فرانچایز رستوران _ مزایا و معایب

۱۳۹۸-۰۴-۲۴
padiranc_us3er9ad1ran
1249

فرانچایز رستوران _ مزایا و معایب

 

فرانچایز رستوران یا حق امتیاز چیست؟

در کسب و کارهای کوچک و متوسط برای توسعه تجارت ، شرکت و…  موسسه ای اجازه فروش محصولات خود را توسط شرکت یا موسسه دیگری میدهد و مبلغی از فروش آن شرکت را به عنوان فرانچایز دریافت می کند . در واقع شرکت فرانچایز دهنده به صورت قانونی حق امتیاز استفاده از برند تجاری خود را به شرکت فرانچایز گیرنده می دهد تا با تامین موارد مربوط به راه اندازی ، سازماندهی ، بازاریابی ، آموزش نیروی انسانی ، تامین مواد و لوازم اولیه و حمایت کامل از شرکت فرانچایز گیرنده فروش مجموعه برند خود را افزایش دهد . پس فرانچایز مدلی است برای بازاریابی و عرضه محصول . مبنای استفاده از این سیستم به این علت است که کار دسته جمعی و اثر تقویت جمعی باعث شناخته شدن برند و فروش بیشتر می گردد.

یکی از عوامل اصلی تصمیم گیری مشتریان برای خرید یا دریافت خدمات ، نام برند می باشد . این نام و نوع برند است که مشتری بر اساس آن انتخاب کرده و محصول و خدمات را با اطمینان بیشتر دریافت میکند . پس فرانچایز دهنده است که میزان رضایت مصرف کننده خود را با ارائه خدمات و پشتیبانی کامل در بین تمام نمایندگی های خود تامین می کند . شرکتی هم که به دنبال اخذ نمایندگی است ، برای اطمینان از موفقیت خود به سراغ برندهای معروف و معتبر در بازار می رود . اما این اطمینان و اعتبار برندها چگونه حاصل می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت کیفیت محصول ، در درجه اول اهمیت قرار دارد و بعد از آن شیوه ارائه محصول در بازار (بازاریابی) ، عامل تعیین کننده در میزان اعتبار می باشد. شرکت های فرانچایز گیرنده برای انتخاب فرانچایز دهنده در ابتدا به نوع و نام برند دقت می کنند که :

  1. ۱- شناخته شده باشد
  2. ۲- در ارائه خدمات به نمایندگی های خود کوشا باشد
  3. ۳- به صورت مستمر پشتیبان آنها در سیستم های اجرایی در نمایندگی ها باشد .

 

فرانچایز رستوران

انواع فرانچایز

فرانچایز انواع مختلفی دارد .

  1. ۱- فرانچایز تولیدی که حق تولید کالا و نحوه تولید به نمایندگی اعطا می شود مانند خودرو سازی ها .
  2. ۲- فرانچایز بیزنسی که در کسب و کارهایی که محصول یا خدمات را ارائه میدهند استفاده می شود که فرانچایز خدماتی یا توزیعی نیز نامیده می شود . این مدل فرانچایز بیشتر در صنایع غذایی ، سلامتی و تناسب اندام ، خدمات شغلی و رستوران ها (مثل فرانچایز رستوران) کاربرد دارد .

برای روشن تر شدن موضوع مثالی در این باره ذکر می کنیم . برند بولک ویچ بلژیک یکی از فست فودها و برندهایی است که نمایندگانی در کشورهای مختلف از جمله ایران دارد . نحوه کار بدین صورت است که نماینده این شرکت در ایران با نام این برند به تولید و عرضه محصولات بولک ویچ می پردازد و تمام مواد لازم و نحوه پخت و راهکارهای تبلیغات هم توسط بولک ویچ ارائه می گردد . برای سایر شعبات هم در تمام  شهرهای ایران به همین ترتیب عمل می شود و درصدی از فروش محصولات به عنوان فرانچایز پرداخت می گردد . بدین صورت این شرکت از طریق نمایندگی های بولک ویچ خود در سراسر دنیا ، فروش محصولات خود را افزایش داده و نام برند خود را مطرح می سازد.

