صورت سود و زیان چیست ؟!

۱۳۹۸-۱۲-۲۰
daftar
668

صورت سود و زیان چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با صورت سود و زیان و نحوه محاسبه آن آشنا کنیم ، این صورت را با نام های صورت سود و زیان و profit and loss statement و یا در مواردی صورت درآمد و هزینه ها نیز می شناسیم. این صورت میزان سود و زیان انتهای دوره مالی هر مجموعه را از طریق محاسبه میزان در آمدها و هزینه های آن ها به دست می آورد. به عبارتی دیگر این صورت ، خلاصه ای از چگونگی کسب در آمد و هزینه های شرکت را از طریق فعالیت های عملیاتی و غیر عملیاتی محاسبه می کند. این صورت در شرکت ها بیانگر این است که شرکت طی سال مالی که گذشت به چه میزان سود و یا به چه میزان زیانی دست یافته است به بیانی دیگر اگر  بخواهیم بدانیم شرکت سود آور بوده و یا زیان آور می توان با محاسبه و تهیه صورت سود و زیان به این مهم دست یافت.

صورتحساب سود و زیان یکی از سه گزارش مالی مهم به شمار می آید آن دو گزارش دیگر ترازنامه و صورت حساب جریانات نقدی می باشند. صورت سود و زیان مثل صورتحساب جریانات نقدی تغییرات حساب را طول یک بازه زمانی خاص نشان می دهد از طرف دیگر ترازنامه تصویری است که نشان می دهد شرکت در یک زمان مشخص چه دارایی ها و چه بدهی هایی دارد.

مقایسه بین سود و زیان در بازه های حسابداری مختلف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا تغییر درآمدها ، هزینه های عملیاتی ، هزینه تحقیق و توسعه و درآمدهای خالص در طول زمان بسیار با معنی و مهم تر از خود اعداد هستند. برای مثال درآمد یک شرکت ممکن است در حال رشد باشد اما هزینه های آن ممکن است با نرخ سریع تری افزایش یابد.

صورتحساب سود و زیان بر مبنای تعهدی محاسبه می گردد قبل از نحوه محاسبه این صورت ابتدا می بایست با حسابداری تعهدی آشنا شویم. حسابداری تعهدی نقطه مقابل حسابداری نقدی است در روش حسابداری تعهدی فروش زمانی اتفاق می افتد که معامله انجام شده باشد ، نه زمانی که پول به حساب فروشنده یا صاحب کارخانه واریز می گردد. در واقع معاملات صورت گرفته از طریق فروش اعتباری نیز در همان تاریخی که معامله انجام شده باشد ثبت می شود و آن مبلغ به حساب های دریافتنی مجموعه اضافه می گردد.

منطق حسابداری تعهدی این است که رویدادهای مالی که به صورت اعتباری انجام می گیرند بر صورت حساب های مالی در طول همان بازه گزارش تاثیر می گذارند در نتیجه لازم می باشد که در همان روز ثبت شوند. در مقابل حسابداری نقدی معامله را زمانی ثبت می کند که پول نقد به حساب بنگاه اقتصادی واریز شده باشد به بیان یگر در حسابداری شده باشد تا ماه یا سال بعد واریز نشود جزو فروش شرکت نخواهد بود.

در حسابداری تعهدی در واقع بدهی ها ، دارایی های غیر نقدی مانند حساب های قابل پرداخت ، حساب های دریافتی ، حسن نیت ، بدهی مالیاتی معوق و هزینه های مربوط به آینده را در تاریخ معامله ثبت کرده و به رسمیت می شناسیم.

 

صورت سود و زیان

نحوه محاسبه صورت سود و زیان :

در مورد محاسبه روند به این ترتیب می باشد که کلیه درآمدها و هزینه های شناسایی شده باید در آن منعکس گردد و تنها در مواردی درآمد ها و هزینه ها در صورت سود و زیان منعکس نمی شود که بر اساس استاندارد های حساباری مستقیماً در ردیف حقوق صاحبان سهام قرار گیرد.

 

روش محاسبه :

در محاسبه ابتدا درآمدها محاسبه می گردد و سپس هزینه ها از آن کسر می شود.

هزینه های دوره مالی –  درآمد دوره مالی = سود دوره مالی

در صورت بالا بودن (بیش تر شدن رقم) درآمد نسبت به هزینه ، شرکت سود داشته است.

درآمدهای دوره مالی – هزینه دوره مالی = زیان دوره مالی

و اگر هزینه ها نسبت به درآمد شرکت فزونی داشتند ، شرکت متحمل زیان شده است . منظور از عملکرد مالی ، فعالیت هایی هستند که به نوعی باعث تغییر در دارایی ، بدهی و سرمایه می گردند.

 

صورت سود و زیان دارای  ۳ نوع می باشد :

  1. ۱-سود ناخالص
  2. ۲-سود عملیاتی
  3. ۳-سود خالص

 

سود نا خالص :

سود ناخالص از کسر میزان فروش کالا از هزینه های تمام شده کالا به دست می آید و معادله آن نیز به صورت زیر می باشد.

هزینه تمام شده کالا – میزان فروش کالا = سود ناخالص

 

سود عملیاتی :

سود عملیاتی یا سو قبل از کسر مالیات ، از کسر سود ناخالص از هزینه های عملیاتی و هزینه های استهلام ساختمان و اثاثیه به دست می آید. معادله آن نیز به شکل زیر است :

سود ناخالص – هزینه های عملیاتی – هزینه استهلاک = سود عملیات

 

سودخالص :

سود خالص از کسر مالیات از درآمد های غیر عملیاتی (مانند سود بانکی) به علاوه هزینه های غیر عملیاتی کسر ازسود عملیاتی به دست می آید.

سود عملیاتی + هزینه های غیر عملیاتی – مالیات = سود خالص

 

مهم ترین بخش یک صورت ، قسمت پایانی آن یعنی بخش سود یا زیان ویژه می باشد که نتیجه فعالیت یک شرکت را نشان می دهد و با مطالعه آن می توان فهمید که نتایج فعالیت کسب و کار سود آور یا زیان آور بوده است.

 

صورت سود و زیان جامع :

این صورت نیز یکی از صورت های مالی مهم است که تمام درآمدها و هزینه های شناسایی شده به تفکیک اجزای تشکیل دهنده آن ها نمایش می دهد. این درآمد و هزینه ها قابل انتساب به صاحبان سرمایه می باشند. هدف آن ارائه کلیه درآمد ها و هزینه های شناسایی شده در یک دوره مالی و تمرکز اصلی آن بر هزینه های عملیاتی می باشد.

امروزه با گسترده تر شدن کسب و کار ها تهیه صورت های مالی به صورت دستی کاری زمان بر و دشواری به حساب می آید. جهت انجام این کار و رفع مشکل ، نرم افزار های حسابداری متعدی به بازار عرضه گردیده تا بتوانند در این زمینه کمک های زیادی به حسابداران نمایند.

یکی از این نرم افزارهای ساده با کاربری آسان که می تواند صورت دقیقی تهیه نماید ، نرم افزار حسابداری بازرگانی و فروشگاهی پاد می باشد در این نرم افزار با توجه به اطلاعات وارد شده توسط حسابدار می توان صورت های را مجموعه را در بازه های زمانی مختلف به حسابدار و مدیر ارائه نماید. جهت آشنایی با چگونگی محاسبه و نمایش صورت سود و زیان توسط نرم افزار حسابداری پاد می توانید به صفحه ما در آپارات مراجعه نمایید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
برچسب ها