حسابداری رستوران (فاکتور سریع)

۱۳۹۷-۱۲-۲۳
padiranc_us3er9ad1ran
1113

آموزش تنظیمات فاکتور سریع نرم افزار حسابداری رستوران

 

در حسابداری رستوران ، فست فود ها و کترینگ ها بخش های فروش و صندوق نقش مهمی را بر عهده دارند. نرم افزار رستوران پاد نیز جهت بهبود روند کاری این بخش و افزایش سرعت عمل کارکنان ، فاکتوری تحت عنوان فاکتور سریع در نرم افزار اضافه کرده است. جهت شرح چگونگی عملکرد این فاکتور و آموزش کار با آن توضیحاتی در بخش های بعدی ارائه می شود.

در ابتدای شروع کار با فاکتور سریع می بایست عملیات فروش را در فاکتور سریع اضافه کنیم که این فاکتور بتواند کلیه عملیات فروش را تحت پوشش قرار دهد.جهت انجام این امر همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ابتدا در قسمت تنظیمات عملیات فاکتور ، با انتخاب فاکتور استاندارد و اصلاح آن ، صفحه تنظیمات باز میشود.در بخش کد عملیات برای اصلاح ، کد فروش را انتخاب میکنیم.

از تنظیماتی که در ردیف بالا قرار دارند تنظیمات رستوران و Touchرا انتخاب نموده و گزینه اول که ” این نوع عملیات در فاکتور سریع قابل استفاده باشد ” را تیک دار می کنیم.

 

12_آموزش فاکتور سریع

11_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

شماره فاکتور و شماره میز:

شماره فاکتور یا همان شماره فیش که در سمت راست و بالای فاکتور سریع قرار دارد،شماره فیشی که در حال ثبت آن هستید را به شما نمایش می دهد.اگر تمایل داشته باشید که شماره فیش شما هر روز از عدد یک آغاز شود ،طبق توضیحات مرحله قبل وارد تنظیمات رستوران و Touch شده و گزینه “شماره فیش هر روز از یک شروع شود” را تیک دار می کنیم.

در کنار شماره فاکتور ، شماره میز قرار دارد که این قسمت ، شماره میز مشتری که در حال ثبت سفارش آن هستید را تعیین می کند. همچنین در این قسمت با داشتن گزینه های بیرون بر و حضوری میتوان نوع سفارش را تعیین نمود. جهت مشخص نمودن تعداد میزهای موجود نیز از قسمت تنظیمات رستوران و Touch تعداد میزهایی که موجود داریم را وارد می کنیم.

با توجه به قابلیت اتصال نرم افزار به دستگاه های سفارش گیر اندرویدی یا اصطلاحاً دستیار اندرویدی گارسون ، قابلیت انتخاب میز از طریق این دستیار ها نیز امکان پذیر است. جهت آشنایی با قابلیت های بیشتر این دستیار ها میتوانید به لینک دستیار گارسون مراجعه فرمایید.

 

10_آموزش فاکتور سریع

9_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

مشتری و پیک :

در این قسمت اطلاعات مشتری درج می شود. اطلاعاتی از قبیل نام شخص ، تلفن ، آدرس و قسمت شرح که اگر نیاز به توضیحات خاصی بود در این قسمت اضافه شود. ثبت این اطلاعات باعث سهولت کار پیک برای  تحویل غذاهای بیرون بر نیز می شود. همچنین در نوع سفارشات بیرون بر که پیک وظیفه رساندن غذا را بر عهده دارد ، با ذکر نام او در قسمت پیک ، این سفارش را به ایشان تحویل می دهیم و از طریق همین سفارشات ثبت شده میتوان کاردکرد پیک را نیز مورد بررسی قرار داد.

 

8_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

انبار :

همانطور که در تصویر بالا می بینید در کنار قسمت اطلاعات مشتری ، انبار قرار داده شده است ; منظور از انبار  مکانی است که غذا طی فروش از آن خارج میشود (مثل انبار آشپزخانه). به این ترتیب حین ثبت فروش ، انبار هم وارد شده و موجودی انبار ها  و ورود و خروج نیز از این طریق به درستی کنترل و مرتب سازی میشوند.

 

لیست کالا و گروه کالا :

در این فاکتور جهت سهولت کار و انتخاب سریع ، گروه های کالایی که در نرم افزار حسابداری رستوران تعریف کرده ایم به صورت ردیفی در کنار هم قرار گرفته اند با انتخاب هر یک از گروه ها ، به طور مثال غذا ها ،نوشیدنی ها و یا سالاد لیست کالا هایی که به این گروه اختصاص داده ایم در کادر کناری نمایش داده میشود که شامل اطلاعات نام کالا ، قیمت و موجودی هر کالا می باشد.

