راهکار رستوران و کیترینگ

۱۳۹۷-۱۰-۰۵
padiranc_us3er9ad1ran
1768

رستوران ها از جمله مکان هایی هستند که پرسنل آن بیشترین ارتباط حضوری با مشتریان را دارند لذا داشتن راهکار رستوران جهت اداره ، سرپرستی و حسابداری بخش های مختلف درهنگام ازدحام و شلوغی کار ، امری مهم بشمار می آید. بی شک مدیران این مجموعه ها همواره در فکر روش و یا وسیله ای جهت پوشش دهی موارد ذکر شده و سهولت کار پرسنل خود هستند.

این روش یا وسیله میتواند یک نرم افزار مناسب و کاربردی باشد که بتواند در عین  بالا بردن سرعت عمل کاربران و کاهش خطاهای انسانی ، تاثیر بسزایی در ارائه هرچه بهتر خدمات به مشتریان داشته باشد.

گروه نرم افزاری پاد نیز در نظر داشته با ارائه نرم افزار تخصصی رستوران با پیاده سازی بهترین راهکار ها در این نرم افزار به این مهم کمک شایانی نماید.

حال جهت اشراف بر نرم افزار تخصصی رستوران به برشمردن راهکار ها در طی فرآیند کاری رستوران ها ، می پردازیم.

هر رستوران در شروع کار خود لازم است که خرید مواد اولیه مصرفی داشته باشد و این خرید را در سیستم های مالی خود ثبت نماید ، همانطور که می دانید خرید ، هزینه هایی از قبیل هزینه حمل، هزینه کارگر ، هزینه افت بار  را به خریدار تحمیل می نماید. با تعریف و اضافه کردن گزینه ای تحت عنوان عوامل ، هزینه های این چنینی را وارد فاکتور خرید می کنیم و نرم افزار به صورت خودکار این هزینه ها را بر کالاهای فاکتور سرشکن کرده و بهای تمام شده دقیقی از خرید ارائه میدهد.

پس از ثبت خرید کالاهای مصرفی به علت یکپارچه بودن نرم افزار ، به صورت خودکار به انباری که در فاکتور خرید ثبت شده منتقل می شوند ، بنابراین می توان گزارشات جامعی از چیدمان کالا ها در انبار ، کنترل دقیق بر ورود و خروج کالا ها از هر انبار و نظارت بر لیست موجودی ها داشت.

همانطور که می دانید درصنف رستوران مواد مصرفی غالبا موادی هستند که تاریخ انقضا آنها حائز اهمیت می باشد از این رو در قسمت انبار قابلیتی تحت عنوان batch number قرار داده شده که با ثبت تاریخ انقضای هر کالا ، نرم افزار به صورت خودکار قبل از رسیدن به موعد انقضا به شما هشدار می دهد تا هرکالا در بهترین زمان استفاده گردد و این امر کمک خواهد کرد که  فساد مواد و دور ریز در انبار بسیار کاهش یابد و حتی به صفر برسد.

بحث بعدی که در انبار میتوان مطرح کرد نقطه سفارش کالا میباشد. شما می توانید در نرم افزار برای هر یک از کالا ها و مواد مصرفی خود نقطه سفارشی در نظر بگیرید. فرضاً برای نان پیتزا نقطه سفارش ۲۰ عدد را ثبت می کنیم ، زمانی که پس از مصرف ، تعداد نان پیتزا موجود در انبار به عدد ۲۰ برسد در زمان ورود به نرم افزار هشدار نقطه سفارش کالای ثبت شده که نان پیتزا می باشد را مشاهده خواهید کرد و بدین ترتیب با موجودی منفی کالاها و مواد مصرفی در انبار مواجه نخواهید شد.

