عملیات حسابداری فروشگاه ها

۱۳۹۸-۰۷-۲۹
daftar
1309

عملیات حسابداری فروشگاه ها

 

سازمان هایی که به خرید و فروش کالا یا ارائه خدمات می پردازند اصطلاحاً فروشگاه نامیده می شوند . در تمام فروشگاه ها گردش کالاها و حساب خرید و فروش از جمله موارد مهمی هستند که توسط مدیران و حسابداران مورد توجه قرار می گیرند . برای کسب سود که هدف هر مجموعه است ، باید از سیستم های فروش و قیمت گذاری مناسب استفاده کرد . گردش کاری هر مجموعه فروشگاهی با خرید کالا آغاز می شود . مدیران مالی درصدی را با توجه به بهای تمام شده روی قیمت خرید اضافه می کنند و قیمت فروش را تعیین می کنند . اما چه عواملی در این قیمت گذاری موثرند ؟ آیا این عوامل نیاز به ثبت حسابداری دارند ؟ چگونه روش های فروش باعث ایجاد سود بیشتر می شوند ؟ چه فاکتورهایی روی فروش تاثیر دارند ؟ عنوان ثبت این موارد در عملیات حسابداری فروشگاه ها چیست ؟

 

آشنایی با عملیات حسابداری فروشگاه

آشنایی با عملیات حسابداری فروشگاه

انواع خرید و فروش

توافقاتی که هنگام خرید و فروش در معامله رخ می دهد باعث می شود حالات مختلفی در این زمینه به وجود بیاید . بنابراین برای انجام عملیات حسابداری فروشگاه ها ، نیازمند شناخت حالت های مختلف خرید و فروش هستیم .

  1. ۱- خرید و فروش نقد : هنگام مبادله کالا بین خریدار و فروشنده مبلغ کالا نقداً پرداخت می شود .
  2. ۲- خرید و فروش نسیه : خریدار وجه فاکتور را هنگام تحویل گرفتن جنس پرداخت نمی کند . به عبارتی کالا را از فروشنده دریافت می کند ، اما برای پرداخت مبلغ آن مهلتی از فروشنده می گیرد . این پرداخت می تواند به صورت چک یا نقد باشد .
  3. ۳- خرید و فروش اقساطی : در این حالت مبلغی به عنوان پیش پرداخت توسط خریدار پرداخت می شود و مابقی مبلغ طی مدت معلومی و به صورت دوره ای به فروشنده پرداخت می شود . به عنوان مثال مبلغ فاکتور ۱۰۰ واحد پولی است . ۴۰ واحد پیش پرداخت و مابقی در ۳ قسط ۲۰ واحد پولی به فاصله یک ماهه پرداخت می شود .
  4. ۴- خرید و فروش امانی : فروشنده یا مالک کالا (آمر) ، اجناس خود را به شخص دیگری (حق العمل کار ) تحویل می دهد تا وی کالا را به نیابت از طرف آمر به فروش برساند . آمر مبلغی از این مبلغ فروش را به عنوان کارمزد به حق العمل کار می دهد .

 

حساب های مرتبط با خرید و فروش در عملیات حسابداری فروشگاه ها

در واحد حسابداری برای تمام عملیاتی که هنگام خرید و فروش انجام می شود ، باید سندی دو طرفه طبق معادله حسابداری ، ثبت شود .

حساب خرید : در سیستم حسابداری ادواری از حساب خرید برای ثبت بدهکار استفاده می شود . در حسابداری ادواری فقط موجودی کالای پایان دوره به صورت ریالی در دسترس است . حساب خرید ماهیت هزینه دارد و به حساب سود و زیان در پایان سال مالی بسته می شود .

 

حساب فروش : این حساب نیز هنگام فروش در طرف بستانکار در سیستم ادواری ثبت می شود . حساب فروش جزو حساب های موقت است . این حساب در پایان سال مالی ، به حساب سود و زیان بسته می شود .

 

حساب صندوق / بانک : طرف حساب بستانکار در خرید و یا طرف حساب بدهکار در فروش ، حساب صندوق یا بانک می باشد . این حساب ماهیت بدهکار دارد . بنابراین هنگام افزایش (فروش) بدهکار شده و زمان کاهش (خرید) بستانکار می گردد .

 

حساب ها و اسناد پرداختنی : اسناد پرداختی مانند چک پرداختی در سمت بستانکار و مقابل حساب خرید ثبت می شوند . این حساب زمانی کاربرد دارد که وجه خرید به صورت غیر نقدی پرداخت شده باشد .

 

حساب ها و اسناد دریافتی : مانند چک های دریافتنی . این حساب ها سمت بدهکار در هنگام فروش ثبت می گردند.

