مزایای نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

۱۳۹۸-۰۵-۰۷
daftar
855

مزایای نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

 

حقوق و دستمزد یکی از اصلی ترین مسائل برای مدیران و صاحبان کسب و کار می باشد و همچنین محاسبه آن نیز یکی از مباحث مهم در حسابداری به شمار می آید. هر مجموعه که در حال فعالیت باشد از شامل تعدادی پرسنل (کارمند و کارگر) می باشد ، محاسبات مربوط به حقوق و دستمزد این پرسنل یکی از وظایف مجموعه حسابداری محسوب می شود. بنابراین حسابداران باید توانایی انجام دقیق این محاسبات را داشته باشند و در آخر ماه بتوانند کارکرد پرسنل را طی یک فیش حقوقی ارائه دهند.

قبل از اینکه به شرح حسابداری حقوق و دستمزد بپردازیم ابتدا می خواهیم با  تعریف آن آشنا شویم. حقوق و دستمزد هزینه ای است که در ازای فعالیت کارمند و یا کارگر مجموعه به آنها اعطا می گردد. این مبلغ تعیین کننده سهم نیروی کار ما در فرآیند تولید کالا یا خدمات نیز می باشد.

 

حسابداری حقوق و دستمزد :

حسابداری حقوق و دستمزد از مرحله آماده سازی لیست حقوق و دستمزد و تعیین مبلغ خالص قابل پرداخت به پرسنل آغاز می شود. حسابدار برای تهیه این لیست ابتدا به قرارداد کاری هر فرد نیاز دارد ، زیرا این قرارداد است که مدت کار نیرو و میزان حقوق آن را مشخص می کند. حسابدار پس از بررسی قرارداد ، حقوق قانونی نیروی کار را با لحاظ کردن کلیه ی قوانین کار ، محاسبه می نماید. به حقوق و دستمزد هر نیروی کار مزایا و یا کسوراتی اضافه و کسر می گردد.

 

مزایا و کسورات :

از نمونه مزایایی که به حقوق و دستمزد پرسنل اضافه می گردد می توان موارد زیر را نام برد :

 1. ۱ – حقوق مبنا
 2. ۲ – عائله مندی
 3. ۳ – حق مسکن
 4. ۴ – خواربار
 5. ۵ – حق اولاد
 6. ۶ – عیدی
 7. ۷ – حق ماموریت
 8. ۸ – پاداش
 9. ۹ – فوق العاده محل خدمت
 10. ۱۰ – فوق العاده جذب

 

و همچنین کسوراتی که از حقوق و دستمزد پرسنل کسر می شود نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. ۱ – مالیات
 2. ۲ – بیمه عمر
 3. ۳ – بازنشستگی
 4. ۴ – وام صندوق
 5. ۵ – بیمه حقوق ۷ درصد
 6. ۶ – بازنشستگی جاری سرانه تعهدی
 7. ۷ – حسن انجام کار
 8. ۸ – آتیه سازان صندوق پس انداز
 9. ۹ – وام مسکن

قبل از تنظیم سند حسابداری حقوق و دستمزد نیاز است محاسباتی طبق فرمول های مشخص انجام شود تا طبق اعداد به دست آمده در سندحسابداری ثبت شود.

در ابتدا باید حقوق پایه را محاسبه کنیم :

 دستمزد روزانه * تعداد روز کارکرد = حقوق پایه 

 

۱ – اضافه کاری :

پس از محاسبه حقوق پایه ، اضافه کاری را برای یک ساعت کاری محاسبه می کنیم ، توجه داشته باشید که طبق قانون کار نرخ اضافه کاری ۴۰ درصد می باشد. پس مزد اضافه کاری یک ساعت در ۱/۴ ضرب می شود. 