در هنگام سفارش با کلیک بر نام کالای مورد نظر ، آن کالا به کادر کناری که شامل کالاهای انتخابی جهت ثبت هستند منتقل میشود. در این کادر نیز میانبر هایی تعبیه شده است که باعث بالا بردن سرعت کار شوند. از این میانبر ها میتوان به کلید های اعداد که برای انتخاب تعداد کالا هستند و یا علامت جمع و تفریق جهت اضافه یا کم کردن تعداد کالا و علامت ضربدر که برای حذف کالای انتخابی قرار داده شده است ، اشاره کرد.

 

مبلغ کل :

در قسمت زیرین کالاهای انتخابی،  بخش مبلغ کل رو مشاهده می کنید که با محاسبه تعداد کل سفارش و قیمت های واحد هر پرس غذا، مبلغ کل فاکتور را به شما نمایش می دهد.در کنار آن نیز گزینه های مالیات و تخفیف قرار داده شده است که اگر روی کالایی درصد مالیات و تخفیف در نظر گرفته باشیم با نشان دادن مبالغ آن ها ، این درصد را در مبلغ کل فاکتور لحاظ می نماید.

 

7_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

شرح :

در قسمت زیرین گروه کالاها و کالا، بخش شرح را مشاهده می کنید.در این بخش شرح هایی را به طور پیش فرض با زدن کلید جمع اضافه میکنیم ; چنانچه حین سفارش نیاز به اضافه شدن شرحی به کالا بود تنها با کلیک بر شرح ، آن را به کالای مورد نظر اضافه کنیم ؛ هم چنین با علامت ضربدر میتوان شرح مورد نظر را حذف و با علامت قلم آن را اصلاح نمود.

برای مثال برشته را برای نوع غذا یا کوکا را برای انواع نوشابه اضافه نموده ایم و هرگاه طبق سفارش مشتری نیاز بود ک غذا برشته شود و یا نوشابه از نوع کوکا باشد با کلیک بر روی نام برشته یا کوکا آن را کنار نام کالا قرار داده و سفارش طبق مشتری انجام می گیرد.

 

6_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

رزرو غذا :

در این فاکتور قابلیت رزرو غذا موجود می باشد ; نحوه کار آن به این ترتیب است که ابتدا در فاکتور هر آنچه که نیاز مشتری و سفارش ایشان بوده است را ثبت میکنیم سپس  با زدن کلید پایین فاکتور با عنوان رزرو غذا، فاکتور مورد نظر در لیست غذا های رزرو شده قرار می گیرد.

در مرحله بعد جهت فروش غذایی که رزرو کردیم با زدن فلش کنار رزرو غذا لیست سفارشاتی که تا به حال در بخش رزرو هستند نمایان می شود که شامل اطلاعاتی از قبیل شماره میز آن سفارش، شماره فاکتور ، شخص رزرو کننده ، وضعیت و کاربر ثبت کننده می باشد .با انتخاب هر کدام از سفارشات اقلام آن سفارش  در فاکتور سریع باز میشود و این بار جهت فروش گزینه تبدیل رزرو به فروش را انتخاب کرده و فروش آن را ثبت میکنیم.

 

5_آموزش فاکتور سریع

4_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

نحوه تسویه :

اگر مشتری تمایل به پرداخت با دستگاه های کارتخوان را دارد می بایست مبلغ فاکتور رو در قسمت POS نوشته و نام بانکی را که در نرم افزار حسابداری رستوران ، حساب آن را  برای کارتخوان خود تعریف کرده ایم نیز انتخاب کنیم ،با زدن کلید ارسال به POS مبلغ فاکتور به دستگاه پوز ارسال شده و مشتری میتواند از طریق کشیدن کارت ، تسویه نماید.

در صورتی هم که مشتری بخواهد از طریق وجه نقد تسویه خود را انجام دهد در قسمت نقد ، مبلغ فاکتور را وارد نموده و فاکتور را ثبت می کنیم. در برخی موارد هم نیاز به هر دو نحوه تسویه می باشد که در این صورت میزان وجهی را که قرار است نقد ثبت گردد در بخش نقد و میزانی که قرار است توسط دستگاه کارتخوان پرداخت شود در قسمت POS وارد کرده و بقیه عملیات تسویه با POS را انجام می دهیم.

 

تخفیف و بن :

تخفیفات را میتوان بر روی هر کالا در نظر گرفت و همانطور که در بخش مبلغ کل نیز گفته شد نرم افزار حسابداری رستوران پاد ، تخفیف هر کالا را اتوماتیک بر مبلغ کل محاسبه می نماید. اما گاهاً نیاز است که روی مبلغ کل فاکتور ، تخفیف لحاظ شود که  میتوان مبلغ تخفیف را در قسمت تخفیف وارد کرد. در کادر کناری به صورت خودکار درصد تخفیف نمایش داده می شود.

