مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

۱۳۹۸-۰۵-۱۵
daftar
1071

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

 

صندوق فروشگاهی چیست؟؟

 

همه ی ما در مراجعه به فروشگاه های بزرگ و کوچک رایانه هایی با اشکال مختلف ، در بخش پیشخوان این فروشگاه ها مشاهده کرده ایم. به این رایانه ها که عموماً در سایزهای کوچک هستند و هر کدام دارای یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی نیز می باشند ، صندوق فروشگاهی گفته می شود. صندوق های فروشگاهی برای برخی از نیاز های مجموعه از قبیل ثبت خرید و فروش (که به صورت روزانه انجام می گیرد )، ثبت هزینه ها و کنترل موجودی های انبار فروشگاه ، مورد استفاده قرار می گیرند.

صف های طولانی در فروشگاه ها و مجموعه ها ، سردرگمی صندوقدارانی که با طیف وسیعی از مشتریان در ارتباط هستند ، عواملی تاثیر گذار در تهیه ی صندوق های فروشگاهی توسط مدیران بوده است. با ورود این صندوق ها به هر فروشگاه ، محاسبه های دستی و زمانبر جای خود را به محاسبات دقیق و ساده این دستگاه ها داده اند. این صندوق ها با اتصال چاپگر و همچنین دارا بودن کشوی پول ، پکیج کاملی را برای سادگی کار صندوقدار و مشتریان ارائه می دهند.

 

مدیران برای تهیه ی صندوق فروشگاه خود می بایست نیاز مجموعه خود را بشناسند ، یعنی بدانند به چه نوع صندوقی و به چه تعداد نیاز دارند. همچنین باید به انواع صندوق های فروشگاهی ، قیمت های آن و مزایای این صندوق ها آشنایی داشته باشند. در ادامه چند نوع از این صندوق ها را با ذکر ویژگی ها ، بررسی می کنیم.

 

انواع صندوق فروشگاهی

 

صندوق های ECR :

 این صندوق ها دارای پرینتر برای چاپ فیش مشتریان ، کشوی پول ، کیبورد و صفحه نمایش کوچک هستند که با دارا بودن این ویژگی ها ، یک مجموعه کامل صندوق فروشگاهی به شمار می آید. به همین دلیل انتخاب بسیاری از مدیران صندوق های ECR می باشد . این صندوق ها با قیمت مناسب ، طراحی مقاوم و کاربری ساده ای که دارند جزء رایج ترین صندوق های فروشگاهی قرار گرفته اند.

 

صندوق های لمسی :

از بروزترین صندوق های فروشگاهی می توان صندوق های لمسی را نام برد. این دستگاه با تنظیمات کاملا هوشمندانه ، طراحی منحصر به فرد ، و ظاهر امروزی زیبایی خاصی به فروشگاه می بخشد. این نوع صندوق با دارا بودن ویژگی های ذکر شده ، از قیمت بالاتری نسبت به بقیه صندوق ها برخوردار است و برای مدیران با سلیقه انتخاب مناسبی خواهد بود.

لمسی بودن صفحه نمایش این صندوق ها باعث افزایش سرعت کاربر صندوق می گردد و حتی برای مشتریان هم کاری جدید و جذاب خواهد بود.

 

صندوق های کیبوردی :

ویژگی ها و قابلیت های این نوع صندوق ، مشابه صندوق های لمسی می باشد و تنها تفاوتی که از لحاظ ظاهری با هم خواهند داشت دارا بودن کیبورد در صندوق های کیبوردی می باشد. لمسی نبودن این صندوق ها تا حدودی می تواند از سرعت کار صندوقدار بکاهد. این صندوق ها قیمت مناسبی دارد و در بسیاری از فروشگاه ها و رستوران ها در حال استفاده می باشند.

 

صندوق فروشگاهی پاد

صندوق فروشگاهی پاد

 

پس از برشمردن انواع صندوق های فروشگاهی ، به شرح تعدادی از مزایای این صندوق ها برای مدیران فروشگاه های بزرگ و کوچک می پردازیم.

 

۱ – کاهش خطای انسانی :

در ساعات شلوغ فروشگاه ها با وجود تعداد زیادی مشتری قطعاً حجم مجاسبات برای صندوقدار فروشگاه بیشتر شده و دقت بیشتری می طلبد. در این مواقع صندوق فروشگاهی با دریافت اطلاعات از طریق کاربر و واکشی از  نرم افزار حسابداری ، سرعت و دقت کاربر را بالا برده و در این ازدحام دستیار مناسبی برای صندوقدار به حساب می آید.  وقتی کار به جای روش های سنتی و دستی توسط سیستم های پیشرفته انجام گیرد خواه نا خواه خطای انسانی به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

 

۲ – صرفه جویی در هزینه ها :

قبل از ورود صندوق های فروشگاهی و نرم افزار های مربوطه به بازار کار ، مدیران مجبور بودند از تعداد زیادی پرسنل جهت ثبت فاکتور و رهگیری کالای خود در انبار های مختلف استفاده کنند. همچنین هزینه هایی مانند هزینه فاکتور ، کاغذ ، قلم و… را متحمل می شدند. با وجود این صندوق ها سرعت کار بالا رفته ، کار دقیق تر شده و یک کاربر می تواند کار چند پرسنل را به صورت همزمان انجام دهد. از این طریق بسیاری از هزینه های مجموعه کاهش یافته و کمک بزرگی به مدیر مجموعه خواهد بود.

