بهترین نرم افزار حسابداری خدماتی

۱۳۹۸-۱۲-۰۸
daftar
640

بهترین نرم افزار حسابداری خدماتی

شرکت های خدماتی شرکت هایی هستند که آثار فعالیتی آن ها قابل لمس نبوده  و در قالب یک کالا عرضه نمی شود. آموزشگاه ها ، تعمیرگاه ها و شرکت های حسابداری و هزاران موارد مشابه به این ها شامل اشخاص حقیقی و حقوقی هستندد که بدون ارائه یک محصول فیزیکیدر حال پرداختن به یک فعالیت اقتصادی هستند.به همین دلیل این مجموعه ها برای شناساندن خود و معرفی خدمات خود به مشتریان مسیری بسیار دشوارتر از مجموعه های بازرگانی دارند.

فرض بفرمایید که شما قصد دارید برای مجموعه خود یک نرم افزار حسابداری خریداری کنید ، مراحل کاری آن شرکتی که به شما نرم افزار را می فروشد اعم از نصب ، استقرار و پشتیبانی همه از نوع فعالیت های ناملموس در جهت رفع نیاز شما هستند. شرکت های خدماتی نیز مانند سایر زمینه های فعالیتی دارای بخش حسابداری مربوط به خود هستند در این مقاله می خواهیم ضمن شرخ و آشنا سزی بیشتر با شرکت های خدماتی و حسابداری آن ها ، بهترین نرم افزار حسابداری خدماتی را نیز معرفی می نماییم.

امروزه در شرکت های خدماتی با گسترش فعالیت های بشری، نیاز به ارائه خدمات توسط نیروی ماهر رو به افزایش می باشد. به همین دلیل حوزه فعالیت حسابداری شرکت های خدماتی بسیار گسترده شده است ، لذا صاحبان این شرکت ها ترجیح می دهند از افرادی استفاده کنند که با نحوه حسابداری خدماتی آشنا بوده و به خوبی آموزش های لازم در این زمینه را دیده باشد.

نرم افزار حسابداری خدماتی

 

حسابداری خدماتی :

حسابداری خدماتی به مجموعه ای از فعالیت ها گفته می شود که حسابدار در مسیر آزمایش و تصدیق همخوانی ستون بدهکار و بستانکار دفتر روزنامه با ستون های مشابه در تراز آزمایشی از حساب های معین و کل انجام می دهدو حسابداری خدماتی به صورت کلی در ۳ مرحله انجام می گیرد. در مرحله اول مجموعه ای از اقدماتی که در طول دوره مالی صورت گرفته است مورد بررسی قرار می گیرد. در این مرحله همه رویداد های مالی به منظور برآورد و تخمین داده های اولیه جمع آوری می گردد. سایر مواردی که در مرحله اول انجام می گیرد به شرح زیر می باشد:

  1. ۱-تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده به منظور حصول مقدار دقیق سرمایه ، بدهی ، دارایی
  2. ۲-صدور سند حسابداری
  3. ۳-ساماندهی مدارک بر اساس تاریخ به منظور استخراج بدهکاری و بستانکاری
  4. ۴-دفترنویسی
  5. ۵- انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به کل و پس از آن به معین

 

این اعمال مستلزم پیشروی در جدول زمانی خاصی می باشد و به عبارتی دیگر در حسابداری خدماتی شما نمی توانید همه امور را یک شبه انجام دهید و از طرف دیگر نیز امکان کار روی این مبحث و تمام سال هم وجود ندارد. به همین دلیل برخی از امور در پایان هر ماه مورد بررسی قرار می گیرد.در  مرحله بعدی و یا گام دوم حسابدار تراز های آزمایشی دفاتر کل و معین را تهیه کرده و ستون های بدهکار و بستانکار را مشخص می کند.

در مرحله آخر که در پایان سال مالی انجام می گیرد ، حسابدار با تهیه ی کاربرگ به منظور نمایش سود ، زیان ، ترازنامه ، ثبت تعدیلات به منظور اصلاح حساب های معین و کل یا همان بستن حساب های سود و زیان (موقت) ، تهیه ترازنامه و سپس ا ختتامیه حساب های دائمی پرونده حسابداری یک سال مالی بسته خواهد شد.

 

تا به اینجا با بخش کوچکی از حسابداری خدماتی آشنا شده ایم حال می خواهیم بدانیم یک حسابدار شرکت خدماتی از چه نرم افزاری می تواند برای کار خود استفاده کند تا بالاترین کارایی را داشته باشد یا به عبارت دیگر  معرفی کنیم که بهترین نرم افزار حسابداری خدماتی کدام است. برای این امر با برشمردن ویژگی های یک نرم افزار حسابداری خدماتی حسابداران را با قابلیت های این نرم افزار آشنا خواهیم کرد.

