حسابداری انبار چیست ؟؟

۱۳۹۸-۱۱-۱۷
daftar
695

حسابداری انبار چیست؟

جهت آشنایی با حسابداری انبار ابتدا می بایست با معنا و مفهموم انبار و انبارداری آشنا شویم. انبار ها به عنوان یکی از بخش های اصلی و حیاتی هر سازمان ، نقش مهمی در هر یک از واحدهای فعالیتی مانند تولیدی ، بازرگانی و خدماتی را ایفا می کنند. به صورت حقیقی می توان گفت  انبار ساختمان یا محوطه ای است که از یک چیدمان منظم کالا و تجهیزات تشکیل می شود که این محوطه برای نگهداری انواع کالا های مجموعه های بازرگانی ، صنعتی و تولیدی و … تعریف کرد.

هدف هر مجموعه از داشتن انبار برای امور دریافت کالا ، جا به جایی کالا ، نگهداری و تحویل کالا می باشد. یک انبار منظم و برنامه ریزی شده تاثیر مهمی در بهره وری زمان در هزینه های هر مجموعه می تواند داشته باشد. انبارها از لحاظ نوع ساختمان به سه گروه تقسیم می شوند :

  1. ۱-انبار پوشیده
  2. ۲-انبار سرپوشیده
  3. ۳-انبار باز

 

انبار پوشیده : بعضی از کالاها به علت نوع ماهیت آن ها باید در انباری که اطراف آن بسته و دارای سقف باشد، نگهداری شوند به این نوع انبار ها ، انبار پوشیده می گویند.

انبار سرپوشیده : نوعی دیگر از انبار می باشد که دارای سرپوش و سقف می باشد ولی از چهار طرف آن باز بوده و فاقد حفاظ جانبی می باشد. کالا و اجناسی که در مقابل نور و باران خاصیت خود را از دست داده و یا خراب می شوند در این گونه انبار ها نگهداری می شوند.

انبار باز : این نوع انبار یک محوطه است که در آن اجناسی که در مقابل نور و باران آسیبی نمی بینند با رعایت اصول انبار داری در آن نگهداری می شوند.

 

انباردار و وظایف آن :

به فرد یا افرادی که به اداره مدیریت انبار می پردازند انباردار گفته می شود. وظایف انبار دار طیف وسیع و گسترده ای را شامل می شود یک انباردار می بایست از تمامی رویداد هایی که در انبار اتفاق می افتد آگاه باشد و تمامی ورود و خروج ها را حتی کوچک زیر نظر داشته باشد چرا که در صورت بروز هر نوع مشکل او باید پاسخگو باشد. یکی از وظایف مهم هر انباردار کنترل و بررسی شرایط محیطی انبار می باشد زیرا ممکن است مواد و کالایی که در قفسه انبار نگهداری می شوند به تغییرات دما حساس باشند و باعث تغییر در خواص آن ها شود. انبار دار با جا به جایی کالاها و یا با فراهم آورن دمای مناسب و مکان مناسب برای کالاها می تواند از فساد یا خراب شدن کالاها جلوگیری نماید.

از دیگر وظایف انباردار ها چیدمان صحیح قفسه ها را می توان نام برد. چیدمان کالا ها در انبار می بایست به صورتی باشد که انباردار در مواقع نیاز سریع ترین دسترسی را به کالاها داشته باشد و زحمت و زمان کمتری برای پیدا کردن و نقل و انتقال محصولات متحمل شود. تهیه ی یک لیست دقیق و جامع از موجودی های انبار و سفارش مواد و کالاهایی که در انبار موجود نیستند و ارائه گزارشات دقیق از ورود و خروج کالاها از دیگر وظایف انباردار می باشد.

تمامی وظایف ذکر شده در بالا به عنوان وظایف یک انبار دار از اهمیت بالایی برخوردارند زیرا همانطور که گفته شد انبارها نقش مهمی در مجموعه ها ایفا می کنند و در صورت انجام نشدن هر یک از وظایف فوق ، واحد های صنعتی ، تولیدی و بازرگانی متضرر خواهند شد. به همین دلیل یک انبار دار ماهر می بایست بسیار هوشیار باشد و به صورت لحظه ای شرایط انبار خود را بررسی کند و طی گزارشاتی که تهیه می کند اطلاع رسانی های لازم را به مسئولین ذیربط برساند.

حسابداری انبار

حسابداری انبار :

انبار گردانی ، مدیریت و حسابداری انبار بخش مهم و حساس همه مراکز تجاری ، تولیدی و صنعتی می باشد. به مجموع عملیات صورت گرفته جهت مشخص کردن قیمت و موجودی های انبار ، حسابداری انبار گفته می شود. در واقع در این حسابداری آنچه که در نهایت مشخص می گردد مبلغی از موجودی انبار است. به طور معمول فرآیند حسابداری انبار به صورت کلی و انبار گردانی در پایان هر دوره مالی صورت می گیرد. دوره های مالی در بیشتر مجموعه ها یک ساله می باشد اما در بسیاری از سازمان ها نیز دوره مالی ۳ ماهه و ۶ ماهه نیز دیده می شود. نکته حائز اهمیت این است که بر اساس استاندارد های حسابداری می بایست فرآیند حسابداری انبار و انبار گردانی حداقل سالی یکبار صورت گیرد.

