ایجاد فرمول های کشتار (تجزیه) در نرم افزار کشتارگاه پاد

۱۳۹۷-۱۲-۲۶
padiranc_us3er9ad1ran
1351

آموزش ایجاد فرمول های (ضرایب) کشتار (تجزیه) در نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد

 

در حسابداری کشتارگاه ها محاسبه بهای تمام شده محصولات یکی از اصلی ترین عملیات محاسباتی حسابداران می باشد. تاثیر عوامل گوناگون بر بهای تمام شده و فرمول های محاسبه آن نیازمند صرف زمان زیادی می باشد. در نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد برای محاسبه بهای تمام شده محصول ، فاکتورها و فرمول هایی قرار داده شده تا انجام این عملیات برای حسابداران آسانتر گردد. فرمول های آنالیز و کشتار و فاکتورهای تولید و مصرف را در این قسمت به تفصیل توضیح خواهیم داد . در ابتدا مراحل کار کشتار ساده مرغ زنده ارائه می شود تا ضمن بیان پروسه کار و اصطلاحات مربوطه ، نیازهای هر مرحله نیز شناسایی گردند. سپس فرمولهای تجزیه و آنالیز و بعد از آن فاکتورها و عملیات مربوط به گردش کالا توضیح داده می شود.

 

مراحل کار  :

۱ -کشتار مرغ زنده و تبدیل آن به مرغ گرم.

۲- تجزیه مرغ گرم به قطعاتی نظیر : بال ، گردن ، سینه ، جگر و سنگدان ، پر و سایر ضایعات.

۳- فرآوری به محصولاتی نظیر ناگت ، شنسیل و ….

۴- بسته بندی و تولید محصول نهایی

(مراحل ۳ و ۴ در مقالات دیگر بخش آموزش نرم افزارحسابداری کشتارگاه پاد قرار دارند)

 

فاکتورهای مورد استفاده در هر مرحله : در ابتدا خرید مرغ زنده در فاکتور خرید ثبت می گردد . سپس:

۱- با استفاده از فاکتور کشتار مرحله اول ثبت می گردد .

۲- با استفاده از فاکتور تجزیه و تولید مرحله دوم ثبت می گردد.

۳- با استفاده از فاکتور فرآوری مرحله ۳ ثبت می شود .

۴- با استفاده از فاکتور تولید و بسته بندی مرحله چهارم ثبت می گردد.

لازم به توضیح است پیگیری هر پارتی بار ورودی به کشتارگاه با ثبت آن در فاکتور مربوطه امکان پذیر است . همچنین برخی از فاکتورها برای ثبت مراحل ذکر شده در بالا به یکدیگر پیوسته هستند . آموزش این موارد در مقالات بعدی خدمتتان ارائه می گردد.

 

برای استفاده از فاکتورها و ثبت ورود و خروج کالاها در هر مرحله ابتدا باید فرمول های کشتار  و آنالیز در سیستم وارد شود.

 

فرمول کشتار ( تجزیه ) :

  از منوی انبار فرمول تجزیه را انتخاب می کنیم .

  در قسمت سمت راست پنجره نمایش داده شده ؛ نام کالاهایی که در سیستم وارد کرده اید نمایش داده شده است .

  سمت چپ مربوط به فرمولی است که برای کالاها ایجاد خواهیم کرد. برای مثال کالای مرغ زنده هلندی را انتخاب می کنیم .

  در قسمت سمت چپ تصویر با استفاده از کلید “+” ( طبق تصویر ) و یا کلید های ctrl+ins بر روی صفحه کلید به ایجاد فرمول تجزیه می پردازیم .

 

نرم افزار حسابداري کشتارگاه

  در قسمت کد کالای زیر مجموعه کلید ENTER را انتخاب کرده تا لیست کالاها نمایش داده شود .

  کالای مرغ هلندی را از لیست انتخاب کرده و ENTER می زنیم .