 

صدور فاکتور خدمات :

اولین و مهم ترین قابلیتی که یک نرم افزار حسابداری خدماتی می تواند داشته باشد این است که بتواند فاکتوری مطابق سلیقه و نیاز شغلی ما فراهم کند. این فاکتور می بایست در عین ساده بودن برای مشتری و حسابدار گویا و جامع  و برای هر فرد بیننده ای حساب ها تفهیم شده باشد. هم چنین فاکتوری باشد که انعطاف پذیر بوده و بتوانیم تغییراتی را طبق نیاز در آن ایجاد کرد.

 

ارائه گزارش عملکرد :

در شرکت های خدماتی چون کالای قابل لمسی وجود ندارد پس پیگیری روند کاری از عملکرد افراد مشخص می گردد به همین دلیل می بایست گزارش دقیقی از عملکرد هر فردی که در مجموعه ما کار می کند در دست باشد. نرم افزاری در این زمینه بسیار کاربردی خواهد بود که بتواند در عین جزیی نویسی در گزارشات بتواند در تاریخ های معین گزارش عملکرد کامل و جامعی به مدیریت ارائه دهد.

نرم افزار حسابداری خدماتی

نمودار آماری :

برای مدیران شرکت های خدماتی مهم است که بدانند کدام یک از خدمات انجام گرفته توسط شرکت آن ها پردرآمد و یا کدام یک از آن ها کم درآمد بوده است. این مقایسه را یک نرم افزار حسابداری خدماتی می تواند طی یک نمودار که به صورت جامع و گویا باشد به مدیران این مجموعه ها ارائه دهد. این نمودار آماری می بایست بتوان طبق دو بازه تعدادی و ریالی گزارش دقیقی نشان دهد تا این آمار بتواند تمهیداتی جهت بهبود روند کاری خود بیاندیشد.

 

کنترل حساب درآمد :

همان طور که می دانید شرکت های خدماتی به دلیل عدم وجود کالا های قابل لمس در واقع تعداد و محاسبه موجودی کالا ها را ندارند اما نکته مهم و قابل اهمیت برای این گونه شرکت ها بحث درآمدی آن ها می باشد زیرا کلیه خدماتی که در آن شرکت ها رخ می دهد در نهایت منجر به درآمد برای آن ها می شود. در نتیجه آن ها نیاز به نرم افزاری دارند که علاوه بر اینکه محاسبات در آمدی را با جزییات به آن ها نشان می دهد بتواند در هر بازه زمانی (روزانه ، هفتگی ، ماهانه ، سالانه ) آمار دقیقی از درآمد نمایش دهد.

 

رهگیری خدمات انجام شده :

شرکت های خدماتی متشکل از افرادی است که برای رفع نیاز مشتریان یکسری خدمات بر اساس نوع فعالیت آن شرکت انجام می دهند. نکته مهم در این بخش این است که بتوان خدمات انجام شده توسط پرسنل را شناسایی کرده و بتوان این خدمات را رهگیری نمود. این رهگیری باعث می شود که مدیر یا حسابدار مجموعه بتوانند سرانجام خدمات های انجام شده توسط هر شخص بدانند و از این طریق نیز با نحوه عملکرد هر یک از پرسنل خود آشنا شوند.

 

ثبت نحوه تسویه خدمات :

همانطور که در بخش های قبلی نیز توضیح داده شد بحث کنترل درآمد برای بخش های خدماتی بسیا حائز اهمیت است پس در این زمنه نرم افزاری لازم است که بتواند نحوه تسویه خدمات را به صورت دقیق ثبت نماید. یکی از نرم افزارهای کاربردی در این قسمت نرم افزار حسابداری خدماتی پاد می باشد. این نرم افزار علاوه بر دارا بودن تمام قابلیت های ذکر شده در بالا می تواند حتی در حین ثبت فاکتور خدمات نحوه تسویه را که می تواند یکی از حالت های نقدی ، اقساط یا چک باشد را ثبت نماید در نتیجه می توان گزارش دقیقی از نحوه تسویه مشتریان در دست داشت.

همانطور که گفته شد نرم افزار حسابداری خدماتی پاد می تواند یک نرم افزار کاربردی برای حسابداری شرکت های خدماتی به حساب آید. جهت مطالعه ویژگی های دیگر نرم افزار های حسابداری پاد می توانید ما را در صفحه های آپارات و yotobe دنبال نمایید و با قابلیت های این نرم افزار آشنا شوید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۸-۰۹-۰۲

آشنایی با حسابداری خدماتی هر فرد در طی فعالیت های روزمره خود با بخش های مختلفی در اجتماع ارتباط دارد . ارتباط فرد با فرد ، فرد با شرکت ، فرد با مجموعه و … . این ارتباطات با اهداف مختلفی شکل می گیرند که عموماً می توانند برای استفاده از کالاها یا خدمات باشد […]

*    
*