کاربرد فیش رستوران

۱۳۹۸-۰۹-۱۳
daftar
916

کاربرد فیش رستوران

 

طبق هرم مازلو اولین سطح نیازهای انسان ، نیازهای فیزیولوژیک مانند خواب ، خوراک ، سلامت و … است . هدف از هر تلاش روزمره انسان ها در درجه اول تامین این نیازهاست . پس بیراه نیست که بگوییم رستوران ها از مکان های اصلی تامین نیاز اساسی انسان ها هستند . غذا خوردن علاوه بر اینکه رفع نیاز است ، باعث ایجاد احساس لذت نیز می شود . مدیران رستوران طبق شناختی که این دیدگاه در اختیار آنها قرار می دهد روندی را برای مدیریت و جذب و ماندگاری مشتریان انجام می دهند .

یکی از روشهایی که باعث می شود مشتریان به رستوران شما وفادار بمانند فیش هایی است که به آنها بابت صورتحساب می دهید . اما چگونه این فیش ها مشتری شما را جذب می کنند ؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است ابتدا با فیش و مفهوم آن آشنا شویم :

 

فیش رستوران چیست ؟

فیشی که در رستوران ها به عنوان صورتحساب استفاده می شود مانند فاکتوری است که به مشتری ارائه می گردد و شامل اطلاعاتی نظیر : کد و نام مشتری ، غذاها و سفارشات وی ، شماره فیش (نوبت مشتری) ، مبلغ صورتحساب و نحوه پرداخت می باشد . فیش ها معمولاً روی کاغذ ۸۰میلی متری و با پرینترهای حرارتی چاپ می شوند . 

 

دستگاه های فیش زن (چاپگر) در رستوران ها

نوع چاپگر با توجه به کاربرد فیش رستوران در مجموعه می تواند تاثیرگذار باشد . دستگاه های پرینتر به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :

  1. ۱- پرینترهای ضربه ای : عمل چاپ در این پرینترها به این صورت انجام می شود که ضربه ای توسط سوزن دستگاه روی کاغذ زده می شود و عمل چاپ انجام می گیرد .
  2. ۲- پرینترهای جوهر افشان : که محلی برای ذخیره جوهر در آنها وجود دارد . جوهر از طریق روزنه هایی روی کاغذ پاشیده می شود و چاپ صورت می گیرد .
  3. ۳- پرینتر حرارتی : این پرینترها با استفاده از گرما و حرارت عمل چاپ را انجام می دهند ، کاغذهای مخصوص خود را دارند و در نتیجه نیازی به جوهر برای چاپ ندارند .

پرینترهایی که به طور معمول در رستوران ها استفاده می شود از نوع پرینترهای حرارتی می باشد . زیرا این پرینترها از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند . شاید هزینه اولیه تهیه آنها از سایر چاپگرها بیشتر باشد ولی هزینه های بعدی آن باعث می شود مقرون به صرفه باشند چرا که بهای کاغذ مصرفی آنها کمتر است ، همچنین احتیاج به شارژ جوهر یا تونر نداشته و این عوامل باعث کاهش هزینه ها می گردند . اما مدیریت باید با توجه به هدف از ماندگاری یا عدم ماندگاری چاپ روی کاغذ ، نوع پرینتر حرارت مستقیم یا پرینتر انتقال مستقیم را انتخاب کند ، زیرا پرینترهای حرارت مستقیم با اینکه ارزانتر از پرینترهای حرارتی مستقیم هستند ، اما دوام چاپ آنها کمتر است و عواملی مانند نور UV ، رطوبت ، گرما ، خش و …. روی آنها تاثیرگذار می باشد.

نکته دیگری که در انتخاب نوع چاپگر باید دقت شود نوع پورت آن است . پورت پرینترها میتواند از نوع موازی ، سریالی ، USB و یا شبکه باشند که با توجه به نوع سیستم مورد استفاده در مجموعه رستوران باید انتخاب شوند .

کاربرد فیش رستوران

کاربرد فیش رستوران

کاربرد فیش رستوران و چرایی استفاده از آن

حال که با فیش ها و انواع چاپگرها آشنا شدیم باید بدانیم دلیل استفاده از فیش ها در رستوران ها چیست و این کار چه فایده ای خواهد داشت ؟

مشتری که به رستوران مراجعه می کند بعد از بررسی منو و انتخاب غذای مورد علاقه به صندوق مراجعه کرده و سفارش خود را اعلام می کند . صندوقدار بعد از ثبت سفارش یک نسخه از سفارش را به صورت فیش چاپ کرده و به مشتری می دهد . یک نسخه نزد صندوق و یک نسخه به آشپزخانه ارسال می شود . تمام این فیش ها برای کاهش هزینه ها با چاپگر حرارتی چاپ می شوند .