 

حساب موجودی مواد و کالا : اگر از حسابداری دائمی برای ثبت هنگام خرید و فروش در عملیات حسابداری فروشگاه ها استفاده شود ، حساب موجودی کالاها باید به صورت موردی ثبت گردد . لذا از حساب موجودی مواد و کالا استفاده می شود . این حساب هنگام خرید بدهکار و هنگام فروش بستانکار می شود . در حسابداری دائمی چون گردش حساب ها در تمام سال و روز به روز ثبت می شود ، لذا در پایان سال مالی حساب ها بسته نمی شود . انتقال حساب ها با ثبت حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته به حساب خلاصه سود و زیان انجام می شود . در این روش شمارش موجودی کالا یکبار در سال انجام شده و با سیستم حسابداری مجموعه کنترل می شود .

 

نرم افزارهای حسابداری انجام امور مربوط به عملیات حسابداری فروشگاه ها را آسان نموده اند . نرم افزار حسابداری فروشگاهی پاد نیز عملیات ذکر شده در خرید و فروش را بعد از ثبت فاکتور به صورت خودکار در سند حسابداری ثبت می نماید .

 

حساب های مربوط به برگشت کالا هنگام خرید و فروش : بعد از انجام معامله طرف خریدار ممکن است جنس را به فروشنده برگشت دهد . این امر به دلایل گوناگونی ممکن است رخ دهد . مانند خراب و معیوب بودن کالا ، همخوانی نداشتن کالا با فاکتور ، زیاد بودن تعداد کالا نسبت به فاکتور و … . در این گونه موارد عملیات حسابداری فروشگاه برای برگشت از خرید انجام می شود . حساب برگشت از خرید عکس حساب خرید ، یعنی بستانکار می باشد .

در مورد فروش هم همین پروسه می تواند اتفاق بیفتد . به این صورت که مشتری کالای خریداری شده از فروشگاه را عودت دهد . پس برای ثبت کالای برگشت داده شده از فروش ، حساب برگشت از فروش را بدهکار کرده و حساب دریافتنی یا بانک و صندوق ( هر حسابی که وجه دریافتی در آن ثبت شده باشد ) را بستانکار می نماییم .

 

حساب تخفیفات خرید و فروش : هنگام معامله فروشنده می تواند مبلغی از بهای فاکتور را کسر کرده و یا قسمتی از مبلغ بدهکاری خریدار را ببخشد . در این حالت تخفیف برای حساب خریدار لحاظ می شود . تخفیف بر سه نوع است :

  1. ۱- تخفیفاتی که زمان معامله و با صحبت های بین طرفین (در اصطلاح عامه چانه زنی ) واقع می شود که تخفیفات توافقی نامیده می شود .
  2. ۲- تخفیفاتی که فروشنده به صورت دوره ای (مثل تخفیفات آخر فصل در فروشگاه های پوشاک ) برای اجناس خود در نظر می گیرد . این تخفیفات عملاً برای فروش بیشتر در برهه ای از زمان هستند که تخفیفات تجاری نامیده می شود .
  3. ۳- در مورد کالاهایی که قیمت بالایی دارند و فروش آنها معمولاً به صورت اقساطی و نسیه صورت می گیرد ، شرایطی برای تخفیف در نظر گرفته می شود . مثلاً در صورت پرداخت نقدی ده درصد مبلغ تخفیف داده می شود . به این تخفیفات ، تخفیفات نقدی می گویند .

در هر صورت بعد از اعمال تخفیفات ثبت های لازم برای انجام عملیات حسابداری فروشگاه مورد نظر انجام می شود . به طور کلی حساب تخفیفات فروش در دفاتر فروشنده بدهکار شده و در دفاتر خریدار حساب تخفیفات خرید بستانکار می شود .

 

در نرم افزار حسابداری فروشگاهی پاد این موارد در حساب فاکتور ثبت می شود و سند حسابداری  طبق این مبلغ مشخص شده ، صادر می شود .

 

حساب هزینه حمل : کالا یا اجناسی که در معامله رد و بدل می شوند ، هنگام تحویل از انبار فروشنده به مکان خریدار انتقال می یابند . این انتقال و جابجایی مشمول هزینه می باشد . حساب هزینه حمل حسابی است با ماهیت بدهکار که از سمت خریدار پرداخت می شود .

 

در نرم افزار حسابداری فروشگاهی پاد می توان هزینه حمل در فاکتور خرید ثبت و به آن لینک نمود . همچنین هزینه حمل بر بهای کالاهای فاکتور سرشکن شده و بهای تمام شده خرید محاسبه می شود . خریداران می توانند از کاردکس و فی کالا و بهای تمام شده آن به قیمت گذاری مناسب برای فروش اقدام کنند تا با حداکثر حاشیه سود ، کالا را به فروش برسانند . چگونگی عملکرد این بخش را می توانید در ویدئوهای آموزشی فاکتور خرید در کانال آپارات پاد مشاهده کنید .