رستوران ها معمولاً با بستن قرار داد با ارگان ها و سازمان های مختلف این امکان را فراهم می کنند که این ارگان ها و سازمان ها بتوانند به اشخاصی که تمایل دارند امیتیاز بن  را ارائه دهند و آن ها بتوانند از طریق این بن ها از رستوران خرید کنند.

در فاکتور سریع نیز جهت این امتیاز گزینه ای تحت عنوان بن قرار گرفته شده است با کلیک بر گزینه کنار بن ، لیست حساب بن ها  که در نرم افزار حسابداری رستوران تعریف کرده ایم  باز میشود ، در قسمت مبلغ میتوانیم مبلغ بن را وارد کرده تا در حساب کل فاکتور لحاظ شود.

پیک : همانطور که میدانید در غذا های بیرون بر ، وظیفه رساندن غذا بر عهده پیک می باشد. هزینه ای که پیک جهت رساندن  غذا دریافت میکند را در قسمت پیک وارد کرده و این هزینه به مبلغ کل فاکتور اضافه میگردد. قیمت اصلی فاکتور را پس از اعمال تخفیفات ، بن و محاسبه هزینه پیک ، میتوانید در قسمت نقد مشاهده کنید.

 

3_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

ثبت :

پس از طی کردن تمامی موارد ذکر شده ، مرحله آخر ثبت فاکتور می باشد. با زدن گزینه ثبت اگر در تنظیمات چاپ فاکتور فروش ، نحوه چاپ خودکار را انتخاب کرده باشید ، فیش شما به صورت اتوماتیک چاپ گرفته شده و از پرینتر حرارتی خارج می شود در غیر این صورت گزینه پیش نمایش  و چاپ نشان داده میشود که با زدن پیش نمایش ، پیش نمایشی از  فاکتور را مشاهده می کنید و با زدن علامت چاپ به صورت دستی از فیش چاپ می گیرید.

 

2_آموزش فاکتور سریع

حسابداری رستوران _ آموزش فاکتور سریع

 

گزینه بعدی تسویه حساب میباشد که در صورتی که در فاکتور تخفیفی اعمال کرده ایم و نیاز داریم که در چاپ فاکتور نمایش داده شود از گزینه تسویه حساب استفاده میکنیم.

گزینه های ثبت بدون چاپ و تسویه بدون چاپ نیز همان گزینه های ذکر شده در بالا هستند که  فاکتور را بدون چاپ فقط در نرم افزار ثبت می کنند.

با زدن کلمه جدید در پایین فاکتور کلیه اطلاعات فاکتور فعلی پاک شده و میتوانید اطلاعات را مجدد وارد کنید. اما با زدن گزینه فاکتور جدید ، فاکتور سریع دیگری در کنار فاکتور قبلی باز شده  که این امر کمک می کند صندوقدار بتواند به صورت همزمان چندین فاکتور را ثبت نماید.

 

1_آموزش فاکتور سریع

 

 

                                     

از محصولات جدید ویژه افزایش فروش رستوران پاد نیز دیدن نمایید :

نرم افزار باشگاه مشتریان پاد _ ویژه رستوران

فروشگاه اینترنتی (وبسایت) متصل به سیستم حسابداری پاد _ ویژه رستوران

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۱۲-۲۷

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری تولید   در فرآیند تولید جهت تولید کالاها چندین نوع بار مواد مصرفی وارد کارخانه می شود ، نکته حائز اهمیت در حسابداری تولید این است که نیاز داریم بدانیم پارتی بار وارد شده در چه تاریخی وارد شده ، دارای چه ویژگی هایی می باشد ، […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۸

پارتی بار و نحوه ثبت آن در حسابداری کشتارگاه دام و طیور   بارهایی که وارد کشتارگاه دام و طیور می شوند از مکان ها و مرغداری های مختلفی تهیه شده یا در زمان های متفاوتی خریداری شده اند . برای کنترل ورودی بار و پیگیری آن در مراحل حسابداری کشتارگاه دام و طیور نیاز […]

۱۳۹۸-۰۴-۱۲

مرکز هزینه در نرم افزار حسابداری پیمانکاری   پیمانکار می تواند یک فرد یا یک مجموعه باشد که با عقد قرارداد انجام پروژه را بر عهده بگیرد. هر پیمانکار می تواند به صورت همزمان چندین پروژه را در دست اجرا داشته باشد، طبعاً تعدد پروژه ها باعث می شود که پیمانکار با افراد مختلفی همکاری […]

۱۳۹۷-۱۲-۲۲

فرمول دهی ساخت در حسابداری تولیدی   در هر کارخانه تولیدی ، با توجه به نوع و تقاضای بازار هدف چندین هزار کالا تولید می شود. قاعدتاً نکته حائز اهمیت برای مالکان این کارخانه ها میزان مصرف مواد اولیه در هر تولید ، هزینه های سربار و در نهایت بهای تمام شده هر کالای تولید […]

*    
*