در این پروسه فیش به ۳ بخش منتقل شد که کاربرد فیش رستوران را در واحدهای مختلف نشان می دهد. حال یک به یک به بررسی آن می پردازیم :

الف : فیش تحویلی به مشتری : از آنجایی که تمام مراحل کار در رستوران برای جلب رضایت مشتری انجام می شود ، در نتیجه مدیران رستوران ها باید به تمام مراحل و واحدها توجه کامل داشته باشند و برنامه های دقیقی را برای هر بخش تنظیم کنند . پس صدور فیش صورتحساب مشتری و ارائه آن نیز باید برنامه ریزی شده و هدفمند باشد . به طور کلی این فیش معمولاً شامل اطلاعاتی نظیر غذای سفارش داده شده ، تعداد و قیمت آنها ، شماره سفارش و نحوه پرداخت می باشد . این اطلاعات در جهت اطمینان و اطلاع مشتری از سفارش و مبلغ آن می باشد . اما مدیران فروش میتوانند از این فیش ها در جهت ایجاد مشتری وفادار استفاده کنند . مثلاً لوگوی رستوران یا شعار رستوران و آدرس صفحات اجتماعی را به این فیش اضافه کنند . یا فرضاً بر اساس سیاست های فروش به ازای هر ۵ خرید یا خرید تا مبلغ خاصی در مراجعات بعدی با ارائه فیش ها تخفیفی در نظر گرفته شود. این امر باعث توجه بیشتر مشتری به فیش و در نتیجه مراجعات بعدی وی به رستوران خواهد شد.

ارائه صورتحساب و فیش هم اصول خاصی دارد که رعایت آن ها در نظر مشتری درباره رستوران موثر خواهد بود . اگر ارائه فیش به موقع و طبق اصول مهمانداری باشد باعث ایجاد ذهنیت مثبت شده و مشتری را به مشتری دائمی تبدیل خواهد کرد . اما عدم اجرای این اصول به طور صحیح ، اثر عکس داشته و خاطره ای بد و منفی در ذهن مشتری خواهد گذاشت . در ادامه به بررسی سه اصل اساسی در ارائه فیش و صورتحساب در رستوران ها می پردازیم . دقت داشته باشید این اصول به صورت موازی و دارای یک درجه از اهمیت می باشند.

  1. ۱- در رستوران های مختلف با توجه به نوع رستوران نحوه ارائه فیش متفاوت است . در برخی رستوران ها مشتری در هنگام ورود ، به صندوق مراجعه کرده و سفارش می دهد و در همان لحظه فیش صادر شده و پرداخت صورت می گیرد. در برخی رستوران ها گارسون در محل میز مشتری حاضر شده و سفارش می گیرد و بعد از سرو غذا صورتحساب را ارائه می دهد . در هر صورت ارائه فیش صورتحساب باید با رعایت ادب صورت گیرد . فیش باید کاملاً تمیز و عاری از هر گونه لکه یا کثیفی باشد . اگر فیش روی میز ارائه می شود ترجیحاً داخل جعبه یا فولدر باشد .
  2. ۲- در ارائه فیش به مشتری نباید عجله کرد زیرا باید این حس در مشتری ایجاد شود که خود او مهم است نه پول دریافتی از وی . این امر موجب می شود تا حس مهمان پذیر بودن مجموعه رستوران در مشتری ایجاد گردد. در نظر داشته باشید با اینکه عجله ای در ارائه فیش نیست اما تاخیر هم در آن جایز نمی باشد .
  3. ۳-  اگر مشتری روی صورتحساب سوالی داشت باید در نهایت آرامش و سادگی به سوالات وی پاسخ داده شود . گاهی مشتریان بر سر قیمت ها یا نحوه ارائه غذاها و سفارشاتشان اعتراض می کنند . در اینگونه موارد اگر اعتراض مشتری به جا بود باید در جهت رفع آن مشکل ، اقدامات لازم انجام شود و صورتحساب جدید صادر شود . اما در صورتی که اعتراضات وی صرفاً جهت گله و شکایت باشد باید با رعایت اصول ادب و ایجاد حس صمیمیت موضوع را برای وی روشن ساخت .

پس نمود اصلی کاربرد فیش رستوران در این مرحله ، یعنی ارائه آن به مشتری مشخص می شود . در این بین نوع برخورد پرسنل ( از صندوقدار تا گارسون ) تاثیر خیلی زیادی در نظر مشتری درباره رستوران شما خواهد داشت ، علی الخصوص صندوقدار که مسئول تسویه فیش می باشد باید رفتار کاملاً حرفه ای در این زمینه داشته باشد. 

