بهترین نرم افزار حسابداری تولید

۱۳۹۸-۰۹-۲۱
daftar
739

بهترین نرم افزار حسابداری تولید

در گذشته به دلیل کوچک بودن کسب و کارها نیاز چندانی به وجود حسابدار و نرم افزار حسابداری نبوده است. افراد با هر سطح دانشی محاسبات کار خود را تا حد نیاز انجام می دادند اما امروزه با پیشرفت روزافزون علم و فناوری همچنین گسترده شدن کسب و کارها وجود یک سیستم قوی برای انجام محاسبات دقیق مجموعه امری ضروری بشمار می آید.

در این راستا شرکت های حسابداری با محول نمودن وظایف انسانی به تکنولوژی اقدام به تولید و عرضه نرم افزار های حسابداری نموده اند. در سال های اخیر کار با این نرم افزار ها باعث ایجاد تغییرات زیادی در بخش های حسابداری مجموعه های تولیدی و تجاری شده است. در واقع این نرم افزارها باعث سهولت در انجام کارها و سرعت بخشیدن به امور حسابداری فروشگاه ها ، شرکت ها و کارخانه ها  شده اند.

یکی از کسب و کارهایی که امروزه گسترده شده اشت و نیاز نرم افزار حسابداری در آن کاملاً احساس می شود ، کسب و کارهای تولیدی می باشد. در ابتدا با شرح تولید و مراحل کاری تولیدی ها با این صنف آشنا خواهیم شد.

 

تولید چیست؟؟

هر زمان که مواد اولیه با طی کردن فرآیند ساخت تغییر شکل دهند و به یک کالای ساخته شده تبدیل شوند ، عمل تولید صورت می گیرد. به عنوان مثال یک تکه چوب بعد از برش و انجام اتصالات لازم ، به میز و صندلی تبدیل می شود. در برخی موارد نیز امکان دارد یک کالای ساخته شده در یک فرآیند تولید ، مواد اولیه ای برای مراحل بعدی تولید باشد. به این نوع از تولید ، تولیدهای چند مرحله ای گفته می شود.

به مجموعه عواملی که موجب ایجاد کالا ها و خدمات می شوند منایع تولید می گویند که شامل منابع طبیعی ، منابع انسانی و سرمایه مادی می باشد. با توجه به فراوانیو قابلیت تغییر پذیری در هرکدام از عوامل تولید می توان کالاهای زیادی با تنوع بسیار تولید کرد.

 

انواع تولید

هر فرد با مشاهده تنوع کالاهایی که در بازار امروزه وجود دارد می تواند متوجه حضور انواع تولیدی ها در سطح کشور شود. تولیدی ها در تمامی زمینه ها فعالیت دارند و در تولید و عرضه کالا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارند.

برای تقسیم و دسته بندی واحدهای تولیدی سه معیار حجم کارگاه ، میزان سرمایه گذاری و حوزه فعالیت در نظر گرفته می شود. هرکدام از این معیارها نشان دهنده این هستند که کارگاه تولیدی مورد نظر ما به چه میزان تولید دارد و چه در زمینه هایی می توانند کالا به بازار عرضه نماید.

حجم کارگاه

حجم کارگاه و سرمایه ی آنها از نظر حجم کار به دو دسته ی کارگاهی تولیدی کوچک و کارگاه های تولیدی صنعتی و بزرگ تقسیم می شوند.

کارگاه تولیدی کوچک : معمولاً با یک یا دو دستگاه راه اندازی شده اند و سرمایه اولیه اندکی دارند. این کارگاه با نیرو های انسانی اندک چرخه کار خود را پیش برده و به تولید کالاهای خود می پردازند. از تولیدی های کوچک می توان از کسب و کارهای خانگی نام برد که در دسته ی خود جزء موفق ترین ها بوده است.

کارگاه تولید صنعتی و بزرگ : این کارگاه ها از فضای کارخانه ای بزرگتری به اندازه یک کارخانه تشکیل می شوند و با دارا بودن نیروهای انسانی در تعداد بالا فعالیت گسترده تری دارند. سرمایه اولیه مورد نیاز جهت این کارگاه ها نسبتاً زیاد است و به ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته تری نیاز دارند. تولیدی های مواد خوراکی ، کارخانه های تولید دستگاه های صنعتی و … از جمله کارگاه های تولیدی صنعتی بزرگ به شمار می آیند.

