نرم افزار حسابداری تولیدی و تخصیص هزینه ها!!

۱۳۹۸-۰۳-۱۲
padiranc_us3er9ad1ran
984

ورود مواد اولیه به خط تولید و تخصیص هزینه ها

 

در شرکت های تولیدی پس از خرید مواد اولیه برای خط تولید مجموعه ، حسابدار می بایست این ورود را  در نرم افزار حسابداری تولیدی ثبت نماید تا بتواند رهگیری مرحله به مرحله ای از تولید داشته باشد.

برای ثبت این ورود در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد از فاکتور خرید آغاز می کنیم ، ابتدا به قسمت خرید و فروش رفته و از بخش فاکتورها فاکتور استاندارد را انتخاب می کنیم. در لیست باز شده با زدن کلید ENTER بر روی فاکتور خرید استاندارد ، این فاکتور باز می شود.

در این فاکتور با ثبت شماره فاکتور که به صورت پیش فرض آورده می شود و قابل تغییر است و همچنین ثبت تاریخ و طرفین حساب می توانیم به قسمت اضافه کردن کالا برویم. توجه بفرمایید گزینه های بالای فاکتور قابلیت اضافه یا کسر شدن را دارند که می توانیم از طریق تنظیمات عملیات فاکتور این تغییرات را ثبت کنیم.

(در صورت تمایل جهت مشاهده آموزش تنظیمات عملیات فاکتور به سایت آپارت مراجعه فرمایید)

پس از ثبت اطلاعات بالای فاکتور با زدن کلید ENTER به قسمت اضافه کردن کالا می رویم و طبق لیست خرید، کالا ها را در فاکتور اضافه می کنیم. در این بخش با زدن ENTER لیست کالا ها باز می شود. از لیست باز شده کالای مورد نظر را انتخاب کرده و باز هم با زدن کلید ENTER کالا را در فاکتور جایگذاری می کنیم و در آخر با زدن کلید “ثبت” فاکتور خرید را ثبت می کنیم به این ترتیب کالا هایی که مواد اولیه ما هستند وارد خط تولید می شوند و مرحله بعد آغاز می شود.

ابتدای خرید تا انتهای تولید محصول نهایی ، هزینه هایی شامل هر مرحله می شود که ثبت آن ها برای محاسبه بهای تمام شده تولید حائز اهمیت می باشد ، یکی از این هزینه ها به عنوان مثال می تواند هزینه حملی باشد که بابت خرید مواد اولیه پرداخت می گردد و یا اینکه در بعضی از شرکت های تولیدی مواد اولیه ی خریداری شده قبل از ورود به مجموعه شامل تغییراتی می شوند ، مثلا شخص فروشنده با دریافت هزینه ای کالای خریداری شده ما را رنگ می نماید.

حال به آموزش ثبت این قبیل هزینه ها در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد می پردازیم. در فاکتور خرید ، قسمتی تحت عنوان “عوامل” وجود دارد که می توان جهت تخصیص این هزینه ها در فاکتور خرید از آن استفاده نمود.

 

تعریف عوامل

 جهت تعریف عامل ، از منوی انبار بخش کالا و انبار  عوامل افزاینده و کاهنده و تعریف عوامل افزاینده را با زدن کلید ENTER انتخاب کرده و صفحه ایجاد عامل را باز می کنیم.

در قسمت کد عامل ، کد به صورت پیش فرض توسط سیستم ثبت می شود که قابل تغییر نیز می باشد.

در بخش نام عامل به عنوان مثال هزینه ای که نیاز داریم در فاکتور خرید اضافه شود را می نویسیم که در این قسمت نام عامل را “هزینه حمل” ثبت می کنیم.

فاکتوری که می خواهیم این عامل در آن فعال باشد را در قسمت انتخاب نوع عملیات با باز شدن لیست فاکتورها، انتخاب می کنیم.
در قسمت بعدی گزینه ی خنثی را انتخاب می کنیم تا بتوانیم کدهای حسابداری را که طرفین بدهکار و بستانکار فاکتور می باشند را مشخص کنیم.

برای کدهای حسابداری قسمت بستانکار، “در فاکتور سوال شود” را انتخاب می کنیم تا بتوانیم طرف بستانکار که در این مثال راننده است را خودمان در فاکتور مشخص کنیم و برای قسمت بدهکار نیز “گزینه ثابت باشد با کد” را انتخاب می کنیم و با زدن اینتر و باز شدن لیست حساب ها هزینه حمل را برای قسمت بدهکار جایگذاری می کنیم.

