بورس و مفاهیم اولیه آن

۱۳۹۹-۰۳-۰۷
daftar
568

بورس و مفاهیم آن

 

به طور کلی علاقه انسان برای پیشرفت و کسب موفقیت های مالی به گسترش روابط تجاری و ایجاد روابط جدید منجر می شود. روش هایی نظیر داشتن کسب و کارهای بزرگ یا سرمایه گذاری، بهترین روش ها برای رسیدن به این هدف می باشد . برای اکثر مردم داشتن کسب و کارهای بزرگ مشکل است . سرمایه گذاری هایی نیز که از طریق خرید املاک ، زمین و … صورت می گیرد خود نیازمند سرمایه اولیه زیادی می باشد . اما روش سرمایه گذاری دیگری نیز وجود دارد که با سرمایه اندک نیز می توان در آن به سودهای زیاد دست پیدا کرد . مانند سرمایه گذاری در بورس . اخیرا با افزایش تمایل عموم مردم به بورس و سرمایه گذاری در آن ، همچنین ورود شرکت های دولتی به بورس ، نیاز به کسب اطلاعات در این زمینه برای این افراد الزامی به نظر می رسد .

بورس

 

در ادامه به تعریف و شرح مفاهیم اولیه و کاربردی در بورس می پردازیم :

 

بازار بورس

بازار بورس یا بازار سهام به صورت رسمی در ایران بورس اوراق بهادار نامیده می شود . مکانی است که در آن سهام شرکت های مختلف از قبیل شرکت های خدماتی  ، تولیدی ، سرمایه گذاری و … خرید و فروش می شود .

 

انواع بورس

  1. بورس کالا : از قرن ۱۹ میلادی در پی برخی نیازهای اقتصادی در بازار کالا و رفع مشکلات آن به صورت تدریجی کالاها نیز وارد بورس شدند . امروزه در این بازار، بعد از اینکه عرضه کنندگان کالاهای خود را به کارشناسان معرفی کردند ، کارشناسان قیمت گذاری های لازم را انجام داده و بعد از آن به خریداران عرضه می شود . این بازار در واقع عاملی است برای کاهش ریسک تولید کنندگان و مصرف کنندگان در خرید و فروش کالاها به صورت عمده .
  2. بورس ارز : در بورس ارز خریدو فروشی که انجام می شود روی ارزهاست . معامله ارز یعنی خرید یک ارز و فروش ارز دیگری به طور همزمان است . مانند یورو و دلار .این بازار  مکان مشخصی به صورت فیزیکی ندارد و معامات از طریق تلفن یا اینترنت انجام می شود .
  3. بورس اوراق بهادار : در این بورس اوراق بهادار از قبیل سهام ، اوراق مشارکت و .. خرید و فروش می شوند . این اوراق سود معینی دارند و صادر کننده آن متعهد می شود اصل پول و سود آن را در تاریخ معین پرداخت کنند . اوراق بهادار به ۳ دسته تقسیم می شوند : الف : اوراق صاحبان سهام که سرمایه یک شرکت به قسمت های مساوی تقسیم می شود . ب: اوراق بدهی ، اوراقی است که شرکت هایی برای تامین مالی و تامین کسری بودجه عرضه می کنند . ج : اوراق مشتقه که با ارزش یک دارایی با کالا تعیین می شود در واقع قراردادی است بین فروشندگان کالا و خریداران که بهای اوراق بر اساس قیمت کالا مشخص می شود .

 

بورس

 

عرضه اولیه سهام initial public offering )ipo)

عرضه عمومی اولیه یا عرضه اولیه زمانی اتفاق می افتد که شرکتی برای اولین بار سهام خود را به صورت اوراق بهادار در بورس وارد می کند . عرضه اولیه نشان دهنده این نیست که شرکت تازه تاسیس است بلکه به این معناست که شرکت تازه اجازه خرید و فروش سهم خود را از سازمان بورس دریافت کرده است .

