مدیریت رستوران با ۱۰ روش آسان

۱۳۹۸-۰۴-۲۴
daftar
940

مدیریت رستوران با ۱۰ روش آسان

 

هر مدیر خواهان یک مجموعه منظم و قدرتمند است ، این نظم و قدرت در گرو مدیریت صحیح مدیر مجموعه خواهد بود. “مدیریت”  علم اداره افراد و همچنین منابعی است که هر فرد در اختیار دارد. یک مدیر رستوران نیز باید اطلاعات کافی در مورد همه جنبه های کاری خود مانند رضایت مشتری ، کیفیت غذا ، نحوه ارائه خدمات داشته باشد.

بر خلاف تصوراتی که از مدیران داریم ، مدیر رستوران فردی نیست که پشت میز خود نشسته  و منتظر گزارش از کارکنان خود باشد بلکه مدیر رستوران باید فردی :

  1. ۱- فعال و پویا باشد.
  2. ۲- روزانه خود را در جریان کلیه کارهای انجام شده رستوران قرار دهد.
  3. ۳- برای مدیریت خو برنامه ریزی داشته باشد.

در ادامه این مقاله با تحلیل ۱۰ نکته کلیدی و کاربردی مدیریت رستوران سعی داریم به مدیران پیشنهاداتی جهت بهبود کسب و کارشان ارائه دهیم.

 

۱- مدیریت و نظارت دقیق صندوق :

در هر مجموعه کاری بخش فروش مهم ترین و اصلی ترین بخش مجموعه به حساب می آید و قطعاً مدیریت و بررسی این بخش نیز از مهم ترین وظایف مدیریتی به شمار می آید. هر مدیر می تواند با درخواست از حسابدار خود گزارشات دقیقی از فروش روزانه ، هفتگی و یا ماهانه دریافت کند که این گزارش مهم را یک نرم افزار حسابداری جامع و دقیق ارائه می دهد.

نرم افزار حسابداری رستوران پاد با اضافه کردن فاکتور سریع در منوهای نرم افزار توانسته بخش صندوق را کاملاً تفکیک کند و با ایجاد کاربری آسان و سریع کار صندوقدار و حسابدار را مجزا نموده و باعث سرعت و دقت در کار آن ها شده است.

با این تفکیک و گزارشات دقیق تعبیه شده ، حسابدار  یا مدیر رستوران به راحتی و با اطمینان می توانند گزارشات دقیقی از عمکلرد صندوق و کلیه وجوه نقد مجموعه داشته باشند.

 

۲- تحلیل قوی :

مدیر موفق مدیری است که بتواند به خوبی کار خود را آنالیز و بررسی کند و طبق آن تصمیات مهم و صحیح جهت کسب و کار خود بگیرد.در این مرحله نیز می تواند با استفاده از یک نرم افزار حسابداری مناسب و دریافت گزارشات دقیق تحلیل صحیحی از کار خود داشته باشد و همچنین متوجه سود و یا زیان مجموعه خود گردد و در راستای رفع ضرر یا ارتقا سود تدابیری بیاندیشد.

 

مدیریت رستوران

نرم افزار مدیریت رستوران پاد

 

۳- استفاده از ابزار تبلیغاتی :

همانطور که می دانید بازاریابی و تبلیغات تاثیر مستقیمی بر فروش هر مجموعه در حال فعالیت دارد. یک مدیر با استفاده از تمام ظرفیت های تبلیغاتی موجود در صنف رستوران می تواند استفاده بهینه از این ابزار داشته باشد.

از جمله ابزار تبلیغاتی مورد استفاده مدیریت رستوران می توان از برگزاری جشن های مناسبتی در رستوران ، اعمال تخفیفات و اهدای جوایز به دلایل و مناسبت های مختلف مانند سالگرد ازدواج ، تاریخ تولد و یا ارائه بن های تخفیف به ارگان های مختلف ، نام برد.

