نرم افزار حسابداری پیمانکاری و اهمیت آن

۱۳۹۸-۰۶-۰۹
daftar
912

نرم افزار حسابداری پیمانکاری و اهمیت آن

 

هر قرداد پیمانی که منعقد می گردد از دو طرف پیمانکار و کارفرما تشکیل شده است. پیمانکار فردیست که موظف است با رعایت کلیه قوانین و مقررات قیده شده در پیمان ، در زمان تعیین شده پروژه پیمانی خود را انجام داده و تحویل کارفرما دهد. کارفرما فردیست که یک طرف پیمان را امضا کرده و عملیات پیمان را بر اساس اسناد و مدارک پیمان به پیمانکار واگذار می نماید.

 

مراحل انجام یک طرح و عملیات پیمانکاری

مراحل اجرای یک طرح یا همان پروژه در موسسات خصوصی و عمومی با هم تفاوت زیادی ندارند و موسسات خصوصی در هنگام اجرای طرح خود از قوانین و مراحل انجام طرح بخش عمومی تبعیت می کند.  در ادامه به شرح ۵ مرحله انجام یک طرح می پردازیم.

 

۱ – مرحله ی مطالعات مقدماتی :

موسسات بخش خصوصي معمولا طرح هاي ساختماني ، تاسيسات و تجهيزاتي خود را بازمان بندی و برآورد هزینه ها ، پيش بيني می کنند ، سپس نقشه ها و اسناد و مشخصات اجرايي  را با كمك موسسان مشاور تهيه مي كنند.

 

۲ – تحویل کار به پیمانکار :

بعد از تصويب گزارش ها ، نقشه ها و ساير اسناد و عمليات اجرايي و مطمئن شدن از آماده بودن محل طرح ، اسناد و مدارک مناقصه به دو صورت عمومی و محدود تکثیر می شود.

ارائه قیمت پیشنهادی و ضمانت نامه شرکت در مناقصه

كادر فني پيمانكار انجام پيمان را با توجه به امكانات پيمانكار تشخيص داده و ‌قيمت كل كار را از روي نقشه ها محاسبه و پيشنهاد مي دهند. قيمت پيشنهادي پيمانكار براي اجراي طرح همراه با ساير اسناد و مدارك در آگهي نظير ضمانت نامه بانكي در دو پاكت جداگانه ، پاكت «الف » حاوي ضمانت نامه بانكي ، كليه اسناد و مناقصه و پاكت « ب » فقط شامل برگ پيشنهاد مبلغ كل ، به مناقصه گزار ارائه می شود.

 

۳ – انعقاد قراداد با پیمانکار :

بعد از اينكه برنده مناقصه مشخص شد قراردادي بين پيمانكار و كارفرما منعقدمی گردد و ضمانت نامه هاي شركت در مناقصه آزاد مي شود. طی این قرارداد مواردی از قبیل موضوع پیمان ، مبلغ و زمان پیمان ، تعهدات پیمانکار و کارفرما ، پیش پرداخت و نحوه پرداخت آن و … تعیین می گردد. از انواع این قراردادها میتوان از قراردادهای مقطوع ، اسانسی و اجرایی نام برد.

 

۴ – اجرا و آغاز عملیات :

بعد از اينكه پيمان منعقد شد ، كارفرما تمامی زمين هايي را كه براي تاسيس و ايجاد كارگاه و انجام عمليات موضوع پيمان مورد نياز است به پيمانكار تحويل می دهد و شخص يا مؤسسه اي را به عنوان دستگاه نظارت به پيمانكار معرفي می كند . همچنين كارفرما يا دستگاه نظارت براي كنترل مستقيم عمليات كارگاه ، شخصي را به عنوان ناظر مقيم تعيين و به صورت کتبی به پيمانكار معرفي مي کند.

 

۵ – اتمام کار :

پس از انجام پروژه و به اتمام رساندن آن ، پیمانکار موظف است با توجه به نوع قرار دادی که منعقد شده کلیه موارد را تسویه نماید. تمامی کارگاه هایی که ایجاد شده بود برچیده می گردند و و کل پروژه مطابق با موارد قرارداد تنظیم شده تحویل داده می شود.

 

پس از تحلیل و بررسی تئوری پیمان و پیمانکاری نیاز است درباره چگونگی محاسبات حسابداری این مراحل نیز تدبیری اندیشیده شود. حسابداری پیمانکاری مانند سایر مشاغل از یکسری درآمد ، هزینه و ورود و خروج اطلاعات مربوط به کالا ها و حساب ها تشکیل شده است. هرکدام از این بخش های ذکر شده نیاز به ثبت و ضبط دارند تا بتوان در مواقع نیاز گزارش دقیقی از آن ها در دست داشت.

حسابداری پیمانکاری مهم ترین بخش اجرای پروژه می باشد زیرا انجام محاسبات دقیق است که باعث پیشروی صحیح پروژه می گردد. برای ثبت این محاسبات نیاز به یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری جامع و کارآمد داریم. با توجه به اینکه نرم افزارهای حسابداری پیمانکاری موجود در بازار از تنوع و تعدد بالایی برخوردارند پیمانکار می بایست با توجه به نیاز خود و بررسی ویژگی های نرم افزار های موجود ، بهترین نرم افزار حسابداری پیمانکاری را انتخاب نماید. در ادامه با ارائه و شرح ویژگی های یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری تلاش نموده ایم راهنمایی در مسیر انتخاب نرم افزار برای پیمانکاران باشیم.

 

کنترل پروژه :

پیمانکاران بعد از عقد قرار داد انجام پیمان خود را آغاز می نمایند. هر پیمانکار ممکن است در یک پرسه زمانی چند پیمان یا به اصطلاح پروژه را به صورت همزمان در دست اجرا داشته باشد. مسلماً برای پیمانکار ضروری است که بداند چه تعداد پروژه ی همزمان دارد؟ هر پروژه در چه مرحله ای از انجام طرح می باشد و …. یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری می بایست با امکان ایجاد نامحدود پروژه ، رهگیری پروژه ها را به تفکیک و یا به صورت تجمیعی میسر  سازد تا گزارشات دقیقی از چگونگی پییشرفت و انجام پروژه به پیمانکار ارائه گردد.

 

بهای تمام شده :

یکی دیگر از موارد مهم در امور حسابداری پیمانکاری محاسبه ی بهای تمام شده کالای خریداری شده در هر پروژه می باشد. پیمانکاران می بایست بدانند که کالاها و مواد اولیه ای که برای هر پروژه تهیه و خریداری می کنند دارای چه بهای تمام شده ای می باشند. یکی از ویژگی های نرم افزار حسابداری پیمانکاری در این زمینه این است در فاکتور های خرید با مشخص نمودن هر فاکتور به پروژه مربوطه و همچنین با اضافه کردن هزینه های تاثیرگذار بر خرید و سرشکن نمودن آن ها بر بهای خرید ، بهای تمام شده ی دقیقی از خرید مربوطه به پیمانکار نمایش دهد.

 

انتقال بین انبار :

همانطور که در مباحث قبلی گفته شد هر پیمانکار امکان دارد که چندین پروژه را به صورت همزمان در دست اجرا داشته باشد. معمولاً هر پروژه در حال اجرا یک انبار برای مواد اولیه و لوازم مصرفی خود دارد. در برخی موارد به علت اتمام پروژه و باقی ماندن مواد اولیه و لوازم مصرفی نیاز است که این موارد باقی مانده به انبار پروژه ای دیگر که هنوز کار آن ادامه دارد انتقال یابد. برای برآورد و محاسبه دقیق این موجودی ها می بایست ورود ، خروج و انتقال به درستی ثبت گردد. یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری می بایست با ایجاد انبار مجزا برای هر پروژه و ثبت به موقع ورود ، خروج و انتقال ها موجب شود که گزارشات دقیقی از موجودی ها در دست پیمانکار قرار گیرد.

 

سیستم هشدار موجودی :

پیمانکاران به علت انجام پروژه های متعدد قطعاً از مشغله کاری زیادی برخوردار هستند. یکی از نیاز های پیمانکاران این است که در ازدحام کاری از میزان دقیق موجوی ها مطلع باشند تا با کمبود موجودی مواجه نشوند. یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری با ثبت صحیح و به موقع ورود و خروج کالاها و ایجاد هشدار در مواقع رسیدن موجوی به نقطه سفارش می تواند در این امر مهم ، کمک شایانی به پیمانکار نماید.

 

گزارش های سود و زیانی :

پیمانکاران پس از انجام پروژه های خود نیاز دارند صورت وضعیتی از سود آور یا زیان آور بودن هر پروژه داشته باشند. در نرم افزار حسابدرای پیمانکاری با ارائه صورت وضعیت سود و زیان به تفکیک هر پروژه با برآورد دقیق هزینه ها و درآمدها ، گزارش دقیقی از سود و زیان پروژه ها نشان می دهد. پیمانکاران طبق این گزارش می توانند نقاط ضعف و قدرت خود را در انجام هر پروژه شناسایی کنند و در انجام پروژه های بعدی مشابه ، آن ها را پوشش دهند یا تقویت کنند.

 

هر پیمانکار می تواند با بررسی ویژگی های گفته شده و با مطالعه دقیق نرم افزار های مختلف ، نرم افزار حسابداری مورد نیاز خود را انتخاب نماید. نرم افزار حسابداری پیمانکاری پاد با دارا بودن تمام ویژگی های ذکر شده ، نرم افزار مناسب و جامعی برای تمامی پیمانکاران می باشد. پیمانکاران و حسابداران عزیز می توانند با مراجعه به سایت پاد و مطالعه امکانات ویژه این نرم افزار ، انتخاب صحیح و کارآمدی برای کار خود داشته باشند. همچنین امکان مشاهده ویدیو های آموزش پیمانکاری پاد داخل کانال آپارات شرکت وجود دارد.

 

 

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۱-۱۱

حسابداری پیمانکاری چیست؟ سیستم های اطلاعات حسابداری در هر شرکت به عنوان مهم ترین زیر مجموعه سیستم ، می تواند اطلاعات مالی مختلفی را در اختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات به ویژه مدیران قرار دهد. مجموعه های پیمانکاری زیادی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با استفاده از سیستم های حسابداری این نیاز […]

۱۳۹۸-۰۷-۱۴

نحوه محاسبه سود پیمانکاری   پیمان و انواع آن برای اجرای هرپروژه عواملی چون نیروی کار ، سرمایه ، منابع  و تجهیزات مورد نیاز است. گاهی انجام پروژه ها به تمامی توسط یک شخص یا مجموعه امکان پذیر نیست. زیرا ممکن است هر یک از عوامل ذکر شده به صورت کامل در اختیار مجموعه نباشد […]

*    
*