ERP و کاربران نرم افزار های مدیریت سازمانی

۱۳۹۷-۱۰-۰۹
padiranc_us3er9ad1ran
1038

تقریباً مدت زمان زیادی از ورود نرم افزار  ERP در کسب و کار های ایران نمی گذرد و شاهد رشد روز افزون نیاز شرکت های تجاری و بعضاً کسب و کار های متوسط (از لحاظ حجم پرسنل و تنوع فعالیت) هستیم. در واقع در ابتدا ، کسب و کار ها از نرم افزار های مجزا برای رفع نیاز های خود استفاده می کردند. برای مثال در ابتدا ، از نرم افزار های حضور و غیاب برای قسمت های مالی و حقوق و دستمزد کارکنان ، از نرم افزار های انبارداری و خزانه برای کنترل موجودی و موجودی گیری ریالی کالا های انبار و شاید نرم افزار های پخش و توزیع برای مدیریت بازاریابان و فروش مویرگی.

طبیعتاً پس از گذشت زمان و اهمیت یافتن اطلاعات یکپارچه و هماهنگ ، استفاده از معماری client/server اهمیت فراوانی یافت. به سرعت این نیاز در دست اجرا قرار گرفت و در سال ۱۹۹۲ اولین نرم افزار ERP به بازار جهانی عرضه شد و سیستم های یکپارچه و هماهنگ تحت عنوان برنامه ریزی منابع انسانی (ERP) شروع به توسعه کردند.

 

نرم افزار ERP

 

نرم افزار ERP و مزایای آن

در واقع هدف عمده این نرم افزار ها استفاده از همه واحدهای یک سازمان از یک برنامه و چارت هماهنگ جهت پیشبرد اهداف سازمان و دسترسی سریع به منابع اطلاعاتی می باشد ; که در نتیجه ی این هماهنگی ، قابلیت های سازمان افزوده خواهد شد و عملکرد و تصمیم گیری سریع تر صورت می گیرد. این نرم افزار کامپیوتری به وسیله یک دیتابیس واحد ، امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و ارتباط بین بخش های مجزای سازمان را برقرار می سازد.

 

تا به اینجا اهداف استفاده از یک نرم افزار ERP مشخص شد… حال بیایید مثال مشابهی از یک نرم افزار حسابداری ماژولار و غیر منعطف در مقایسه با یک نرم افزار حسابداری یکپارچه و هماهنگ را تحلیل کنیم :

اولین امکانی که یک نرم افزار حسابداری یکپارچه در اختیار کاربران قرار می دهد ، سهولت ورود اطلاعات و جایگزینی دقیق هر پارامتر در جایگاه خود می باشد —> در نتیجه ، زمانی که کاربر قصد مشاهده گزارش خاصی را داشته باشد ، این نرم افزار حسابداری توانایی ارائه ریز این گزارش را به همراه تحلیل و مقایسه گزارش با اطلاعات پیشین دارد…برعکس اگر در نظر بگیرید که مثلاً در یک نرم افزار حسابداری رستوران ، اطلاعات فروش اطلاعات فروش وارد شود و اطلاعات موجودی موارد اولیه و آشپزخانه توسط نرم افزار انبارداری و اطلاعات حقوق و دستمزد نیز توسط نرم افزار دیگری ثبت گردد ; هنگامی که کاربر می خواهد میزان فروش طی سه ماهه اخیر خود و میزان گردش انبار و هزینه های جانبی رستوران همانند حقوق کارکنان را در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال قبل ببیند ، نرم افزار حسابداری که یکپارچه نباشد توانایی ارائه این گزارش حیاتی را ندارد…مشابه چنین امر ساده ای در حوزه مدیریت منابع انسانی هنگامی که در سازمان بزرگی مطرح می شود ، اهمیت نرم افزار ERP مشخص می گردد.

 

بطور کلی هدف اصلی و اولیه ERP آن است که فرآیند دریافت سفارش از مشتری ( در بخش صنعت یا خدمات ) و پردازش آن تا مرحله نهایی را بهبود بخشد.

بعنوان مثال وقتی یک سفارش از مشتری دریافت می گردد( و یا یک نفر مراجعه کننده وارد سیستمERP میگردد) ، همه اطلاعات لازم جهت تکمیل و ارائه این سفارش ، در آن موجود میباشد.

اطلاعات مربوط به اینکه آیا مشتری سفارش دهنده ، اعتبار کافی نزد شرکت یا سازمان را دارد یا خیر ، از ماژول مالی بدست می آید و به همین ترتیب اطلاعات لازم در مورد سطح موجودی انبار کالا و مواد اولیه مربوط به این سفارش ، از ماژول انبار استخراج میگردد.

با بکارگیری این سیستم ، کاربران تنها وارد کننده داده و اطلاعات به سیستم نیستند بلکه آنها از این پس وظیفه سنگینی را بر عهده خواهند داشت زیرا در مورد سؤالاتی از قبیل اینکه “ آیا مشتری حاضر به پرداخت بموقع بدهی خود را خواهد داشت؟” ، “آیا ما قادر خواهیم بود بموقع سفارش مورد نظر را تحویل مشتری دهیم ؟” و سوالاتی از این قبیل ، کاربران سیستم باید بتوانند سریعا تصمیم گیری لازم را انجام دهند و این تصمیمات بر روی کل فرایند ERP تاثیر گذار خواهد بود.

 

 

ERP در سازمان طی چند مرحله اجرا می گردد :

 

۱ – دریافت نیاز : در این مرحله مدیران سازمان نیاز خود را مطرح می کنند و پس از آن تحلیل می شود که در صورت داشتن یک سیستم ERP چه میزان از مشکلات سازمان آنها رفع می گردد.

 

۲ – مرحله انتخاب : مدیران سازمان بر اساس نیازشان در بین شرکت های معتبر ارائه دهنده نرم افزار ERP با توجه به قیمت ، خدمات پس از فروش و مواردی از این قبیل انتخابشان را انجام می دهند.

 

۳ – مرحله پیاده سازی : کارشناسان شرکت جهت استقرار نرم افزار ERP در محل حاضر می شوند و مراحل پیاده سازی و آموزش را انجام می دهند.

 

در انتهای مقاله اضافه می کنیم که ERP صرفاً یک نرم افزار نیست و می تواند فرایند طولانی مدت سازمانی باشد که گاهاً در شرکت ها و سازمان های بزرگ به بیش از پنج سال به طول می انجامد ولی در انتها به پک نرم افزار ERP ختم می گردد.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۱۰-۰۹

با توجه به رقابت روز افزون صنایع و کسب و کار ها در اصناف مختلف ، نیاز به تبلیغات و جذب مخاطب در این شرایط روز به روز بیشتر احساس می شود و در این میان علاوه بر تحلیل درست شرایط هزینه و درآمد کسب و کار از طریق نرم افزار حسابداری ، می بایست […]

*    
*