مدیریت رستوران از نظر حسابداری نیز باید از تخفیفات و بن های ارائه شده اطلاع داشته باشد و آن ها را مدیریت کند. در نرم افزار حسابداری رستوران پاد این امکان فراهم شده است که حسابدار بتواند کلیه این تخفیفات و بن ها را در سیستم حسابداری خود ثبت کند و کاربر صندوق با ورود هر مشتری که مشمول این تخفیفات و بن  است به راحتی بتواند این تخفیفات را در سیستم ثبت کند.

 

۴- منوی جذاب :

منوی رستوران یکی از مهم ترین بخش های معرفی کننده رستوران است. منو باید با دقت نظر و سلیقه چیدمان گردد. در نگارش و چیدمان منوهای خود به موارد زیر توجه کنید:

  1. ۱- غذاها ، نوشیدنی ها و دسر های موجود در منو را توصیف کنید.
  2. ۲- به مشتریان پیشنهاد دهید که کدام یک از موارد منو را امتحان کنند و یا پرفروش ترین کالای منو را مشخص کنید.
  3. ۳- با وارد کردن غذا ، نوشیدنی و دسر های مربوط به هر فصل به منوی خود تنوع ببخشید.
  4. ۴- سعی کنید اقلام منو نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشند تا مشتریان بتوانند انتخاب راحت تر و سریع تری داشته باشند.

 

۵- برآورد بهای تمام شده :

نکته مهم و کلیدی دیگری که مدیران باید به آن توجه داشته باشند این است که یک پرس از غذا و یا دسر که به دست مشتری می رسد برای خود مجموعه چقدر تمام شده است و یا به اصطلاح حسابداری بهای تمام شده این یک پرس غذا چقدر است؟

این بخش که کاملاً با بخش حسابداری مجموعه در ارتباط است ، نیاز به محاسباتی دارد که بتواند این بهای تمام شده را به درستی برآورد کند تا اعلام دقیقی از بهای تمام شده یک پرس غذا به مدیرمالی ارائه دهد و در نهایت مدیریت رستوران نیز بر اساس این قیمت و اضافه کردن درصدی به عنوان سود به این مبلغ قیمت های فروش مجموعه را تعیین کند.

همانطور که در قسمت های قبلی از قابلیت های نرم افزار پاد نام برده شد در این بخش نیز به کمک حسابدار آمده و با ورود فرمول و حتی محاسبه دستمزد و سربار بهای تمام شده دقیقی به حسابدار و مدیر ارائه می دهد.

 

۶- ترکیب مدیریت و سلیقه :

علاوه بر موارد مدیریتی ذکر شده در بالا، داشتن یک محیط جذاب برای رستوران که با سلیقه چیدمان شده باشد هم می تواند یک نکته مهم مدیریتی باشد.

چیدمان میز و صندلی های رستوران ، دکور سالن ، نوع ظروف مورد استفاده برای سرو غذاها می توانند مواردی باشد که در نقطه توجه مشتریان قرار بگیرد. طراحی یک فاکتور جذاب با افزودن لوگو رستوران و یا نوشتن متن های کوتاه و زییا در ابتدا یا  انتهای فاکتورها می تواند ایده خوبی جهت جلب توجه مشتریان باشد.

 

۷-کنترل موجودی رستوران :

کنترل موجودی رستوران یکی دیگر از وظایف مدیریت رستوران محسوب می شود ، زیرا چرخه کار رستوران رابطه مستقیمی با موجودی مواد اولیه داشته و هر خلل و کمبودی در موجودی ها باعث خلل در طبخ غذا و کار رستوران خواهد شد. مدیر یا حسابدار می توانند با دریافت اطلاعات دقیق از انبار و ثبت به موقع ورود و خروج کالا ها در نرم افزار حسابداری خود ، گزارشات دقیقی از انبار های رستوران دریافت کنند و کنترل دقیقی بر موجودی ها داشته باشند.

مورد دیگری که می توان از آن برای کنترل موجودی ها و جلوگیری از فساد کالا ها انجام داد ، ورود تاریخ انقضای کالاهای مواد مصرفی موجود در انبار است. می توان با وارد کردن تاریخ های انقضا و دریافت هشدار توسط سیستم نرم افزاری از فساد کالا ها جلوگیری کرد.