در قسمت نوع محاسبه سه روش درصد ، مبلغ  و مبلغ واحدی وجود دارد که با توجه به نیاز و نحوه محاسبه ، یکی از این سه گزینه را انتخاب می کینم که ما در این مثال مبلغی را انتخاب می کنیم و “مبلغ در فاکتور قابل تغییر باشد” را تیک دار می کنیم که بتوانیم خودمان مبلغ را در فاکتور تغییر داده و ثبت کنیم.

در بخش اولویت محاسبه اگر برای یک فاکتور چندین عامل تعریف کرده باشیم با اولویت دادن به این عامل ها ترتیب محاسبه  آنها را در فاکتور مشخص می کنیم .

اگر نیاز داریم که این عامل حتما در فاکتور ثبت شود گزینه “ورود در فاکتور اجباری باشد” را انتخاب می کنیم.

 همچنین برای محاسبه دقیق بهای تمام شده گزینه “مبلغ عامل به نسبت کالاهای فاکتور شکسته شود” انتخاب می شود و در نهایت با زدن کلید ثبت عامل موردنظر ثبت می شود.

 

 نرم افزار حسابداری تولیدی

 

نحوه اضافه کردن عامل در فاکتور

در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد ، پس از  ایجاد عامل می توانیم از آن در فاکتور استفاده کنیم و آن را در فاکتور ثبت کنیم برای این کار بعد از تکمیل اطلاعات فاکتور از قسمت پایین فاکتور گزینه عوامل رو باز می کنیم.

صفحه عوامل باز می شود از قسمت پایین این صفحه با زدن افزودن عامل غیر اجباری لیست عوامل باز می شود (توجه فرمایید که عوامل اجباری به صورت خودکار در صفحه عوامل جایگذاری می شوند)

 از لیست باز شده عاملی که مورد نیاز است را انتخاب می کنیم.پس از انتخاب ، این عامل در سمت راست صفحه در قسمت نام عامل قرار می گیرد.

در قسمت چپ صفحه نام عامل و نوع عامل قرار دارد ، در بخش بدهکار عامل خنثی حسابی که در زمان ایجاد عامل آن را ثابت کرده بودیم قرار می گیرد. در بخش بستانکار که آن را در فاکتور “سوال شود” انتخاب کرده بودیم نام فرد مورد نظر را که در این مثال راننده می باشد ، وارد می کنیم.

در قسمت شرح نیز می توان توضیحاتی بابت این پرداخت ثبت نمود و در انتها با زدن کلید ثبت تغییرات عوامل مورد نظر را به فاکتور مذکور اضافه کرد. در نهایت با زدن کلید ثبت فاکتور، فاکتور خرید ثبت می گردد.

 

نرم افزار حسابداری تولیدی

 

توجه داشته باشید که در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد میتوان با مراجعه به منوی انبار از قسمت کاردکس با انتخاب کاردکس پیشرفته عوامل را مشاهده کرده و گزارشات آن را رهگیری کنیم.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۰۹-۲۳

راهکار تولید _ عرضه کالا به بازار علاوه بر رفع نیاز متقاضیان کالا باعث ایجاد اشتغال نیز می گردد. یکی از ارکان اصلی برای عرضه کالای به موقع و متناسب با نیاز بازار ، بخشهای تولیدی می باشند. کارخانجات تولیدی با توجه به نیاز بازار اقدام به تولید محصولات می نمایند. نکته حائز  اهمیت در […]

۱۳۹۸-۰۱-۱۱

 ایجاد فاکتورهای طبخ غذا و مصرف مواد اولیه در حسابداری رستوران و کیترینگ   لینک فاکتور طبخ و مصرف بعد از فرمول دهی به غذاهای طبخ شده نیاز به استفاده از فاکتور طبخ می باشد. به منظور اینکه این دو فاکتور به یکدیگر مرتبط شوند باید عملیات لینک آنها انجام شود .   از منوی […]

۱۳۹۸-۰۱-۱۹

فاکتور های خرید استاندارد و کارمزدی در حسابداری کشتارگاه ورود بار به کشتارگاه ها معمولا از سه طریق صورت می گیرد : ۱- خرید مستقیم از مرغداری ها یا دامداری ها ۲- انتقال از مرغداری یا دامداری متعلق به کشتارگاه ۳- خرید کارمزدی   الف : چنانچه ورود بار به صورت خرید مستقیم یا انتقال […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

*    
*