۸ ساعت کار / دستمزد یک روز = مزد یک ساعت کار

۱/۴ * مزد یک ساعت = نرخ هرساعت اضافه کاری

نرخ هر ساعت اضافه کاری * تعداد ساعت  اضافه کاری = فوق العاده اضافه کاری 

 

۲- بیمه :

پس از محاسبه پایه حقوق و اضافه کاری به بحث بیمه می رسیم ، مزایایی که مشمول بیمه می شوندشامل حقوق کارکرد ، حقوق اضافه کاری ، حق مسکن و بن نقدی می باشند.

نکته : حق اولاد  شامل بیمه نمی شود.

 حقوق کارکرد + حقوق اضافه کاری + حق مسکن + بن نقدی  = حقوق و مزایای مشمول بیمه

۷درصد * حقوق و مزایای مشمول بیمه  = حقوق و مزایای سهم بیمه شده

۲۳ درصد * حقوق و مزایای مشمول بیمه = حقوق و مزایای سهم کارفرما

توجه فرمایید که حقوق و مزایای سهم بیمه شده باید از حقوق فرد کسر شود.

 

۳ – مالیات :

برای  مالیات ابتدا جمع حقوق و مزایای مشمول مالیات را محاسبه می کنیم که  عبارتند از حقوق کارکرد ، بن نقدی ، حق مسکن ، اضافه کاری و حق اولاد

حقوق کارکرد + حق اولاد + اضافه کاری + حق  مسکن + بن نقدی  = جمع حقوق و مزایای مشمول مالیات 

 

بعد از انجام این جمع ، حاصل جمع را با جدول مالیات (که سالانه به حسابداران ارائه می شود) تطابق می دهیم تا بدانیم فرد مشمول مالیات می گردد یا خیر. اگر این فرد مشمول مالیات بود ، قسمت معاف از مالیات را از حقوق کم می کنیم و باقی مانده را با نرخ ۱۰ درصد به عنوان مالیات محاسبه کرده و از حقوق کسر می کنیم.

 

نحوه ثبت سند حقوق و دستمزد :

بعد از انجام محاسبات ذکر شده در بالا ، حال نیاز است که سند حسابداری حقوق و دستمزد ثبت شود. این سند همانند دیگر اسناد از دو طرف بدهکار و بستانکار تشکیل شده است.

در قسمت بدهکار :

۱- حساب معین هزینه های حقوق و دستمزد

۲- حساب معین هزینه بیمه سهم کار فرما

در قسمت بستانکار :

۱- حساب معین بیمه پرداختی شامل ۷ درصد بیمه شده و ۲۳ درصد کارفرما

۲- حساب معین مالیات پرداختی

۳- حساب معین حساب کارکنان بابت حقوق و مزایا

 

نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

با توجه به مراحل گفته شده در بالا و محاسباتی که با فرمول ها انجام گرفت ، دریافته ایم که محاسبه حقوق و دستمزد کاری زمانبر و پر زحمت بوده و نیاز به دقت بالایی دارد. حال تصور کنید حسابدار یک شرکت با ۱۵۰ نفر پرسنل ، چه زمانی را باید صرف ثبت و محاسبه حقوق هر پرسنل کند ؟؟!!

در این گونه موارد حسابداران برای آسان سازی و سرعت بخشیدن به کار خود از نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد استفاده می کنند. ضرورت استفاده از نرم افزار های مالی و حسابداری زمانی نمود پیدا می کند که لازم باشد محاسبه های دقیق ، پیچیده و زمانبر در کوتاه ترین زمان و بدون هیچ گونه خطا صورت گیرد. سند حسابداری حقوق و دستمزد نمونه بارزی از این محاسبات است که حسابداران و مسئولان مالی همیشه با آن درگیر هستند.

یکی از این نرم افزار ها ، نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد پاد است که در ادامه این مقاله با شرح قابلیت های این نرم افزار می خواهیم بدانیم تا چه حد و چگونه نیاز های یک حسابدار را در راستای ثبت حقوق و دستمزد پوشش می دهد.

نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد پاد علاوه بر دارا بودن ماژول های مربوط به حسابداری اصناف ، کاملاً مبحث سند حسابداری حقوق و دستمزد را در بر می گیرد. چگونگی کار نرم افزار حسابداری پاد از ورود اطلاعات پرسنل آغاز می شود. با ورود به بخش اطلاعات پرسنل و وارد کردن مشخصات که شامل نام و نام خانوادگی ، وضعیت تاهل ، تعداد اولاد ، نوع قرارداد و کلیه اطلاعات مورد نیاز برای ثبت سند حقوق و دستمزد ، فایل مربوط به آن شخص را ایجاد می کنیم.

 

 

نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

 

قصد ما از تهیه نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد کاهش حجم محاسبات و فرمول نویسی می باشد. این ساده سازی در نرم افزار حسابداری پاد با وارد کردن کارکرد ماهانه انجام می گیرد. به این ترتیب که با وارد کردن کد کارگزینی پرسنل وارد صفحه کارکرد وی می شویم ، طبق مدارک و قرارداد آن پرسنل اطلاعات مربوط به دستمزد ماهانه ، اضافه کاری ، کلیه مزایا و کسوراتی که شامل ایشان می شود را ثبت می کنیم. نرم افزار به صورت خودکار طبق فرمول (که در ابتدای مقاله ذکر شد) محاسبات مربوط به سند حقوق این شخص را انجام داده و ارقام مربوط به سند حسابداری این شخص را ارائه می دهد.

مرحله بعدی پس از ثبت کارکرد ماهانه ، تنظیمات سند حسابداری می باشد. در قسمت تنظیمات نیز با انتخاب شماره کارگزینی هر پرسنل ، طرف بدهکار و بستانکار سند را مشخص می کنیم. در برخی موارد حسابدار نیاز دارد که سند حسابداری حقوق و دستمزد کلیه پرسنل یکسان باشد می تواند به جای استفاده از کد کارگزینی هر شخص ، از کلید “همه” استفاده نماید تا یک سند یکسان برای کلیه ی پرسنل مجموعه ثبت شود.

توضیحات داده شده چیکده ای از کار نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد پاد می باشد جهت مطالعه بیشتر امکانات نرم افزار حسابداری پاد می توانید به صفحه نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد پاد در سایت ما و یا به کانال آپارات شرکت مراجعه فرمایید.

 

دستگاه حضور و غیاب :

همانطور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی و فناوری برای بسیاری از کارهای پرتکرار و زمانبر ابزار های جایگزین تولید و به بازار عرضه می گردد. یکی از این ابزارها دستگاه های حضور و غیاب و یا به اصطلاح کارت زن می باشد.  بسیاری از شرکت ها و موسسات برای کنترل ورود و خروج  و همچنین دستیابی به میزان کارکرد پرسنل خود از این قبیل دستگاه ها استفاده می کنند.

قابلیت مهم دیگری که نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد پاد دارد ، این است که می تواند پس از دریافت خروجی از دستگاه های حضور غیاب ، این اطلاعات را وارد منوی حقوق خود کند. با ورود این اطلاعات به منوی حقوق میزان کارکرد روزانه و ماهانه هر پرسنل وارد فرآیند محاسباتی نرم افزار می گردد. این امر با حذف کردن ورود اطلاعات و محاسبه آن توسط حسابدار ، به انجام شدن امور ، با دقت و سرعت بیشتر کمک شایانی می نماید.

 

در پایان :

شما همراهان عزیز که نیاز به تهیه نرم افزار حسابداری برای محاسبه حقوق و دستمزد خود دارید با مطالعه ی قابلیت های ذکر شده برای نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد پاد و  همچنین دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مجموعه ی ما می توانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۳-۱۳

حقوق و دستمزد در حسابداری   در تمامی کسب و کارها افرادی که مشغول کار هستند طبعاً برای کسب منفعتی به فعالیت می پردازند . این منفعت همان دستمزد و حقوقی است که کارفرمایان به کارگران و یا کارمندان خود پرداخت می کنند . بنابراین بحث حقوق  از اهمیت بالایی در مباحث مالی مجموعه های […]

*    
*