تجربه نشان داده که ۹۰% عرضه اولیه ها سودآور هستند. به همین علت این سهام در بین فعالان بازار بورس محبوب است. معمولا شرکت هایی که سهام خود را برای اولین بار عرضه می کنند ،قیمت سهام را کمتر از ازرش واقعی اعلام میکنند . لذا جذابیت بیشتری برای خریداران دارند و در نتیجه تقاضای بیشتری برای آن سهام به وجود خواهند آمد . بعد از مدتی که از عرضه سهامداران عمده و کسانی که در ابتدا سهام را خریداری کردند، میگذرد و خرید و فروش سهام  موجب افزایش سود آن می شود . در اصطلاح سهم متعادل می شود . و بعد از آن رفتار سهام مانند سایر سهم های بازار می شود . در نتیجه سودآور بودن سهام از این مرحله یه بعد به عملکرد شرکت بستگی دارد .

 

نقش بورس در اقتصاد

به طور قطع اولین هدف تمام کشورها رشد اقتصادی است که در نتیجه آن فراهم کردن زندگی ایده آل برای افراد جامعه می باشد . یکی از روش هایی که در رشد اقتصادی هر کشود تاثیر بسزایی دارد سرمایه گذاری در بازار بورس است . دلایلی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت باعث می شود این بازار  تاثیر زیادی در پیشبرد اقتصاد کشورها داشته باشد. در بازار بورس چون سرمایه ها به واحد های کوچکتر تقسیم شده، در نتیجه افراد بیشتری حتی با سرمایه اندک نیز می توانند سرمایه گذاری کنند .

  1. به طور کلی مجموعه های اقتصادی برای تامین سرمایه خود دو راه دارند: یا شرکا آورده های نقدی و غیر نقدی به مجموعه تزریق کنند یا سهام شرکت خود را به فروش رسانند و جذب سرمایه کنند . در روش دوم که همان بورس اوراق بهادار است ، مجموعه با جذب سرمایه گذاری تامین مالی انجام دهد .
  2. در جوامعی که با تورم رو به رو هستند . بهترین راه برای حفظ ارزش پول سرمایه گذاری در بورس است . زیرا بورس به کنترل نرخ توم کمک می کند .  پس اندازهای راکد مردم که در این بازار سرمایه گذاری شده در تولیدات و امکانات و تسهیلات برای شرکت ها و کارخانه جات به کار گرفته می شود و همزمان با تورم ارزش می گیرد .
  3. صاحبان سهام هر زمان که بخواهند می توانند سهام خود را به وجه نقد تبدیل کنند .
  4. شرکتهایی که سهام آن ها در بورس تاییدمی شوند توسط سازمان بورس بررسی شده اند . علاوه بر آن قوانین و مقررات بورس باعث می شود تا اطلاعات کامل شرکت ها در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد  و امنیت لازم برای آنها فراهم می شود .
  5. افرادی که از این روش سرمایه گذاری استفاده می کنند در صورتیکه به روش های خرید و فروش در این بازارها آشنایی داشته باشند می توانند با بررسی و تحلیل اطلاعات به کسب درآمد بپردازند .
  6. سرمایه گذاری در بورس می تواندسرمایه گذاری بلند مدت باشد . این امر موجب می شود تا ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد و در پروژه هایی که نیاز به سرمایه گذاری بالا دارد افراد با حداقل مبلغ می توانند سرمایه گذاری کنند و در نتیجه رشد اقتصادی لازم با تکمیل این چرخه انجام شود .

 

سخن آخر

سرمایه گذاری و افزایش درآمد از این طریق برای همه افراد جامعه جالب توجه است . امیدواریم گروه نرم افزار حسابداری پاد با این مقاله توانسته باشد مخاطبین عزیز را در راستای کسب اطلاعات لازم در این زمینه یاری رسانده باشد . همچنین برای کسب اطلاعات درباره نرخ تغییر سهام شرکت های مختلف می توانید به سایت بورس مراجعه نمایید .

 

 

 

 

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۴-۰۴

بازاریابی در کسب و کار   امروزه رقابت در بازار از مهمترین نکاتی است که مدیریت هر مجموعه به آن توجه می کند . هر شرکت ، کارخانه و مجموعه ای که می خواهد به موفقیت برسد می تواند با کمک اصول بازاریابی و جذب مشتری به این هدف دست یابد . بازاریابی از مراحل […]

*    
*