 

۳ – امنیت بالای اطلاعات :

وقتی روند ورود و خروج اطلاعات هر مجموعه و یا فروشگاه توسط سیستم های یکپارچه ثبت و ضبط شوند و یا به اصطلاح بایگانی انجام گیرد ، باعث ایجاد آرامش خاطر مدیر مجموعه می گردد. به این که  جهت علاوه بر دسترسی ساده میداند که این اطلاعات در بخشی امن نگهداری می شوند. همچنین مدیر می تواند با بررسی و مقایسه وجوه نقد کشوی پول متصل به صندوق فروشگاهی و کالاهای خارج شده از فروشگاه از صحیح بودن اطلاعات اطمینان حاصل کند و وجود این سیستم را عامل امنیت مجموعه خود بداند.

 

۴ – شفافیت در ارائه خدمات :

در روش های سنتی که این امکانات و صندوق ها وجود نداشت ، کاربر می بایست نام کالا های خریداری شده توسط مشتری و قیمت مربوط به هرکالا را به صورت دستی وارد فاکتور نماید. اما با وجود صندوق های فروشگاهی این کار به صورت اتوماتیک با انتخاب چند گزینه صورت می گیرد و فاکتور چاپ شده توسط دستگاه های چاپ به مشتری ارائه می گردد. اینکه ثبت کالا ها توسط یک سیستم مکانیزه انجام می گیرد و تمامی مراحل برای مشتری قابل روییت باشد ، باعث ایجاد اطمینان خاطر مشتری می گردد و در نتیجه کلیه خدمات ارائه شده واضح و شفاف خواهد بود.

 

 

نرم افزار حسابداری متصل به صندوق فروشگاهی

 

همانطور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره شد ، هر صندوق فروشگاهی به یک نرم افزار حسابداری نیازمند است تا طبق آن نرم افزار خرید و فروش مجموعه را ثبت نماید ، ثبت اسناد هزینه ها داشته باشد و بتواند موجودی هر کالا را در انبار مربوطه رهگیری نماید.

هر نرم افزار حسابداری که به صندوق های فروشگاهی متصل می شود می بایست ضمن انجام امور ذکر شده در بند قبل ، با دارا بودن ویژگی های زیر بتواند بخش زیادی از نیاز های مدیر ، پرسنل و مشتریان را رفع نماید.

  1. ۱ – قابلیت ثبت اقلام فاکتور با استفاده از بارکد خوان را داشته باشد.
  2. ۲ – با پوشش دهی کامل عملیات های مختلف بین شعب در فروشگاه های زنجیره ای ، ارتباط لازم را جهت انتقال اطلاعات برقرار نماید.
  3. ۳ – این نرم افزار می بایست قابلیت تسویه حساب مشتری را با روش های رایج نقد ، دستگاه کارتخوان و یا حتی بن را داشته باشد.
  4. ۴ – امکان چاپ بارکد و برچسب جهت رهگیری کالاها داشته باشد.
  5. ۵ – قابلیت قیمت گذاری چندگانه بر روی کالاها و همچنین مدیریت آن را داشته باشد.
  6. ۶ – با دارا بودن بخش انبارداری کنترل موجودی مواد را به درستی انجام داده و باعث به موقع انجام شدن فرآیند تامین کالا گردد.
  7. ۷ – امکان ایجاد گروه های کاربری برای صندوقداران را داشته باشد و ایجاد دسترسی مجزا برای هر صندوقدار صورت بگیرد.
  8. ۸ – این نرم افزار می بایست بتواند گزارش های سود و زیانی صحیح و دقیقی به مدیر ارائه دهد.

 

ویژگی های ذکره شده بخشی از نیازهای یک مجموعه و یا فروشگاه از نرم افزار حسابداری می باشد. با  مقایسه این قابلیت ها با نرم افزار های موجود برای فروشگاه ها می توانید انتخاب مناسبی برای مجموعه خود انجام دهید. یکی از این نرم افزارهای حسابداری که با دارا بودن این قابلیت ها امکان اتصال به صندوق های فروشگاهی را نیز داراست ، نرم افزار حسابداری بازرگانی فروشگاهی پاد می باشد. برای بررسی و آشنایی با محیط این نرم افزار می توانید به صفحه ما در آپارت مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۹-۰۱-۲۱

مزایای نرم افزار فروشگاهی در این مقاله قبل از شرح مزایای نرم افزار فروشگاهی به تعریف و لزوم استفاده از نرم افزار های حسابداری خواهیم پرداخت. هر فروشگاه و یا مجموعه ای که در آن چرخه خرید و فروش و پیرو آن هزینه هایی صورت بگیرد نیاز به نرم افزاری جهت محاسبه این عملیات ها […]

۱۳۹۸-۰۷-۲۹

عملیات حسابداری فروشگاه ها   سازمان هایی که به خرید و فروش کالا یا ارائه خدمات می پردازند اصطلاحاً فروشگاه نامیده می شوند . در تمام فروشگاه ها گردش کالاها و حساب خرید و فروش از جمله موارد مهمی هستند که توسط مدیران و حسابداران مورد توجه قرار می گیرند . برای کسب سود که […]

*    
*