مزایای نرم افزار فروشگاهی

۱۳۹۹-۰۱-۲۱
daftar
689

مزایای نرم افزار فروشگاهی

در این مقاله قبل از شرح مزایای نرم افزار فروشگاهی به تعریف و لزوم استفاده از نرم افزار های حسابداری خواهیم پرداخت. هر فروشگاه و یا مجموعه ای که در آن چرخه خرید و فروش و پیرو آن هزینه هایی صورت بگیرد نیاز به نرم افزاری جهت محاسبه این عملیات ها نمایان می گردد. امروزه بیشتر موسسات ، فروشگاه ها ، کارخانه ها و … که در سطح کوچک ، متوسط و یا حتی بزرگ در حال فعالیت هستند ، از نرم افزار های حسابداری به منظور مدیریت و ثبت عملیات های مالی خود استفاده می کنند. این امر یک تضمین است که اطلاعات آن ها در سطح درآمد ، هزینه و سرمایه کامل و به صورت دقیق ثبت شده و مورد نظارت قرار می گیرد.

امروزه نرم افزارهای مالی و حسابداری کار مدیران ، صاحبان سهام ، کارخانه ها و مشتریان را تا حد زیادی ساده تر کرده است. در تجارت های گذشته امکان مدیریت مالی همزمان برای دو طرف معامله وجود نداشت و هر یک از طرفین معامله می توانستند فقط وضعیت مالی و رفت و شد مالی خود را کنترل کنند و طرف دیگر معامله دیگر دخالتی در آن نداشت که این موضوع یک معضل بزرگ به حساب می آمد. به همین خاطر برای اطمینان از رویدادهای مالی و ثبت دقیق اطلاعات معاملات صورت گرفته نیاز به یک نرم افزار مالی و حسابداری نمود پیدا کرد. طراحی اولیه این نرم افزارهای مالی در اروپا اتفاق اقتاد و به علت اینکه نیاز عمده شرکت ها و مجموعه ها را برطرف می ساخت رفته رفته در همه شهرها و کشورهای دیگر گسترش و محبوبیت یافت.

حال با توضیحات داده شده در بالا به مزایای نرم افزار فروشگاهی خواهیم پرداخت. نرم افزار فروشگاهی برای اصناف مختلف باعث می شود تا صاحب کسب و کار به راحتی از میزان درآمدها و هزینه های فروشگاه خود اطلاع پیدا کنند. این اطلاعات را کاربر حسابدار و یا مدیر مجموعه می تواند به صورت هفتگی ، ماهانه و سالانه دریافت کند و در هر لحظه گزارش دقیقی از وضعیت فروشگاه خود را داشته باشد و در نتیجه بتواند تصمیمات صحیح و بهتری را اخذ نماید.

نرم افزار فروشگاهی

 

در عرصه نرم افزارهای مالی و حسابداری در زمینه فروشگاهی ، نرم افزار های مختلف با قابلیت ها و امکانات متعددی وجود دارد ، مدیر مجموعه و یا حسابدار می بایست با بررسی امکانات و مزایای نرم افزار فروشگاهی که می خواهد انتخاب کند بهترین نرم افزار را برای کار خود انتخاب نماید. از این رو با برشمردن ویژگی های یک نرم افزار مناسب دکه در زیر از آن ها نام برده ایم ، به حسابداران و مدیران در انتخاب بهترین نرم افزار یاری می رسانیم.

  1. ۱ – صرفه جویی در زمان و کاهش اشتباهات تا حد ممکن
  2. ۲ – محاسبه دقیق بهای تمام شده
  3. ۳ – نحوه تسویه فاکتور مشتری
  4. ۴ – تعیین سقف اعتبار مشتریان
  5. ۵ – ارائه گزارش سودو زیان 
  6. ۶ – پوشش دهی کلیه عملیات های حسابداری شعبه ها 
  7. ۷ – ثبت و نگهداری اطلاعات در جهت تبلیغات و تخفیفات
  8. ۸ – کنترل موجودی انبار
  9. ۹ – ایجاد سطح دسترسی برای هر فرد
  10. ۱۰ – امکان اتصال به صندوق فروشگاهی

یکی از مزایای مهمی که نرم افزار های حسابداری و فروشگاهی می توانند داشته باشد صرفه جویی در زمان می باشد در گذشته افراد زمان زیادی برای ثبت فاکتور ها به صورت دستی و یا محاسبات خود صرف کرده و این کار باعث خستگی و اتلاف وقت بسیاری می شد. امروزه با وجود نرم افزار های حسابداری و در واقع سیستامیک شدن حساب ها علاوه بر اینکه افراد تایم بیشتری برای انجام امور دارند کار ها به صورت منظم تری نیز پیش خواهد رفت.

این امر که باعث حذف ثبت های دستی شده در فروشگاه هایی که تعداد مشتریان بالایی دارند به خوبی جوابگو خواهد بود و باعث دقت بالا و نظم خواهد شد. پیرو کلیه مزایای نرم افزار فروشگاهی که در بالا گفته شد می توان به کاهش درصد اشتباهات به پایین ترین حد ممکن که از مهم ترین مزیت آن به شمار می آید اشاره کرد.

در بیشتر اصناف فروشگاهی نیاز است که مدیر بداند کالایی که آن را خریداری کرده و بابت آن هزینه هایی داشته تا آن را تحویل بگیرد به صورت کلی مبلغ آن چقدر شده و یا به اصطلاح بهای تمام شده کالای خریداری شده آن چقدر است؟ یک نرم افزار فروشگاهی می بایست با ثبت قیمت خرید به علاوه تمامی هزینه هایی که صرف شده تا به دست فروشگاه برسد مانند هزینه های حمل  و … بهای تمام شده کالا را محاسبه کند تا به عبارت عامیانه تر مدیر بداند این کالا پای خودش چقدر تمام شده است.

نکته بعدی که برای فروشگاه حائز اهمیت می باشد وجود گزینه های نحوه تسویه فاکتور است که لزوم وجود آن در فروشگاه ها احساس می شود مشتریان امکان دارد به حالت های مختلفی تسویه فاکتور خود را انجام دهند برخی به صورت نقد ، اقساطی یا چک و یا از طریق پز فاکتور خود را پرداخت می نمایند. از مزایای نرم افزار فروشگاهی این است که می تواند نحوه تسویه هر مشتری را به صورت مجزا ثبت نماید تا در هر زمان که نیاز بود بدانیم کدام مشتری فاکتور خود را به چه نحوی پرادخته است.

موضوع دیگری که در فروشگاه ها قابل توجه است بحث اعتبار مشتریان می باشد فروشندگان و صاحبان مجموعه های فروشگاهی چون در حجم های بالا خرید و فروش انجام می دهند گاهاً فروش های آن ها به صورت نسیه صورت می گیرد. آن ها نیاز دارند که برای هر فرد یک سقف اعتبار مشخص نمایند تا اگر به هر دلیلی مشتری به سقف اعتبار خود رسید و بدهی خود را پرداخت نکرده بود سیستمی باشد که به صورت هوشمند آن را شناسایی نماید و به صورت هشدار گزارش این افراد را به مدیر و یا حسابدار مجموعه بدهد.

گزارش سود و زیان مجموعه از دیگر مزایای نرم افزار فروشگاهی می باشد که توسط آن مدیر مجموعه می تواند گزاش دقیقی از سود و زیان مجموعه خود داشته باشد. این گزارش بر اساس داده های وارد شده در سیستم اطلاعات سود و زیان را واکشی می کند و باید بتواند در هر تاریخ و بازه زمانی اطلاعات دقیق در آن بازه را به شخص گزارش گیرنده ارائه دهد.

 

مزایای نرم افزار فروشگاهی

 

امروزه فروشگاه ها به دلیل گستره شدن نیاز های مردم به چندین شعبه تقسیم می شوند تا بتوانند نیاز مشتریان را در نزدیک ترین محل به آن ها رفع کنند. از مزایای دیگر نرم افزار حسابداری فروشگاهی می توان از پوشش کامل عملیات های مختلف فروشگاه های زنجیره ای و حتی غرفه های آن ها در سطوح  مختلف اشاره کرد با امکان شبکه شدن نرم افزار های فروشگاهی این قابلیت به وجود می آید که عملیات حسابداری در تمام سطوح و شعبه ها به صورت یکپارچه و دقیق صورت گیرد و گزارش گیری از تمامی شعبه ها در هر زمان ساده تر و در دسترس خواهد بود.

برای افزایش سرعت ثبت و هم چنین رهگیری دقیق کالاها در فروشگاه ها بارکد هایی به کالاها الصاق می گردد نرم افزار فروشگاهی می بایست بتواند با چاپ بارکد کالا ها را مشخص نماید و هم چنین به فروشندگان در فرآیند ثبت دقیق و سریع یاری نماید.

ویژگی مهمی که در شعبه ها و دفاتر مرکزی قابل توجه است این است که یک نرم افزار بتواند کله اطلاعات مشتری را جهت ارائه تخفیفات و یا اعطای کارت هدیه نگهداری نماید. در این صورت با داشتن اطلاعات مشتری می توانند در ایام مختلف به آن ها پیامک های تبلیغاتی داده و یا از آن ها در باشگاه مشتریان استفاده کنند و از این شیوه به عنوان یک سیاست تبلیغاتی در فروشگاه خود استفاده نمایند.

بخش انبار یکی از اساسی ترین و مهم ترین بخش های هر فروشگاه به شمار می آید. کنترل موجودی ها و کنترل دقیق بر ورود و خروج انبار امری ضروری در اصناف فروشگاهی می باشد اگر نرم افزار فروشگاهی دارای انبار یکپارچه با سیستم حسابداری باشد می تواند کلیه ورود و خروج ها را به صورت خودکار و دقیق ثبت نمایددر نتیجه مدیر و یا انبار دار می تواند در بازه زمانی دلخواه گزارش دقیق ریالی  و تعدادی کالا ها را دریافت کند. با اینگونه انبارداری صحیح انبار گردانی ها نیز به راحتی انجام شده و اگر کسری و یا موجودی منفی در انبار وجود داشته باشد به راحتی شناسایی می شود.

در یک فروشگاه امکان دارد که واحد حسابداری و فروشندگان از سیستمم های مجزایی جهت ثبت اطلاعات استفاده نمایند و نیاز داشته باشند که یک سیستم یکپارچه برای تبادل اطلاعات داشته باشند. نرم افزار فروشگاهی می بایست این امکان را داشته باشد که در سیستم بتواند با توجه به نوع کار هر فرد قسمت های مربوط به آن را به وی اختصاص دهد. در واقع گروه های کاربری جداگانه ای تشکیل دهد سطح دسترسی هر فرد را تعیین کند.

یک قابلیت مهم برای نرم افزار فروشگاهی این است که بتواند به صندوق های فروشگاهی متصل گردد. صندوق فروشگاهی ابزاری است که جزییات خرید و فروش را به صورت مکانیزه محاسبه و ثبت می‌کند. در پایان نیز فیش یا رسید این مراحل را به همراه جزییات چاپ می‌کند. از صندوق فروشگاهی برای سامان دادن به دخل و خرج کسب و کارهای فروشگاهی استفاده می شود که در گوشه گوشه دنیا فراگیر شده است.

با توجه به مزایایی که در بالا برای نرم افزار فروشگاهی گفته شد مدیران و حسابداران می توانند با در نظر گرفتن آن ها نرم افزاری که بیشترین کارایی را در شغل آن ها دارد را انتخاب نمایند. نرم افزار بازرگانی فروشگاهی پاد نیز می تواند گزینه ای برای انتخاب آن ها باشد که جهت آشنایی بیشتر با این نرم افزار می توانی به آپارات مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۸-۰۷-۲۹

عملیات حسابداری فروشگاه ها   سازمان هایی که به خرید و فروش کالا یا ارائه خدمات می پردازند اصطلاحاً فروشگاه نامیده می شوند . در تمام فروشگاه ها گردش کالاها و حساب خرید و فروش از جمله موارد مهمی هستند که توسط مدیران و حسابداران مورد توجه قرار می گیرند . برای کسب سود که […]

۱۳۹۸-۰۵-۱۵

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی   صندوق فروشگاهی چیست؟؟   همه ی ما در مراجعه به فروشگاه های بزرگ و کوچک رایانه هایی با اشکال مختلف ، در بخش پیشخوان این فروشگاه ها مشاهده کرده ایم. به این رایانه ها که عموماً در سایزهای کوچک هستند و هر کدام دارای یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی […]

*    
*