 

بررسی فرانچایز رستوران

حال که با تعریف فرانچایز آشناشدیم به بررسی این روش در رستوران ها می پردازیم چرا که این روش بیشتر در رستوران ها و فست فودها استفاده می گردد . در این مجموعه ها مانند مثالی که ذکر شد فرانچایز دهنده یا رستوران مادر حق استفاده از نام و برند خود را به شعبه جدید میدهد و تمامی کارهای مربوط به راه اندازی از جمله اجرای دکور مطابق بقیه شعبه ها ، آموزش نیروها ، تامین مواد اولیه برای طبخ غذاها و موارد مربوط به تبلیغات طبق الگوی تبلیغاتی رستوران مادر را انجام میدهد .

با اینکه راه اندازی یک رستوران با روش فرانچایز رستوران بسیار راحت و سریع امکان پذیر است اما با این حال همه از این روش استفاده نمیکنند . برای بررسی علت این امر باید مزایا و معایب این روش را بررسی کنیم که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم .

 

مزایای فرانچایز برای فرانچایز دهنده

کسب اعتماد مشتری و افزایش فروش هدف اصلی هر مجموعه ای است . در رستوران ها کیفیت غذا ، گستردگی و در دسترس بودن شعبات و ارائه خدمات پذیرایی مناسب از جمله فاکتورهایی است که مراجعه کنندگان را به سمت رستوران ها جذب می کند. پس بازاریابی کاربردی برای رسیدن به هدف اصلی هر رستوران یعنی فروش بیشتر با کسب مشتری بیشتر مورد توجه قرار میگیرد . با گسترش شعبات و با توجه به اینکه کار و مدیریت هر شعبه بر عهده شعبه دار می باشد ، علاوه بر بیشتر شناخته شدن برند ، باعث جذب مشتری و در نتیجه فروش بیشتر در شعبات می گردد . علاوه بر آن هزینه بازاریابی نیز کاهش می یابد .

 

مزایای فرانچایز برای فرانچایز گیرنده

یکی از گزینه های پیش رو برای هر مجموعه یا شخصی که به دنبال سرمایه گذاری برای شروع کسب و کار جدیدی است استفاده از فرانچایز است . این روش در واقع یک تجارت کاملا عملی ، به صورت آماده استارت زده می شود . چرا که ارائه محصول یا تولید آن ، خدمات ، راه اندازی اولیه ، نام تجاری و حتی لباس کارکنان نیز به صورت آماده توسط فرانچایز دهنده تامین می گردد. اگر نام برندی که فرانچایز گیرنده با آن کار می کند نامی شناخته شده و معروف باشد بحث جذب مشتری نیز خود به خود اتفاق می افتد و از این نظر هم هزینه به حدقل می رسد و هم از ابتدای کار مشتریان زیادی در رستوران خواهید داشت . همچنین به علت معروفیت برند رستوران مادر ، هزینه سرمایه گذاری کاهش می یابد .

 

فرانچایز رستوران

 

مزایای مشترک برای فرانچایز دهنده و فرانچایز گیرنده

اشتراک هدف میان هر دو طرف و در نتیجه کار گروهی ، باعث رشد برند رستوران می گردد . هر شعبه در واقع تبلیغی است برای سایر شعبات و در یک چرخه مداوم هر شعبه با ارائه محصول و خدمات مناسب ، یعنی غذای با کیفیت و سرو کامل آن باعث می شود مشتریان با هر شعبه دیگر از برند هم ارتباط برقرار کنند .

بدین ترتیب هر شعبه تبلیغ شعبه دیگر می شود . از طرف دیگر همفکری برای مدیریت ، برنامه ریزی و راهبردهای برند که به صورت گروهی توسط صاحبان برندها صورت می گیرد در کسب نتایج بهتر و رشد مجموعه تاثیر به سزایی دارد .

 

معایب فرانچایز برای فرانچایزدهنده

با اعطای حق امتیاز بعد از راه اندازی شعبه جدید بسیاری از مسئولیت ها و وظایف کاهش یافته و تقسیم می گردد . اما از طرف دیگر صاحب برند وظایف مربوط به پشتیبانی را باید در لیست کارهای خود اضافه کند . مسئولیت پشتیبانی و خدمات مربوط به تامین مواد یکی از مواردی است که موجب صرف زمان و هزینه خواهد شد . نکته دیگر اینکه صاحب برند باید در تمامی تصمیمات خود از نظر مدیران شعبات نیز استفاده کند که گاهی ممکن است به علت اختلاف سلیقه تصمیم گیری زمانبر شود و از سرعت کار نیز بکاهد . علاوه بر آن ممکن است مدیر یکی از شعبات یا مدیر برند بخواهند برای افزایش سود به تغییر رویه و نوآوری بپردازند اما برخی از مدیران با روش های جدید به علت هزینه یا ریسکی بودن آنها مخالفت کنند و در نتیجه نوآوری در سیستم کار دشواری خواهد بود .