 

در قسمت بعد گزینه ضریب را انتخاب کرده و در مقابل آن ضریب مناسب برای بهای تمام شده کالای مرغ هلندی را وارد میکنیم . در قسمت وزن ، ضریب مناسب برای وزن کالا را انتخاب می کنیم ( مجموع ضرایب وزنی باید برابر با یک باشد _ همچنین در صورت وارد کردن ضرایب مقداری ، می بایست مجموع ضرایب برابر (یا کمتر) تعداد کالاهای زیر مجموعه باشد ; برای مثال در تصویر سوم ، مجموع ضرایب برابر تعداد کالاهای زیرمجموعه (یعنی ۳) می باشد…در صورتی که این مجموع کمتر از تعداد کالاهای زیرمجموعه باشد ، مابقی به عنوان تلفات و ضایعات توسط سیستم به صورت اتوماتیک محاسبه می گردد). برای سایر کالاهای بدست آمده نیز به همین ترتیب عمل می کنیم .

 

نرم افزار حسابداري کشتارگاه

 

   لازم به ذکر است در صورتی که محاسبه ضایعات دارای اهمیت باشد باید در این قسمت وارد فرمول شوند و در غیر این صورت به عنوان افت بار در گزارشات محاسبه خواهد شد.

   اگر به کالایی دستمزد و سربار تعلق بگیرد در قسمت ثبت دستمزد و سربار مقداردهی کرده و ثبت می کنیم تا در محاسبات لحاظ شود .

 

برای سایر کالاها نیز به همین ترتیب عمل می کنیم . برای مثال مرغ هلندی تولید شده به قطعات ران ، سینه ، گردن ، و… تقسیم می گردد . سپس با استفاده از فرمول تجزیه مرغ هلندی را فرمول دهی می نماییم . به این ترتیب که بعد از ورود به فرمول تجزیه از سمت راست مرغ هلندی را انتخاب کرده و در سمت چپ قطعات ران ، سینه ، گردن ، پر ، جگر سنگدان و … را به همراه ضرایب وارد می نماییم .

برای اصلاح کالاهای وارد شده در فرمول می توان در قسمت سمت چپ کلید (علامت مداد) و یا کلیدهای ctrl+home  روی صفحه کلید استفاده کرد. به این ترتیب که کالای مورد نظر را انتخاب کرده و سپس کلید ویرایش را انتخاب مینماییم . در پنجره نمایش داده شده تغییرات مورد نظر را انجام داده و کلید ثبت را انتخاب می نماییم.

 

نرم افزار حسابداري کشتارگاه

 

برای حذف کالا از لیست فرمول بعد از انتخاب کالای مورد نظر کلید (علامت سطل زباله) یا ctrl+del از صفحه کلید را انتخاب می نماییم.

 

 

****تا به اینجا ، آموزش ایجاد فرمول های کشتار (تجزیه) در نرم افزار حسابداری کشتارگاه پاد ارائه گردید و قسمتی از کار شما آماده گردیده است…برای ادامه فرایند و آموزش های بعدی به مقالات دیگر مراجعه نمایید****

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۱۲-۲۷

فرمول ساخت و تولید در کشتارگاه طیور و دام   از این بخش برای فرمول دهی به کالاهای فرآوری و کالاهای نهایی ساخته و تولید شده استفاده می نماییم . از منوی انبار ، فرمول ساخت و تولید را انتخاب می نماییم . در قسمت سمت راست کالاهای وارد شده در سیستم نمایش داده می شود […]

۱۳۹۷-۰۹-۰۴

یکی از اساسی ترین کالاهای سبد مصرفی هر خانوار محصولات گوشتی نظیر گوشت مرغ، بوقلمون ، گوسفند و … می باشد. کشتارگاه ها در تولید این کالاها نقش اصلی و مهمی را ایفا می نمایند .با توجه به این نکته ، روند کاری کشتارگاه ها و محاسبه بهای تمام شده محصول نهایی توسط نرم افزار […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

۱۳۹۸-۰۱-۱۹

فاکتور های خرید استاندارد و کارمزدی در حسابداری کشتارگاه ورود بار به کشتارگاه ها معمولا از سه طریق صورت می گیرد : ۱- خرید مستقیم از مرغداری ها یا دامداری ها ۲- انتقال از مرغداری یا دامداری متعلق به کشتارگاه ۳- خرید کارمزدی   الف : چنانچه ورود بار به صورت خرید مستقیم یا انتقال […]

*    
*