ب : فیش صندوقدار : از دیگر کاربردهای فیش رستوران می توان به کنترل حساب صندوق اشاره کرد . صندوقدار در پایان روز کاری می تواند با استفاده از فیش های چاپی خود صندوق را کنترل نموده و در صورت مغایرت ، اشتباهات احتمالی خود را اصلاح نماید . همچنین می تواند آمار فروش روز خود را ثبت نماید ، چرا که اطلاعات کامل سفارشات در این فیش ثبت شده است .

ج : فیش آشپزخانه : جهت تسریع در روند انتقال اطلاعات و سرعت بخشیدن به آماده سازی سفارش مشتری میتوان یک چاپگر در آشپزخانه قرار داد و صندوقدار بعد از ثبت سفارش دستور چاپ را به چاپگر آشپزخانه بدهد . با اینکار به محض سفارش گیری پرینت سفارش مشتری در آشپزخانه گرفته می شود و آشپز و مسئول آماده سازی طبق فیش دریافتی سفارش مشتری را آماده می کنند . این فیش معمولاً شامل نام و تعداد غذای سفارش داده شده و شماره سفارش می باشد .

این ارتباط بین فیش ها هم در کنترل کیفی و هم در کنترل کمی در رستوران موثر خواهد بود .

کاربرد فیش رستوران

کاربرد فیش رستوران

آیا باید از نرم افزارهای صندوق داری و حسابداری رستوران برای صدور فیش ها استفاده کرد ؟

با گسترش تکنولوژی ، استفاده از نرم افزارها و ارتباط آنها با امور مدیریتی بیشتر شده به طوری که امروزه در تمام رستوران ها از نرم افزارها برای کنترل بین قسمت های مختلف استفاده می شود . ممکن است این نرم افزارها صرفاً برای قسمت فروش استفاده شوند و یا با توجه به گستردگی کار مجموعه در تمام واحدها مانند صندوق ، انبار ، آشپزخانه ، حسابداری ، مدیریت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

پس مدیران مجموعه با توجه به هدف رستوران در استفاده از نرم افزارهای مدیریتی و حسابداری باید سیستم مناسبی برای این بخش راه اندازی کنند . اما در هر صورت واحد فروش و صندوق از ارکان اساسی مجموعه هستند و اولین واحدی که وارد سیستم می شود باید این بخش باشد . با استفاده نرم افزار حسابداری رستوران امکان ثبت سریع سفارشات برای صندوقدار فراهم می شود . این سرعت در مواقعی که رستوران شلوغ است و صف مشتریان طولانی ، نمود پیدا کرده و به صندوقدار کمک می کند . فیش های دریافتی هم در بین بخش های مختلف از جمله آشپزخانه توزیع شده و سفارش مشتری در حداقل زمان ممکن آماده می شود .

 علاوه بر بخش صندوق و آشپزخانه باید به کاربرد فیش رستوران در بخش حسابداری نیز توجه کرد . در این بخش فیش های روزانه جمع آوری شده و برای کنترل صندوق و بایگانی اسناد حسابداری مربوط به فروش ، استخراج آمار فروش ، ارتباط بین صندوق و آشپزخانه و … مورد استفاده قرار می گیرد .

 نرم افزار حسابداری رستوران پاد امکان ایجاد فرمتهای مختلف چاپی با توجه به نیاز و درخواست هر رستوران را در اختیار کاربر قرار می دهد تا فیش چاپی به بهترین شکل ممکن در اختیار مشتریان قرار بگیرد . همچنین امکان چاپ فیش با ۳ پرینتر به طور همزمان وجود دارد و شکل های مختلف چاپی در این قسمت قابل اجرا می باشد .

 برای آشنایی بیشتر با نرم افزار حسابداری رستوران پاد می توانید به کانال ما در آپارات مراجعه فرمایید .

 

 

 

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۷-۲۱

نرم افزار اندرویدی مدیریت رستوران   با افزایش چشم گیر تعداد و تنوع رستوران ها رقابت سختی بین آن ها به وجود آمده است. تبدیل یک رستوران عادی با درآمد متوسط به یک رستوران پر درآمد کار ساده ای نیست و به آسانی میسر نمی شود. رستورانداری نیز مانند شغل های مشابه ، یک شغل […]

۱۳۹۷-۰۹-۰۷

آموزش نرم افزار و نحوه ارائه آن بحث مهمی در انتخاب نرم افزار می باشد. همانطور که می دانید آموزش ها مرحله ابتدایی ارتباط کاربر با نرم افزار میباشند. هدف از آموزش حسابداری نرم افزار ، آشنایی با محیط  و  کاربرد و تطابق قابلیت های نرم افزار  با روند کاری مجموعه می باشد. گروه نرم […]

*    
*