 

نرم افزار رستوران

 

از آنجا که در راهکار رستوران بحث مهم و کاربردی مبحث بهای تمام شده می باشد برای محاسبه آن در نرم افزار قابلیت آنالیز غذا اضافه شده است ، آنالیز به این ترتیب است که شما می توانید با دادن فرمول به کالاهای مصرفی و اضافه کردن هزینه دستمزد و سربار در فرمول نشان دهید که به ازای تولید یا طبخ یک پرس غذا به چه میزان از مواد مصرفیتان کاسته شده است. پس از دادن فرمول به غذاها همزمان با ثبت فاکتور طبخ ، نرم افزار به میزان فرمول های داده شده از کالاهای مصرفی کسر کرده و این رویداد را طی یک فاکتور مصرف به شما نمایش خواهد داد.

با طی تمامی این مراحل بهای تمام شده دقیقی به دست خواهید آورد که معیار تصمیمات شما جهت قیمت گذاری مطلوب خواهد بود.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید برای مثال غذایی مانند چلو مرغ را نمایش داده ایم ، با دادن ضرایب به کالاهای مورد نیاز جهت طبخ این غذا ، از قبیل مرغ ،برنج ،روغن ، رب گوجه و پیاز  به ازای یک پرس چلو مرغ ، این غذا را فرمول دهی یا آنالیز کردیم.

 

نرم افزار رستوران

 

در راستای سهولت و کاربری آسان در مرحله ثبت فاکتور ها ، می توان از فاکتور سریع استفاده نمود به این ترتیب که دراین فاکتور لیستی از  کلیه کالا ها به طور مثال غذاها، دسر ها و نوشیدنی ها ،نوع سرو سفارشات (که می تواند حضوری ،  بیرون بر و سالنی باشد) ، تعدادمیز های سالن رستوران ، موجود است.  پس از دریافت سفارش مشتریان ،کافی است فردی که فاکتور را ثبت می کند با انتخاب هر کدام از کالاهای در خواستی ، نوع سفارش و میز فاکتور مشتری را به ثبت برسانند و این امر باعث بالا بردن سرعت روند کاری  صندوقدار نیز می گردد.

در فاکتور سریع گزینه هایی مانند نقد و pos جهت نحوه تسویه حساب تعبیه شده است که با توجه به نحوه تسویه مشتریان انتخاب می گردند اگر گزینه انتخابی گزینه  pos باشد مبلغ فاکتور به دستگاه کارتخوان ارسال شده و با کشیدن کارت توسط مشتری ، مبلغ فاکتور در حساب تعریف شده pos  در نرم افزار ثبت و اضافه می گردد.

همچنین با تعیین تخفیفات ویژه مشترکین یا غذاها امکان  ثبت و محاسبه خودکار  تخفیفات در فاکتور ها وجود دارد.

 

نرم افزار رستوران

 

قابلیت اتصال نرم افزار به چندین دستگاه چاپ درقسمت های مختلف مانند آشپزخانه ، انبار مواد اولیه ،صندوق و …  این امکان را به وجود آورده است که بتوان فاکتور ثبت شده را در اینگونه مکان ها به چاپ رساند و مورد استفاده قرار داد، همچنین میتوان با اضافه کردن لوگو رستوران به فاکتور های فروش  فرم دلخواه خود را از فاکتور ها داشت.

در برخی رستوران ها که اصطلاحاً به صورت بیرون بر فعالیت دارند پیک جزو لاینفک این مجموعه ها می باشد و قطعا مدیران نیاز به گزارش دقیقی از عملکرد پیک ها جهت بررسی روند کاری خود دارند. با اضافه کردن نام پیک و حتی مبلغ دریافتی توسط ایشان میتوان گزارشات دقیقی از عملکرد  پیک به صورت روزانه ، ماهانه و… داشت .

همچنین طبق نیاز  فعالیت رستوران هایی که از نوع بیرون بر هستند در نرم افزار رستورانی پاد امکان اتصال به کالر آدی نیز قرار داده شده است که می توان با اضافه کردن نام و کد اشتراک مشتریان ، همزمان با  تماس آنها و اعلام نیازشان ، فاکتور درخواستی آنها را نیز ثبت کرد.