حسابداری انبار شامل مشخص کردن قیمت اسناد وارده به انبار و اسناد صادره از انبار می باشد. برای محاسبه ی بهای کالاهای صادره از انبار می بایست ابتدا وارده های انبار تعیین قیمت گردند. اسناد وارده  به ۴ قسمت تقسیم می شوند :

  1. ۱-اسناد خرید
  2. ۲-اسناد انتقال بین انباری
  3. ۳-اسناد بهای تمام شده کالای تولید شده
  4. ۴-بهای تمام شده کالای صادره از انبار

 

اسناد خرید :

در ساده ترین حالت قیمت خرید بر اساس فاکتور مشخص می شود در صورتی که هزینه های دیگری وجود داشته باشد این هزینه ها می بایست بر روی کالا سرشکن گردد. این هزینه ها معمولاً شامل هزینه های انبارداری ، حمل ، گمرکی ، بیمه و … می باشد. تعیین قیمت فروش نیز تا زمان مشخص شدن قیمت نهایی وارده ممکن نمی باشد.

 

اسناد انتقال بین انباری :

با وجود اینکه انتقال بین انبار برای مجموعه ها بار ریالی ندارد اما حتماً باید بهای تمام شده این اسناد نیز محاسبه شود. در این حالت ابتدا باید سند حواله انتقال انبار مبدا تعیین قیمت شود و بعد بهای سند وارده به انبار مقصد برابر قیمت آن باشد.

 

اسناد بهای تمام شده کالای تولید شده :

نظر به اینکه تولید یک محصول نیز از نوع اسناد وارده به انبار می باشد پس تعیین قیمت محصولات تولیدی نیز یک بخش از حسابداری انبار به شمار می آید. قیمت نهایی کالای تولید شده شامل هزینه مواد مصرفی ، هزینه حمل مستقیم کالا ، هزینه بسته بندی و سرشکن کردن سایر هزینه ها می باشد. با در نظر گرفتن این هزینه های نام برده شده و سایر هزینه هایی که برای کالای تولید شده صورت گرفته است ، بهای تولید محاسبه می شود. جهت نحوه ی محاسبات کالای تولید شده می توانید به نرم افزار تولیدی پاد مراجعه فرمایید.

 

بهای تمام شده کالای صادره از انبار :

در حسابداری انبار برای هر کالا در هنگام خروج از انبار یک قیمت تعیین می گردد. این قیمت به چندین روش قیمت گذاری مشخص می گردد که مهم ترین آن ها در ادامه نام برده خواهد شد.

 

اولین وارده اولین وارده (FIFO) :

در این روش کالا به همان ترتیبی که وارد انبار شده از انبار خارج می گردد با توجه به مثبت بودن تورم معمولاً این روش ارزش ریالی انبار و سود فروش کالا را زیاد نشان می دهد.

 

آخرین وارده اولین صادره (LIFO) :

در این روش آخرین کالایی که وارد انبار می شود اول خارج می گردد. در صورت در نظر گرفتن مثبت بودن تورم این روش ارزش ریالی انبار و سود فروش را حداقل نمایش می دهد. توجه داشته باشید که این روش مورد تایید اداره دارایی نمی باشد و کمتر حسابداری از این روش استفاده می کند.

 

میانگین موزون :

پر طرفدار ترین و کاربردی ترین روش قیمت گذاری که مورد تایید تمام سازمان های مالی در سراسر دنیا می باشد روش میانگین موزون است . در این روش برای محاسبه بهای هر کالا موجودی ریالی همان زمان را تقسیم بر موجودی تعداد کالا می کنیم.

 

همانطور که می دانید امروزه برای انجام امور حسابداری از نرم ازفرار های حسابداری استفاده می شود. برای حسابداری انبار نیز نرم افزار های مختلفی در بازار کار موجود می باشد یکی از این نرم افزار های کاربردی در زمینه ی حسابداری انبار ، نرم افزار حسابداری انبارداری پاد می باشد.این نرم افزار با  قابلیت تعریف نامحدود انبار ، تعیین محل فیزیکی کالا ها ، تعریف روش های خروج کالا که در بالا ذکر شد و همچنین قابلیت های کاربردی دیگر در زمینه حسابداری انبار می تواند کمک شایانی به حسابدارن انبار نماید

جهت آشنایی با محیط نرم افزار حسابداری انبار می توانید به صفحه ما در آپارات مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
برچسب ها