فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی

۱۳۹۷-۱۲-۲۲
padiranc_us3er9ad1ran
2998

فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی

 

در هر کارخانه تولیدی ، با توجه به نوع و تقاضای بازار هدف چندین هزار کالا تولید می شود. قاعدتاً نکته حائز اهمیت برای مالکان این کارخانه ها میزان مصرف مواد اولیه در هر تولید ، هزینه های سربار و در نهایت بهای تمام شده هر کالای تولید شده خواهد بود , چرا که با استناد بر موارد قید شده می توانند به سود آور بودن یا زیان آور بودن تولید خود پی برده و یا قیمت گذاری کالاها را بر این اساس انجام دهند.

از این رو نرم افزار حسابداری تولیدی پاد جهت سهولت کار مدیران و حسابداران بخش تولید ، با ارائه فرمول ساخت و تولید ، نیاز آنها را مرتفع ساخته است.

جهت پیاده سازی روند حقیقی تولید در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد لازم است ابتدا فرمول ساخت هر گونه تولیدی که در مجموعه صورت می گیرد تعریف شود و پس از آن لینک بین فاکتور های تولید و مصرف ثبت شود. با انجام این لینک ها ، با ثبت هر فاکتور تولید ، با توجه به فرمول تعریف شده  به همان میزان از کالاهای مصرفی کاسته می شود و با احتساب هزینه دستمزد و سربار ثبت شده در فرمول ، در نهایت بهای تمام شده تولید محصول بدست می آید.

لازم به توضیح است که پیگیری هر پارتی بار از مرحله ورود به انبار تا مراحل خط تولید و انبار کالای نهایی با ثبت آن در فاکتور مربوطه امکان پذیر است . همچنین برخی از فاکتورها برای ثبت مراحل ذکر شده در بالا به یکدیگر پیوسته هستند . آموزش این موارد در مقالات دیگر خدمتتان ارائه گردیده است.

حال به ارائه توضیحات مرحله به مرحله تعریف فرمول ساخت و تولید و  ثبت فاکتور تولید و مصرف ، همراه با تصاویر به شرح روند ذکر شده در بند قبلی می پردازیم:

 

تعریف فرمول ساخت و تولید:

جهت تعریف فرمول تولید در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد ابتدا از منوهای بالای نرم افزار به منوی انبار رفته و گزینه فرمول ساخت و تولید را انتخاب می کنیم.

 

با انتخاب این گزینه صفحه تعریف فرمول باز خواهد شد ، در صفحه باز شده در سمت راست تصویر لیست کلی اسامی کالا ها قرار دارد و در سمت چپ لیست کالاهایی قرار دارد که جزو کالا های زیرمجموعه ای است که ما طی فرمول اضافه میکنیم.

جهت تعریف فرمول ابتدا کالایی که قرار است تولید شود و برای آن فرمول تعریف شود را با کلیک بر روی آن کالا انتخاب می کنیم.

نکته :توجه فرمایید کلیه کالاهایی که با رنگ نارنجی نمایش داده می شوند کالاهای تولیدی هستند که قبلا در نرم افزار  برای آنها فرمول تعریف شده است.

 

حسابداری تولیدی

 

با زدن علامت ” + ” در قسمت پایین کادر سمت چپ (لیست کالاها ) یا با استفاده از کلید میانبر ctrl+insert  ، صفحه جدیدی تحت عنوان زیر مجموعه باز می شود.

در صفحه زیر مجموعه در قسمت ” کد ” کالایی که در حال فرمول دهی به آن هستیم همراه با کد تعریف شده آن کالا در نرم افزار، به صورت پیش فرض قرار می گیرد.

در قسمت کد کالای زیر مجموعه با زدن عدد صفر و کلید ENTER لیست کلیه کالاهای تعریف شده باز می شود.

در این بخش کالایی که باید مصرف شود تا کالای مورد نظر تولید شود را ، با زدن ENTER انتخاب می کنیم و آن کالا در جایگاه کالای زیر مجموعه قرار می گیرد.

در قسمت “مقدار ” ضریب مصرف کالای زیر مجموعه را در ازای تولید یک واحد (واحد هر چیزی می تواند باشد _ مثلاً کیلوگرم – عدد – بسته – کارتن و…) کالایی که در حال ثبت فرمول تولید آن هستیم ، وارد می کنیم.

 

فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی

 

همانطور که می دانید در هر تولید هزینه دستمزد و سربار یا به صورت کلی ، و یا بر روی هر کالا وجود دارد. جهت ثبت هزینه دستمزد و سربار و اضافه کردن آن به فرمول ساخت و تولید ، قسمت ثبت هزینه و سربار را از قسمت انتهایی لیست اسامی کالا ها انتخاب می کنیم.

(توجه داشته باشید که چنانچه در کسب و کار شما این هزینه بر آحاد تولید سرشکن می شود یا به صورتی کاملاً متغیر است می بایست آنرا جداگانه طی فاکتور یا سند هزینه بر کل تولید روزانه یا ماهانه یا … سرشکن نمایید  __  یا اینکه از روش عوامل افزاینده و کاهنده طی هر فاکتور اقدام نمایید (روش اول اولویت بالاتری دارد))

در این بخش ، صفحه اصلاح هزینه ها نمایش داده می شود. برای ثبت دستمزد و سربار ابتدا در قسمت دستمزد ، مبلغ دستمزدی که بابت تولید یک واحد از کالایی که در حال ثبت فرمول آن هستیم ، ثبت می کنیم همچنین در قسمت سربار مبلغ سرباری که شامل یک واحد این تولید می گردد را وارد می کنیم.