 

معایب فرانچایز برای فرانچایز گیرنده

سرمایه گذاری برای شروع کسب و کارها نیازمند بررسی منابع و منافع آتی کار است . در رستوران ها برای کاهش ریسک و افزایش موفقیت معمولاً فرانچایز گیرنده ها اقدام به گرفتن حق امتیاز برند خاص و معتبر می کنند . از آنجایی که برندهای معروف حق امتیاز بالایی از شعبات خود دریافت می کنند، پس هزینه بر بودن راه اندازی رستوران به علت هزینه بالای حق امتیاز یکی از عواملی است که صاحبان شعب را دچار تردید می کند . از دیگر معایب این روش برای فرانچایز گیرنده ، اختیارت محدود در اداره شعبه می باشد که هر تصمیم برای تغییر در روند کاری باید با هماهنگی مدیر برند باشد که این امر علاوه بر احتمال پذیرفته نشدن راه حل ، کاهش سرعت اجرای تصمیات را به دنبال دارد . در برخی موارد هم ممکن است مزایایی که در ابتدای کار برند به رستوران شعبه اعطا کرده به صورت مدت دار باشد . به عنوان مثال در ابتدای کار راه اندازی شعبه رستوران طبق توافق طرفین ، تامین نیروی متخصص سرآشپز ، به عهده فرانچایز دهنده بوده ولی در صورت تمایل به تغییر این شخص توسط رستوران شعبه ، مسئولیت پیدا کردن شخص ماهر به عهده مدیر شعبه خواهد بود .

 

و اما راهکار…

انبوه تعداد شعب و مدیریت کنترل شده سیستم های مالی ، حسابداری و منابع انسانی در سیستم فرانچایز رستوران ، نیاز به یکپارچگی سیستم حسابداری و مدیریت فروش جامع دارید… ما در نرم افزار حسابداری رستوران پاد ، این امکان را فراهم کرده ایم که شما از مزایای این نرم افزار ، استفاده کاملی نمایید. علاوه بر اینکه نرم افزار حسابداری رستوران پاد ، امکان اتصال به اپلیکیشن سفارشگیر مشتریان و فروشگاه اینترنتی (وبسایت) را نیز دارا می باشد.

 

با توجه به مطالب ذکر شده ، انتخاب یا عدم انتخاب روش فرانچایز رستوران برای راه اندازی اولیه ، با بررسی مزایا و معایب این روش امکان پذیر خواهد بود . همچنین باید به عواملی چون میزان سرمایه و بودجه ، بازار هدف ، مکان رستوران و توانایی ها و پتانسیل های گروه مدیریت نیز توجه نمود.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۵-۰۱

شرکت ها و انواع آن   تاسیس شرکت یکی از راه هایی است که افراد مختلف با تاسیس آن به اجرای امور اقتصادی و کسب درآمد می پردازند . اما اینکه شرکت آنها با چند نفر شکل بگیرد ، سرمایه گذاران چه کسانی باشند ، قرار است چه مدت فعالیت کند یا در چه حوزه […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۲

استهلاک دارایی ها و روش محاسبه آن یکی از مباحثی که برای برخی حسابداران چالش ایجاد می کند بحث استهلاک دارایی های ثابت در سازمان ، شرکت یا کارخانه می باشد . به علت تنوع در دارایی ها و تنوع در محاسبات انتخاب روش مناسب برای محاسبه استهلا باید با بررسی های دقیق صورت گیرد […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۸-۱۱-۲۹

آموزش بستن حساب ها در حسابداری به صورت کلی عملیات حسابداری در دو دوره زمانی انجام می شود که این دو دوره  شامل طول دوره مالی و پایان دوره  مالی می باشد. حال این سوال پیش می آید که دوره مالی چیست ؟ جهت تعیین و ضعیت سود یا زیان هر واحد تجاری مدت فعالیت […]

*    
*