حوزه فعالیت

معیار دیگری که برای دسته بندی انواع تولید نام برده شده حوزه فعالیت کارگاه های تولیدی می باشد. این معیار نشان می دهد که کارگاه تا چه اندازه ظرفیت دارند و به چه شکل هایی می تواند در بازار فعالیت کند طبق حوزه فعالیت می توانیم به حوزه های کسب و کار خانگی ، کسب و کارهای تجاری و صنعتی و کسب و کارهای کشاورزی اشاره نماییم.

تولیدهای خانگی : این نوع تولیدی ها با سرمایه کم و عموماً به صورت مشارکتی در یک محیط خانگی یا کوچک راه اندازی می شوند. کالاهای تولیدی آن ها تنوع اندکی دارد و در حجم کم تولید می گردد. این نوع تولید ها برای فروش نیز از روش های ساده تری استفاده کرده و سختی چندانی جهت عرضه کالای خود ندارند.

تولیدی های تجاری و صنعتی : این تولیدی ها از محیط کارگاهی بزرگی برخوردار هستند و معمولاً ببا سرمایه اولیه زیاد توانایی تولید محصولات عمده و یا چند محصول به صورت همزمان را دارند. از جمله این کارگاه ها می توان تولیدکنندگان قطعات خودرو و تولید کننده های مصالح ساختمانی را نام برد. قابل ذکر است تعداد و تنوع این گروه از سایر گروه ها بیشتر است.

تولیدی های کشاورزی :

این نوع تولیدی ها شامل انواع تولیدی فعال در حوزه کشاورزی و محصولات خوراکی تولید شده از مواد کشاورزی می باشد. شرکت های تولید کنسروها و کمپوت مواد غذایی  از نمونه های تولیدی های فعال در حوزه کشاورزی می باشد.

 

با مطالعه مطالب ذکر شده در قسمت های قبل با انواع تولیدی و چگونگی کارکرد آن ها تا حدودی آشنا شده ایم. حال اگر بخواهیم وارد مبحث حسابداری تولیدی ها شویم و بدانیم بهترین نرم افزار حسابداری تولید کدام است ، می بایست با بخشی از اطلاعات حسابداری مورد نیاز این بخش نیز آشنا شویم.

به حسابداری که در شرکت و مجموعه های تولیدی صورت می گیرد عموماً حسابداری صنعتی و یا حسابداری بهای تمام شده می گویند. درواقع حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده یک ابزار مهم در اختیار مدیران است که بتوانند در برنامه ریزی ، کنترل و نظارت و بررسی فعالیت های مجموعه خود از آن بهره بگیرند. مدیران با استفاده از  این نوع حسابداری می توانند محاسبه دقیق بهای تمام شده تولیدات خود ، کنترل هزینه های مواد اولیه ، دستمزد و سایر هزینه ها را در دست داشته باشند که این عمل می توند در افزایش و بهبود روند تولی تاثیر بسزایی داشته باشد.

حال بهترین نرم افزار حسابداری تولید ، نرم افزاری است که بتواند دقیق ترین و در عین حال ساده ترین روش را جهت محاسبه بهای تمام شده در اختیار مدیران و حسابداران تولیدی ها قرار دهد. یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری تولید که می تواند محاسبات دقیقی در این زمینه داشته باشد ، نرم افزار حسابداری تولیدی پاد می باشد.

در این نرم افزار با ایجاد فرمول تولید و تخصیص ضرایب تولید به هریک از مواد اولیه می توان بهای تمام شده دقیقی از تولیدات خود داشته باشید. در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد پس از چیدمان فرمول تولید یک محصول ، با ثبت فاکتور تولیدی که در مجموعه انجام می شود  می توانید میزان مصرف مواد اولیه بابت این تولید را مشاهده و محاسبه کنید.

بهترین نرم افزار حسابداری تولید نرم افزاری است که بتواند گزارشات دقیق و جتامعی از تولیدات و مصارف مواد اولیه ارائه دهد. در نرم افزار حسابداری تولیدی پاد با امکان وجود فاکتور های مجزا برای تولیدات چند مرحله ای و فاکتور های دقیق مصرف مواد اولیه در هر زمان حسابدار و مدیر یک تولیدی می توانند گزارشات دقیق کار خود را به تفکیک و یا به صورت تجمیعی داشته باشند.

جهت مشاهده چگونگی عملکرد بهترین نرم افزار حسابداری تولید می توانید به صفحه نرم افزار حسابداری پاد در آپارات مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی