مزایای نرم افزار حسابداری کیترینگ

۱۳۹۸-۰۴-۲۹
padiranc_us3er9ad1ran
975

مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری کیترینگ

 

آنچه مدیران کیترینگ باید بدانند:

یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر کیترینگ مدیریت آن و توانایی های مدیر در این زمینه می باشد . البته مدیریت موفق هم بستگی به عوامل زیادی دارد ، به عنوان مثال  شخص مدیر باید آشپز لایق و مهمان نواز قابلی باشد. اما عوامل اساسی تر و تخصصی تری در زمینه مدیریت کیترینگ نیاز است و برای داشتن مجموعه کیترینگ پرفروش و کارآمد باید به نکاتی در هنگام راه اندازی و بعد از آن دقت نمود . از جمله این موارد میتوان به لیست زیر اشاره کرد :

 1. ۱- مکان کیترینگ
 2. ۲- تهیه تجهیزات مناسب و کافی
 3. ۳- دکوراسیون زیبا
 4. ۴- کار با تامین کنندگان معتبر
 5. ۵- آموزش نیروهای کیترینگ
 6. ۶- تبلیغات و بازاریابی
 7. ۷- کنترل هزینه ها
 8. ۸- استفاده از نرم افزار حسابداری کیترینگ
 9. ۹- بررسی عملکرد کیترینگ به صورت دائمی

 

با توجه به مطالب بالا برای رسیدن به سود مطلوب در کیترینگ ها باید بر تمام عوامل ذکر شده دقت نمود . ما در این مقاله به بررسی دو مورد آخر این لیست می پردازیم تا ضمن روشن تر شدن موضوع ، مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری در کیترینگ را نیز بیان کنیم . اما قبل از آن باید بدانیم چه مواردی در حسابداری کیترینگ مورد نیاز است و حسابداری کیترینگ چه تفاوتی با حسابداری سایر اصناف دارد .

در صنایع مختلف گزارش های حسابداری به صورت ماهانه یا دوره های سه ماهه و ۶ماهه و… ارائه می شود . اما در کیترینگ ها نمیتوان به صورت دوره ای ماهانه و .. اکتفا نمود. دلایل این امر این است که :

 

 1. ۱- تمام روزهای هفته در کسب و کار یک کیترینگ تاثیر گذار است . مثلاً روزهای آخر هفته یا روزهای تعطیل فروش بیشتری در کیترینگ اتفاق می افتد . پس گزارش های متفاوت به نسبت روزهای هفته ، نتایج کاربردی تری خواهد داشت . در کیترینگ ها استفاده از روش هفته ای توصیه می شود که هر چهار هفته به عنوان یک دوره در نظر گرفته شود و هر هفته از شنبه تا جمعه در نظر گرفته شود . به این ترتیب می توان برای مقایسه صورتهای مالی از نسبت متعادل تری استفاده کرد. به عنوان مثال مهر امسال با مهر سال گذشته در روزهای هفته متفاوت بوده و مهر امسال ۴ جمعه و مهر سال گذشته ۵ جمعه داشته ، پس مقایسه صورتهای مالی مهرماه این دو سال صحیح نمی باشد. ولی اگر از روش هفته ای استفاده شده باشد می توان هفته های مختلف سال را در ماه های مختلف مقایسه کرد.
 2. ۲- بحث دیگری که باعث می شود در کیترینگ ها نیاز به حسابداری هفته ای باشد بحث موجودی کالاهاست . موجودی کالا در کیترینگ ها یعنی غذاها ، و غذاها متشکل از مواد اولیه و خام برای پخت غذاست . اگر گزارشهای موجودی کالا به صورت ماهانه تهیه شود ممکن است کالایی قبل از رسیدن به انتهای ماه و گزارشگیری به اتمام برسد و این یعنی موجودی کافی برای تهیه غذا نخواهیم داشت . اما در روش هفته ای کنترل موجودی ها باعث میشود همیشه مواد اولیه برای طبخ موجود مباشد.

 

نرم افزار حسابداری کیترینگ

نرم افزار حسابداری کیترینگ _ مدیریت مالی

 

حسابداری دستی یا نرم افزار حسابداری کیترینگ

در کیترینگ ها بسته به وسعت کار گردش حسابها می تواند کم یا زیاد باشد . پس نیاز است تا گردش های مالی و انبار به صورت روزانه و کامل ثبت گردد. در این مرحله مدیران کیترینگ ها معمولاً خودشان به ثبت داده ها می پردازند . اما اگر کار توسعه پیدا کند مدیران در ثبت اطلاعات دچار مشکل می شوند .

 1. ۱- از آنجایی که کسب و کارشان گسترش پیدا کرده پس مدیر نیازمند کار بیشتر در زمینه های اجرایی مثل تهیه مواد اولیه ، سرپرستی کارگران ، کنترل آشپزخانه ، کنترل مشتری ها و بررسی درخواست آنها و … می باشد . از طرف دیگر به علت بالا رفتن گردش حسابها عملاً استفاده از سیستم دستی زمانبر می شود . در نتیجه اولین عاملی که باعث بروز مشکل در این مورد می شود مسئله زمان است . به علت سپری شدن زمان مدیریت برای امور دیگر کیترینگ ، استفاده از نرم افزاری برای حسابداری جهت صرفه جویی در وقت پیشنهاد می گردد. اختصاص نیروی حسابدار  هم در این مرحله نیاز است . چون علاوه بر بالا رفتن گردش حسابها برای پیشرفت کار و تحلیل حسابها ، مدیریت نیازمند شخصی است که به طور جداگانه به این امر بپردازد .
 2. ۲- با استفاده از سیستم حسابداری ، دیتاها با دقت بیشتری ثبت می شوند و با نرم افزارهای حسابداری قابلیت تشخیص اشتباهات آسانتر می گردد. در نرم افزار های حسابداری امکان ثبت های دوطرفه به صورت خودکار وجود دارد همچنین ردیابی حسابها و کالاها توسط گزارشها امکان پذیر است …. در نرم افزار حسابداری کیترینگ پاد گزارشهایی نظیر گزارش موجودی کالاها ، کاردکس کالا ، موجودی منفی کالا و کالا به تفکیک انبار برای کنترل موجودی ها و گزارش های کارت حساب ، کارت حساب با ریز گردش و گزارش عملیات فاکتور با جزئیات کامل نیز امکان کنترل کامل حساب اشخاص ، بانکها ، صندوق ، هزینه و درآمد و … را فراهم می کند .
 3. ۳- نرم افزار های حسابداری همچنین ورود دیتا را ساده تر می کنند. به این ترتیب که در ابتدای کار با انجام یکسری تنظیمات ، اطلاعات پایه و پرتکرار به صورت ثابت در نظر گرفته می شوند و در ورود اطلاعات روزانه فقط نیاز به ورود موارد متغیر است . به عنوان مثال در نرم افزار حسابداری کیترینگ پاد امکان چیدمان فاکتورها طبق نیاز مجموعه ی شما وجود دارد . یا امکان ثبت فرمول ها برای طبخ غذا که باعث می شود هنگام ثبت فاکتور طبخ فاکتور مصرف به همراه کالاها ، مقادیر و بهای تمام شده آنها نمایش داده شود (برای مطالعه بیشتر به مقاله ی آنالیز غذا و بهای تمام شده مراجعه فرمایید)
 4. ۴- استفاده از نرم افزار حسابداری کیترینگ برای رسیدن به مهمترین هدف مدیریت یعنی دستیابی به روشهایی جهت افزایش سود می باشد . ورود سریع و دقیق اطلاعات روی یک کفه ترازو قرار دارند و کفه دیگر راهکارهایی است که با توجه به دیتای وارد شده بدست می آید . با استفاده از نرم افزار حسابداری کیترینگ می توان گزارشهای کاملی از صورتهای مالی اساسی گرفت ، مثل:

الف : گزارش سود ناخالص که سود ناویژه هر فروش را نمایش میدهد . با این گزارش می توان به این نتیجه رسید که آیا غذای طبخ شده به طور نسبی سود آور بوده یا نه .

 

ب : گزارش کم فروش ترین غذاها : به این ترتیب میتوانید بهتر با سلیقه مشتریان آشنا شوید و روی غذاهایی که مورد علاقه آنهاست سرمایه گذاری کنید .

 

ج : گزارش کم فروش ترین غذاها : این غذاها یا طرفدار چندانی ندارند یا کیفیت ارائه کیترینگ شما پایین است . پس طبخ آنها در مجموعه شما صرفه اقتصادی ندارد. میتوانید یا کیفیت آنرا بهبود ببخشید یا آنها را از منوی غذاها حذف کرده و غذاهای دیگری را اضافه کنید که پرطرفدارتر باشند.

 

د : گزارش سود و زیان ، مهمترین گزارش هر سیستم برای تیم مالی و مدیریت است . در این گزارش است که عملکرد تمام حسابها مشخص می شود ، اولین آیتمی که در این قسمت مورد توجه می باشد میزان سود یا زیان مجموعه است . اگر مجموعه ی کیترینگ با زیان مواجه شده باشد یا سود کمی نشان دهد هشدار جدی به گروه مدیریت است . در این موارد باید به بررسی هزینه ها و میزان فروش پرداخت : آیا هزینه ها معقول و منطقی هستند؟ چه راه هایی برای کاهش هزینه ها وجود دارد؟ آیا فروش نسبت به رقبا ، مکان کیترینگ و نوع غذا در سطح مناسبی بوده است؟ چه راهکارهایی برای افزایش فروش وجود دارد؟

 

در این زمینه میتوان با استفاده از گزارشهای مربوط به ورود و خروج مواد در کیترینگ به طور نسبی بین مراحل خرید تا فروش ، مواد اولیه را ردیابی کرد و روزنه های مربوط به هزینه ها را پیدا کرد.  هزینه های کیترینگ بیشتر در فساد مواد اولیه ، ضایعات هنگام پخت ، هزینه کرایه حمل ، دستمزد و… می باشد. علاوه بر آن می توان با استفاده از گزارشات فروش در بازه های یک هفته ای ، به بررسی میزان رونق فروش در روزهای هفته پرداخت. برای تکمیل اطلاعات بدست آمده هم باید نگاهی به خرید و قیمت اولیه مواد داشت و به صرفه بودن خرید ها ( یعنی کاری که به عهده ی تامین کنندگان است ) به طور دقیق بررسی شود. در گزارشات سود و زیان نرم افزار حسابداری پاد با کمک فیلترهای تاریخ ، روش محاسبه موجودی ، روش های مختلف محاسبه مبلغ و .. می توان به بررسی موارد ذکر شده پرداخت.

بنابر مطالب ذکر شده ، نرم افزار حسابداری کیترینگ نه تنها می تواند سرمایه اساسی ، بلکه از موثرترین عوامل در تصمیم گیری ها باشد. لذا انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب با نیازهای و شرایط کیترینگ ، شما را در رسیدن به اهداف مالی و در راستای آن کسب رضایت مشتریان یاری می کند.

 

برای اطلاعات بیشتر به ویدیوی آموزش کار با نرم افزار حسابداری رستوران پاد در آپارات مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۵-۰۱

شرکت ها و انواع آن   تاسیس شرکت یکی از راه هایی است که افراد مختلف با تاسیس آن به اجرای امور اقتصادی و کسب درآمد می پردازند . اما اینکه شرکت آنها با چند نفر شکل بگیرد ، سرمایه گذاران چه کسانی باشند ، قرار است چه مدت فعالیت کند یا در چه حوزه […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۲

استهلاک دارایی ها و روش محاسبه آن یکی از مباحثی که برای برخی حسابداران چالش ایجاد می کند بحث استهلاک دارایی های ثابت در سازمان ، شرکت یا کارخانه می باشد . به علت تنوع در دارایی ها و تنوع در محاسبات انتخاب روش مناسب برای محاسبه استهلا باید با بررسی های دقیق صورت گیرد […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۸-۱۱-۲۹

آموزش بستن حساب ها در حسابداری به صورت کلی عملیات حسابداری در دو دوره زمانی انجام می شود که این دو دوره  شامل طول دوره مالی و پایان دوره  مالی می باشد. حال این سوال پیش می آید که دوره مالی چیست ؟ جهت تعیین و ضعیت سود یا زیان هر واحد تجاری مدت فعالیت […]

*    
*