 

آشنایی با عملیات حسابداری فروشگاه

آشنایی با عملیات حسابداری فروشگاه

 

خرید و فروش امانی

تا اینجا به ذکر حساب های مرتبط با خرید و فروش به روش های نقد ، نسیه و اقساطی پرداختیم . در ادامه می خواهیم خرید و فروش امانی را بررسی کرده و با حساب های مرتبط با آن بیشتر آشنا شویم .

فروشگاه ها و به طور کلی واحدها و مجموعه هایی که به خرید و فروش کالا مشغولند برای فروش بیشتر نیازمند گسترش بازار خود هستند . گسترش بازار نیازمند مکان جدید ، نیروی کار ، سرمایه و هزینه های دیگر می باشد که ممکن است در اختیار مدیران فروشگاه ها نباشد . بنابراین با عقد قراردادی محصولات خود را در اختیار سایر فروشندگان قرار می دهند تا آنها ( که فضا و نیروی کافی را در اختیار دارند ) اجناس را به فروش برسانند . به این ترتیب هم حق العمل کار و هم آمر به سود می رسند .

در ادامه حسابهای مربوط به کالای امانی را در دفاتر حق العمل کار و آمر بررسی می کنیم .

 

 الف : دفاتر آمر

حسابی که برای فروش کالای امانی استفاده می شود باید جدا باشد . این حساب تحت عنوان حساب کالای امانی شناخته می شود . مخارجی که روی بهای تمام شده کالای امانی تاثیر گذارند مثل هزینه حمل در بدهکار این حساب ثبت می شود . مانده کالاهای امانی که فروش نرفته ، یعنی مانده پایان دوره کالاهای امانی نیز در بستانکار این حساب ثبت می گردد . از آنجاییکه ماهیت این حساب سود و زیانی است ،  بنابراین مانده آن نشان دهنده سود کالای امانی (مانده بستانکار) و زیان کالای امانی (مانده بدهکار ) می باشد .

اگر از روش ادواری در حسابداری استفاده شود ، حسابی برای بهای تمام شده کالای امانی در نظر گرفته می شود . به این حساب ، حساب کالای ارسالی می گویند که بهای تمام شده کالای ارسالی در هنگام ارسال به حق العمل کار به بستانکار این حساب منظور می شود . در پایان سال مالی این حساب با حساب عملکرد سود و زیان بسته می شود . (دقت داشته باشید اگر از حسابداری دائمی استفاده می کنید بهای تمام شده کالای امانی در حساب موجودی کالا ثبت می شود )

و اما حساب حق العمل کار . حق العمل به عنوان یک شخص در حساب های دائمی تعریف می شود . مانده بستانکار آن نشان دهنده مبلغ بدهی وی به آمر است .

 

ب : دفاتر حق العمل کار

حق العمل کار تا فروش قطعی کالا هیچ ثبتی در دفاتر خود به عنوان عملیات حسابداری فروشگاه خود ندارد . وی فقط تعداد و قیمت اجناس را به صورت آماری در سیستم خود ثبت می کند .

حق العمل کار بعد از فروش کالا در حساب آمر مبلغ کارمزد خود را ثبت می کند . حساب آمر یک حساب دائمی محسوب می شود . مانده بدهکار این حساب مبلغ طلب حق العمل کار از آمر است .

هزینه هایی که حق العمل کار برای کالای امانی انجام می دهد در بدهکار حساب آمر ثبت می شود . مبلغ فروش کالا نیز در بستانکار حساب آمر منظور می شود .

درآمد حاصل از دریافت کارمزد فروش کالای امانی در حساب درآمد حق العمل کاری وارد می شود .

 

در نرم افزار حسابداری فروشگاهی پاد با استفاده از فاکتورهای امانتی دریافتی و امانتی پرداختی و گزارش های مربوط به آن می توانید از نظر تعدادی و ریالی کالای امانتی را بررسی کرده و حساب های مربوط به حق العمل کار و آمر را کنترل نمایید.

 

  دریافت فایل pdf مقاله عملیات حسابداری فروشگاه ها
اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۹-۰۱-۲۱

مزایای نرم افزار فروشگاهی در این مقاله قبل از شرح مزایای نرم افزار فروشگاهی به تعریف و لزوم استفاده از نرم افزار های حسابداری خواهیم پرداخت. هر فروشگاه و یا مجموعه ای که در آن چرخه خرید و فروش و پیرو آن هزینه هایی صورت بگیرد نیاز به نرم افزاری جهت محاسبه این عملیات ها […]

۱۳۹۸-۰۵-۱۵

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی   صندوق فروشگاهی چیست؟؟   همه ی ما در مراجعه به فروشگاه های بزرگ و کوچک رایانه هایی با اشکال مختلف ، در بخش پیشخوان این فروشگاه ها مشاهده کرده ایم. به این رایانه ها که عموماً در سایزهای کوچک هستند و هر کدام دارای یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی […]

*    
*