 

۸- رضایت مشتری :

بارها دیده و شنیده ایم که مدیران مجموعه های مختلف از جمله “همیشه حق با حق مشتری است ” استفاده می کنند. مدیران با این دیدگاه سعی بر راضی نگه داشتن مشتریان خود دارند و این دیگاه و عمل منجر به جذب و وفاداری مشتری خواهد شد. در این زمینه در مواقع بروز نارضایتی مدیریت رستوران باید کاملا صحبت های مشتری را گوش داده و حق را به او بدهد و این اطمینان را در او حاصل کند که حتما پیگیر مشکل او خواهد بود.

 

۹- نوآوری و خلاقیت :

رستوران شما می تواند مرکز خلاقیت و نو آوری باشد ، سعی کنید همیشه برای انجام کارهای مجموعه از ایده ها و روش های جدیدی که در صنف رستوران کاربردی هستند استفاده کنید.به طور مثال برای ثبت سفارش های مشتریان توسط گارسون به جای استفاده از قلم و کاغذ از اپلیکیشن های دستیار گارسون استفاده کنید.

نرم افزار حسابداری رستوران پاد با اضافه کردن اپلیکیشن دستیار گارسون به نرم افزار های خود ، این امکان را در اختیار گارسون قرار می دهد که با ثبت شماره میز و اقلام سفارش مشتری ، فاکتور درخواستی مشتری را به صندوق و آشپزخانه جهت تسویه و طبخ غذا ارسال کند.

 

۱۰- سرعت بخشیدن به کار :

یکی از عللی که باعث سرعت بخشیدن به کارها می شود ، حذف کار های زائد و پرتکرار مجموعه ها می باشد که مدیران می توانند با در نظر گرفتن این موضوع به کار رستوران خود سرعت بدهند و از وقتشان بهینه استفاده کنند. در این راستا مدیریت رستوران می تواند با ارائه ایده های جدید و واگذاری مسئولیت های مشخص به افراد لایق و توانا در آن زمینه ، کیفیت و سرعت کار را بالا ببرد.

 

مدیریت رستوران

نرم افزار مدیریت رستوران پاد

 

 در نتیجه :

هر مدیر با بکار گیری نکات ذکر شده در بالا و همچنین استفاده از ابزار های کمک مدیریتی مانند نرم افزار های حسابداری که در مقاله هم به آن ها اشاره شد می توانند مدیریت صحیحی بر رستوران خود داشته و روز به روز به  هدف یک مدیر رستوران که داشتن مجموعه رستوان ایده آل است نزدیک و نزدیک ترشوند… در این راستا شما می توانید با مراجعه به مقاله راهکار رستوران ، اطلاعات بهتری کسب نمایید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۵-۰۱

شرکت ها و انواع آن   تاسیس شرکت یکی از راه هایی است که افراد مختلف با تاسیس آن به اجرای امور اقتصادی و کسب درآمد می پردازند . اما اینکه شرکت آنها با چند نفر شکل بگیرد ، سرمایه گذاران چه کسانی باشند ، قرار است چه مدت فعالیت کند یا در چه حوزه […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۲

استهلاک دارایی ها و روش محاسبه آن یکی از مباحثی که برای برخی حسابداران چالش ایجاد می کند بحث استهلاک دارایی های ثابت در سازمان ، شرکت یا کارخانه می باشد . به علت تنوع در دارایی ها و تنوع در محاسبات انتخاب روش مناسب برای محاسبه استهلا باید با بررسی های دقیق صورت گیرد […]

۱۳۹۹-۰۴-۰۴

بازاریابی در کسب و کار   امروزه رقابت در بازار از مهمترین نکاتی است که مدیریت هر مجموعه به آن توجه می کند . هر شرکت ، کارخانه و مجموعه ای که می خواهد به موفقیت برسد می تواند با کمک اصول بازاریابی و جذب مشتری به این هدف دست یابد . بازاریابی از مراحل […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

*    
*