 

فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی

 

در نهایت با خارج شدن از صفحه تعریف فرمول ، برای کالای مورد نظر فرمول ثبت خواهد شد.

 

فاکتور تولید و مصرف

در مرحله بعد از تعریف فرمول ، نیاز به استفاده از فاکتور تولید جهت ثبت تولید ها و کسر مصرف ها داریم. جهت این امر ابتدا از فاکتور تولید آغاز می کنیم.

 برای ایجاد و ثبت فاکتور تولید از منوی خرید و فروش ، فاکتور استاندارد را انتخاب می کنیم.

لیست فاکتور های استاندارد باز می شود ، از لیست پیش رو فاکتور اعلام تولید یا فاکتور تولید را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد صفحه فاکتور تولید نمایان می شود ، در بالای صفحه اطلاعاتی از قبیل شماره فاکتور ، تاریخ فاکتور ، طرف بدهکار و بستانکار فاکتور و انبار نمایش داده می شود و شما طبق فاکتوری که در حال ثبت آن هستید این اطلاعات را تکمیل می نمایید.

 در قسمت شرح فاکتور که به صورت اختیاری در فاکتور قرار می گیرد می توانید توضیحاتی که مربوط به فاکتور تولید می باشد را اضافه کنید. اضافه کردن و یا برداشتن مواردی از فاکتور که به صورت اختیاری هستند را می توانید از منوی تنظیمات با انتخاب کردن آن فاکتور و اصلاح آن انجام دهید. (جهت آموزش کامل اصلاح فاکتور می توانید به ویدیو اصلاح فاکتور در آپارات مراجعه کنید  __  این آموزش صرفا توضیحات ویرایش و اصلاح شماتیک فاکتور می باشد و جنبه عمومی برای تمامی اصناف دارد)

 

پس از ورود اطلاعات ذکر شده در فاکتور ، با زدن کلید ENTER به زیرمنوی اضافه کردن کالا می رسیم. در این بخش با زدن کلید ENTER لیست کالا ها باز می شود و مجدداً با زدن کلید ENTER و یا کلیک میتوان کالا را انتخاب کرده و در فاکتور اضافه کنیم و درنهایت با زدن کلید ” ثبت ” فاکتور را ثبت می کنیم.

با توجه به لینک فاکتور ها (که در مقالات دیگر ، نحوه لینک فاکتور ها توضیح داده شده است) فاکتور مصرف به فاکتور تولید لینک شده و به همین جهت با زدن کلید ثبت هر فاکتور تولید ، بلافاصله فاکتور مصرف باز می شود.

 

فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی

 

 در این فاکتور (فاکتور مصرف) همانطور که می بینید طبق اطلاعات وارد شده در فاکتور تولید ، قسمت بالای فاکتور یعنی شماره فاکتور ، تاریخ فاکتور ، طرف بدهکار و بستانکار فاکتور و … به صورت پیش فرض تکمیل می شود.

***نکته قابل توجه برای قسمت انبار این است که باید انبار فاکتور مصرف را انباری انتخاب کنیم که کالاها از آن طی مصرف خارج می شوند، که در نهایت بتوانیم موجودی ریالی و تعدادی دقیقی از موادمصرفی داشته باشم.

 در قسمت کالا ، کالاهایی که برای تولید استفاده می شوند طبق فرمول تعریف شده نمایش داده می شوند و هم چنین در قسمت وزن و قیمت هم طبق فرمول وزن و قیمت کالاهای مصرفی  نمایش داده می شود.

 در قسمت زیرین فاکتور مصرف مبلغ کل را مشاهده می کنید ، این مبلغ همان بهای تمام شده کالای تولیدی شما طبق فرمول ثبت شده و احتساب هزینه دستمزد و سربار داده شده در فرمول می باشد.

در آخر با انتخاب کلید ” ثبت ” فاکتور های مربوطه را ثبت می کنیم.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۱۲-۲۷

فرمول ساخت و تولید در کشتارگاه طیور و دام   از این بخش برای فرمول دهی به کالاهای فرآوری و کالاهای نهایی ساخته و تولید شده استفاده می نماییم . از منوی انبار ، فرمول ساخت و تولید را انتخاب می نماییم . در قسمت سمت راست کالاهای وارد شده در سیستم نمایش داده می شود […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۷

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری تولید   در فرآیند تولید جهت تولید کالاها چندین نوع بار مواد مصرفی وارد کارخانه می شود ، نکته حائز اهمیت در حسابداری تولید این است که نیاز داریم بدانیم پارتی بار وارد شده در چه تاریخی وارد شده ، دارای چه ویژگی هایی می باشد ، […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

۱۳۹۸-۰۴-۱۲

مرکز هزینه در نرم افزار حسابداری پیمانکاری   پیمانکار می تواند یک فرد یا یک مجموعه باشد که با عقد قرارداد انجام پروژه را بر عهده بگیرد. هر پیمانکار می تواند به صورت همزمان چندین پروژه را در دست اجرا داشته باشد، طبعاً تعدد پروژه ها باعث می شود که پیمانکار با افراد مختلفی همکاری […]

*    
*