راهکار کاربردی دیگری که در این نرم افزار ارائه شده است استفاده از دستیار های اندرویدی رستوران یا به اصطلاح دستیار گارسون می باشد.این دستیار ها با داشتن قابلیت گروه بندی کالاها و نمایش گرافیکی گروه غذا  ، سفارش گیری از مشتری و انتقال سفارش به سیستم مرکزی ، ثبت تخفیفات و حق سرویس در فاکتور به طور اتوماتیک ، تعویض و کنترل میز طبق درخواست مشتری و اعمال آن در فاکتور و همچنین نمایش میزهای در حال سرویس دهی همراه با زمان شروع سرویس دهی ، اصلاح اقلام سفارش و امکان چاپ اصلاحیه جهت آشپزخانه و …. می توانند جهت بالا بردن سرعت عمل  و نظم بخشیدن به روند کاری کمک شایانی نمایند.

نمایی از این دستیار ها در تصویر زیر نمایش داده شده است.

 

دستیار گارسون پاد

 

عموما یک نرم افزار حسابداری با ارائه گزارشات دقیق و جامع میتواند امر محاسبات کاربران را سهولت بخشد و همچنین باعث ایجاد اطمینان خاطر از صحت اطلاعات ثبت شده توسط کاربر در نرم افزار شود. راهکار نرم افزار حسابداری رستوران پاد نیز جهت سهولت محاسبات صنف رستوران ارائه گزارشاتی است که در قسمت بعدی برخی از آنها  توضیح داده شده است.

*) گزارش غذاهای فروخته شده در فواصل زمانی دلخواه که توسط آن میتوان گزارش پرفروش ترین و کم فروش ترین غذا را نیز مشاهده کرد

*) گزارشات فروش ساعتی ، روزانه و دوره ای

*) گزارش مانده بدهی مشترکین ، پرسنل و پیک جهت بررسی حساب و کارکرد آنها

*)گزارش مانده بدهی هریک از  سفارشات مشتریان

*) گزارش ردیابی عملیات انجام شده توسط صندوقداران

*) مشاهده فاکتورهای ویرایش و حذف شده و نمایش اقلام حذف و اضافه شده

*) گزارش خلاصه فروش به تفکیک صندوق ، POS ، بن ، صندوقدار ، تعداد و مبلغ فاکتورهای سالن و بیرون بر

*) گزارش تولید و مصرف روزانه

*) گزارش فاکتورهای ابطال شده

*) گزارش فصلی خرید و فروش اداره مالیات و تهیه فایل مربوطه

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۱-۱۱

 ایجاد فاکتورهای طبخ غذا و مصرف مواد اولیه در حسابداری رستوران و کیترینگ   لینک فاکتور طبخ و مصرف بعد از فرمول دهی به غذاهای طبخ شده نیاز به استفاده از فاکتور طبخ می باشد. به منظور اینکه این دو فاکتور به یکدیگر مرتبط شوند باید عملیات لینک آنها انجام شود .   از منوی […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۳

آموزش تنظیمات فاکتور سریع نرم افزار حسابداری رستوران   در حسابداری رستوران ، فست فود ها و کترینگ ها بخش های فروش و صندوق نقش مهمی را بر عهده دارند. نرم افزار رستوران پاد نیز جهت بهبود روند کاری این بخش و افزایش سرعت عمل کارکنان ، فاکتوری تحت عنوان فاکتور سریع در نرم افزار […]

۱۳۹۸-۰۱-۱۱

فرمول آنالیز طبخ در حسابداری کیترینگ و رستوران – فاکتورهای طبخ و مصرف   در حسابداری کیترینگ و رستوران ها ، فست فود ها و فودکورت ها همانند سایر اصناف مسئله مهم بدست آوردن سود می باشد . بنابراین حسابداران صنف رستوران باید طی محاسبات خود عوامل موثر بر سود و زیان مجموعه از جمله […]

*    
*