ثبت ، تفصیل شناور با عنوان پارتی بار ثبت می شود.

 

حسابداری تولید

 

بخش دوم :

۱- از منوی حسابداری ، حساب ها و شناور ها ، ایجاد زیر سطح های تفصیل شناور ، را انتخاب می کنیم.

۲- صفحه تعریف باز می شود ، در سمت چپ پنجره تعریف پارتی بار روی گزینه پارتی بار کلیک کرده و با زدن کلیدها Ctrl+Space  روی صفحه کلید ، نشانگر به قسمت نام و نام خانوادگی در سمت راست پنجره تعریف پارتی بار منتقل می شود.

۳- در قسمت نام و نام خانوادگی و سایر قسمت ها ، نام و اطلاعات شرکت ارسال کننده بار را ثبت می کنیم.

 

حسابداری تولید

 

۴- در مرحله بعد با زدن کلیدها   Ctrl+Space بر روی اسم شرکت های ثبت شده میتوانم به نام شرکت ها زیرمجموعه دهیم و در این زیرمجموعه تاریخ یا هر اطلاعات دیگری را ثبت کنیم.

۵- در نهایت با زدن کلید اضافه کلیه اطلاعات ثبت می شود.

 

اضافه کردن پارتی بار در فاکتور

همانطور که گفته شد برای رهگیری کالاهای مصرفی در حسابداری تولید نیاز است که آن ها را در فاکتور اضافه کنیم که برای این کار ابتدا پارتی بار را تعریف کردیم. پس از آن نیاز است این قابلیت را در فاکتور ایجاد کنیم که گزینه پارتی بار در آن فعال باشد تا بتوانیم در هر فاکتور پارتی بار مد نظرمان را اضافه کنیم.

الف)فعال کردن پارتی بار

۱- از منوی تنظیمات مدیریتی ، تنظیمات عملیات فاکتور ، استاندارد و اصلاح را انتخاب می کنیم.

۲- در قسمت کد عملیات برای اصلاح ، فاکتور تولید را انتخاب می کنیم.

***نکته: با توجه به نوع فعالیت و ثبت شما در نرم افزار ، می توانید پارتی بار را روی هر فاکتور دلخواه اضافه فرمایید ما در این مقاله به دلیل اینکه به شرح حسابداری تولید و مصرف پرداخته ایم روی فاکتور تولید مثال می زنیم.

۳- از بخش گزینه های فاکتور وارد قسمت تنظیمات سطح شناور حساب می شویم. به تعداد شناور هایی که تعریف کرده باشید ستون سطح شناور برای شما باز می شود.در  این مثال ما وارد ستون شناور سطح ۱ می شویم.

۴-از لیست کشویی موجود در این ستون گزینه شناور خاص را انتخاب می کنیم ، کلید “انتخاب” زیر لیست کشویی روشن می شود. با زدن کلید انتخاب از لیست باز شده که شناور های تعریف شده هستند ، پارتی بار را انتخاب می کنیم.

۵-با زدن کلید ثبت تغییرات ذخیره می شود و گزینه پارتی بار در فاکتور تولید فعال می گردد.

 

حسابداری تولید

 

استفاده از پارتی بار در فاکتور :

بعد از تعریف و فعال کردن پارتی بار در فاکتور می توانیم از پارتی بار در ثبت فاکتور بهره ببریم.جهت این امر مراحل زیر را طی می کنیم.

۱- از منوی خرید و فروش ، فاکتور استاندارد ، فاکتور تولید ( یا هر فاکتوری که لینک در آن برقرار است ) را انتخاب می کنیم.

۲- در قسمت بالای فاکتور گزینه پارتی بار اضافه شده است . با انتخاب کلید Enter  اطلاعات فیلدهای فاکتور را پر میکنیم تا به گزینه پارتی بار برسیم . در این قسمت هم  با زدن کلید Enter ، لیست پارتی بارهای تعریف شده نمایش داده شود.

۳- از لیست باز شده  با زدن کلید Enter پارتی باری که مربوط به این فاکتور تولید می شود را انتخاب می کنیم.

۴- سایر اطلاعات فاکتور از قبیل نام کالا ، تعداد و … را نیز تکمیل می کنیم و در انتها با زدن کلید ثبت فاکتور را ثبت می کنیم.

 

حسابداری تولید

 

در نهایت ثبت پارتی بار در فاکتور ها باعث می شود رهگیری کالاها به آسانی میسر شود و در نتیجه می توان گزارشات و اطلاعات دقیق تری از موجودی کلیه کالاها و عملیات صورت گرفته بر روی آن ها به دست آورد.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۳-۱۲

ورود مواد اولیه به خط تولید و تخصیص هزینه ها   در شرکت های تولیدی پس از خرید مواد اولیه برای خط تولید مجموعه ، حسابدار می بایست این ورود را  در نرم افزار حسابداری تولیدی ثبت نماید تا بتواند رهگیری مرحله به مرحله ای از تولید داشته باشد. برای ثبت این ورود در نرم […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۲

فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی   در هر کارخانه تولیدی ، با توجه به نوع و تقاضای بازار هدف چندین هزار کالا تولید می شود. قاعدتاً نکته حائز اهمیت برای مالکان این کارخانه ها میزان مصرف مواد اولیه در هر تولید ، هزینه های سربار و در نهایت بهای تمام شده هر کالای تولید […]

۱۳۹۸-۰۱-۱۱

 ایجاد فاکتورهای طبخ غذا و مصرف مواد اولیه در حسابداری رستوران و کیترینگ   لینک فاکتور طبخ و مصرف بعد از فرمول دهی به غذاهای طبخ شده نیاز به استفاده از فاکتور طبخ می باشد. به منظور اینکه این دو فاکتور به یکدیگر مرتبط شوند باید عملیات لینک آنها انجام شود .   از منوی […]

*    
*