نرم افزار باشگاه مشتریان چیست؟؟

۱۳۹۸-۱۱-۱۰
daftar
775

نرم افزار باشگاه مشتریان چیست ؟؟

 

با وجود پیشرفته شدن تکنولوژی و بروز شدن عرصه کسب و کار همواره با متدهای جدید فروش و عبارات جدیدی در این باره آشنا می شویم. حتماً بارها نام باشگاه مشتریان به گوش شما خورده است و برایتان جالب بوده که مفهوم آن را بدانید.

باشگاه مشتریان روشی است که از طریق آن جهت ایجاد وفاداری در مشتریان مزایایی به گروهی از مشتریان اختصاص داده می شود. در واقع یک باشگاه مشتریان در اثر کنار هم جمع کردن مشتریان یک مجموعه و ثبت اطلاعات مرتبط به آن ها به وجود می آید. اطلاعات هر مشتری در باشگاه ثبت می شود و از طریق این اطلاعات می توان برنامه ریزی های مختلف و تعیین شده برای آنها انجام داد.

ایده ایجاد باشگاه مشتریان ابزاری جدید است که توسط شرکت های تجاری به وجود آمده است و باعث تشویق و ایجاد انگیزه مشتریان آینده گر برای پیوستن به مجموعه شما می شود. این انگیزه و تشویق برای مشتریان می تواند در قالب کوپن ، محصولات رایگان و امتیاز ویژه در مجموعه شما باشد. باشگاه مشتریان که به نام های باشگاه هواداری و یا باشگاه وفاداری نیز خوانده می شود در واقع یک نرم افزار مدیریت مشتری می باشد. عملکرد نرم افزار باشگاه مشتریان برخلاف سایر نرم افزار های مدیریت مشتری مانند نرم افزار  CRM می باشد زیرا نرم افزار CRM مدیریت و بررسی روال پیشرفت مشتریان  تا رسیدن به مرحله فروش می باشد اما باشگاه مشتریان با تحلیل رفتار مشتری مانند تعداد دفعات مراجعه ، فاصله بین مراجعات مشتری ، مقدار خرید و علاقمندی های مشتری و …. می تواند تصمیم درست را در جهت چگونگی نحوه ایجاد انگیزه و تشویق مشتری به ما ارائه دهد. بهترین نرم افزار باشگاه مشتریان نرم افزاری است که بتواند تمامی نیاز های کسب و کار شما را پوشش دهد و برنامه ریزی سناریو باشگاه مشتریان شما را به صورت کامل عملیاتی نماید.

 

جمع آوری اطلاعات و تشکیل باشگاه مشتریان :

یک مرحله مهم در باشگاه مشتریان مرحله برنامه ریزی و جمع آوری اطلاعات اولیه است. اولین کاری که باید صورت گیرد جمع آوری درباره عادت های خرید مشتریان مجموعه می باشد. ابتدا می بایست سود آورترین مشتریان مجموعه که به طور میانگین ۸۰ درصد سود شما را تشکیل می دهد ، شناسایی کرد. بعد از شناسایی این افراد که می تواند از طریق نرم افزار CRM نیز صورت بگیرد می بایست یک برنامه مناسب و دقیق برای نیازهای آن ها ایجاد کنید مثلا اگر شما فروشگاه پوشاک دارید و متوجه شدید مشتریان شما از یک کالای خاص خرید خود را زیاد تر از سایر کالاها انجام می دهند باید مزیت باشگاه و موارد تشویقی خود را در ارتباط با آن کالا قرار دهید تا به این ترتیب مشتریان شما همواره برای خرید آن کالا و یا حتی کالاهای مورد نیاز دیگر به مجموعه شما مراجعه نمایند.

 

آگاهی مشتریان از وجود نرم افزار باشگاه مشتریان :

مشتریان مجموعه شما باید از وجود باشگاه و شناخت ارزش های آن آگاه باشند مثلا سوپر مارکت ها و یا فروشگاه های پوشاک از صندوقداران خود می خواهند که از خریداران بپرسند که آیا عضو باشگاه مشتریان ما هستید یا خیر و اگر پاسخ آن ها خیر بود با شرح مزایای عضویت در باشگاه مشتریان خرید را به عضویت در باشگاه راغب نماید. با این امر می توانید هم مشتری خود را از اشتن باشگاه مشتریان مطلع سازید هم این مشتری شما می تواند با معرفی شما و اعلام اینکه شما این مزیت را به مشتریان خود اختصاص می دهید ، تبلیغی جهت فروشگاه شما باشد.

 

باشگاه مشتریان

تخفیف و امتیازدهی در نرم افزار باشگاه مشتریان :

رایج ترین ابزار جهت جلب رضایت مشتریان تخفیف می باشد ، در واقع تخفیف این پیام را به مشتری می رساند که شما جهت رضایت و احترام به مشتری بابت خریدی که از شما انجام داده است از بخشی از سود خود صرف نظر کرده و کالا یا خدمات خود را به قیمت پایین تری به مشتری خود عرضه کرده اید. با راه اندازی یک باشگاه مشتریان و عملی کردن آن توسط نرم افزار باشگاه مشتریان میزان تخفیفی که به مشتری داده می شود براساس میزان وفاداری مشتری به مجموعه شما می باشد. این کار باعث می گردد که مشتریان بدانند که هر چقدر به کسب و کار شما وفادارتر باشند تخفیف بیشتری دریافت خواهند کرد.

در مواقعی که شما به مشتری خود تخفیف می دهید در واقع مبلغی از مبلغ قابل پرداخت او را کم کرده اید و این تخفیف شاید دلیلی برای بازگشت دوباره ی آن مشتری به مجموعه شما نباشد. سیاست کاری باشگاه مشتریان این است که همین تخفیفات را به صورت اعتبار به مشتریان اعطا می کند. به این ترتیب که  با توجه به خرید مشتری  به درصد و مقدار مشخص  به  او اعتبار می دهد و مشتری می تواند از این اعتبار در مراجعه و خرید های بعدی مانند وجه نقد استفاده کند مثلا اگر خرید وی صد هزار تومان باشد او صد هزارتومان را پرداخت می کند و مبلغ ۱۰ هزار تومان در باشگاه شما دارای اعتبار می گردد و از این اعتبار می تواند در خرید های بعدی استفاده نماید.

 

گروه بندی مشتریان :

یکی دیگر از ماژول های مهمی که یک نرم افزار باشگاه مشتریان می بایست داشته باشد امکان دسته بندی و یا گروه بندی مشتریان است. گروه بندی مشتریان می تواند همانند روش های قبلی که تا به حال رایج بوده مانند نام های طلایی ، نقره ای ، برنزی صورت گیرد. روال کار به این ترتیب است که شما در نرم افزار باشگاه مشتریان خود مشخص می کنید چه افرادی در چه گروهی قرار گیرد و با دستیابی به چه اعتبار و امتیازی به صورت خودکار به سطح بالاتر خود ارتقا یابند. این امر باعث می شود که مشتریان برای دستیابی به گروه های  بالاتری از باشگاه شما ، خرید های خود را از مجموعه شما انجام دهند و با هر خرید اعتبار بیشتری جهت ارتقا گروه کسب نمایند.

 

 

یکی از نرم افزار های کاربردی باشگاه مشتریان ، نرم افزار باشگاه مشتریان پاد می باشد که با در برگرفتن کلیه موارد ذکر شده در بالا که موارد مورد نیاز یک مجموعه می باشد ، نیاز کاربران خود را مرتفع می سازد. از دیگر امکاناتی که این نرم افزار در اختیار کاربران خود قرار می دهد ارسال پیامک بعد از ثبت هر سفارش می باشد از این طریق مشتری می تواند امتیاز خود را در فروشگاه یا مجموعه شما بداند و اگر در آن روز از امتیاز خود استفاده کرده است باقی مانده اعتبار خود را طی یک پیامک دریافت نماید.

مدیر مجموعه می تواند برای دادن اعتبار به مشتریان خود از الگو های خاصی استفاده نماید و برای دادن اعتبار از روش های مختلفی بهره بگیرد. یک نرم افزار مناسب و کامل در این زمینه نرم افزاری می باشد که بتواند تمامی نیاز ها و علایق مدیر مجموعه را جهت داده و با امکان ایجاد الگو های اعتبار دهی دلخواه دست مدیران را در چیدمان باشگاه خو باز بگذارد. اعتبار دهی در باشگاه مشتریان می تواند به طرق مختلف مانند فاکتور به فاکتور یا به ازای بازه زمانی خاص و یا بر اساس مبلغ فاکتور و یا اقلام کالا ها انجام گیرد.

نکته قابل توجه در نرم افزار باشگاه مشتریان این است که نرم افزار بتواند گزارش دقیق و جامعی از اعتبارات مشتریان و اطلاعات شخصی و رزومه آن ها در مجموعه به ما بدهد. این گزارش ها می تواند سوابق اعتبار مشتریان را طبق گروه دسته بندی شده یا محل و منطقه آنها باشد.

سایر نرم افزار های مجموعه نرم افزار های حسابداری پاد را که نرم افزار مربوط به باشگاه مشتریان آن در  این مقاله شرح داده شد را میتوانید از صفحه پاد در آپارت دنبال نمایید. هم چنین جهت دریافت مشاوره برای خرید نرم افزار های مناسب شغل خود می توانید تنه با یک تماس از کارشناسان فروش پاد به صورت رایگان راهنمایی  و مشاوره دریافت کنید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۳-۱۳

فروشگاه اینترنتی (وبسایت فروشگاهی) و اپلیکیشن مشتریان پاد به صنف پخش مویرگی چه کمکی می کند؟     صنف پخش مویرگی عمدتاً با بازاریابی محیطی و توزیع محصول توسط موزعان فروش گره خورده است. نرم افزار حسابداری پاد ویژه صنف پخش مویرگی ، تمام نیاز های اولیه از قبیل امکانات خرید و فروش – انبار […]

*    
*