بهای تمام شده سنگ

۱۳۹۹-۰۲-۲۴
daftar
684

بهای تمام شده سنگ

در سال های اخیر نوسانات قیمت زیادی را در بازارهای مختلف شاهد بوده ایم که این نوسانات روی قیمت مواد اولیه تاثیر داشته و در نتیجه باعث شده تا قیمت محصولات تولیدی سنگ نیز به طرز چشمگیری تغییر یابد . این امر کاهش قدرت خرید مصرف کننده را در پی داشته است . با کاهش فروش سود مجموعه های تولیدی سنگ نیز کاهش یافته ، لذا مدیران و حسابداران باید با بازنگری روش های تولید به جبران سودهای از دست رفته ناشی از نوسانات قیمت بپردازند . در این مقاله نیز سعی داریم با ارائه چند روش جهت کاهش بهای تمام شده سنگ راهنمای آن ها باشیم.
اوایل دهه ۹۰ شمسی برابر بود با رونق بازار سنگ . در این شرایط بسیاری از کارخانجات تولید سنگ ظرفیت تولید خود را افزایش دادند و هر کارخانه و مجموعه با حداکثر توان خود از پتانسیل بالای بازار در آن زمان بهره برد . اما رفته رفته با تغییر شرایط و نوساناتی که ذکر آن رفت اکثر مجموعه های تولیدی سنگ ناچار به کاهش عرضه شدند که در برخی موارد به علت انباشت بیش از حد سنگ در انبارها تولید خود را متوقف نمودند و متحمل زیان های زیادی شدند.

اما برای خروج از این وضعیت یا حداقل دوام مجموعه در این شرایط چه می توان کرد ؟
برای پاسخ به این سوال می توان از دو راهکار استفاده کرد :
اول اینکه فعالیت مجموعه را در بازارها داخلی و خارجی افزایش داد و دوم از طریق کنترل هزینه ها بهای تمام شده سنگ را کنترل نمود.
در ادامه به بررسی این دو راهکار می پردازیم.

۱- افزایش فعالیت مجموعه در بازارهای داخلی و خارجی : انجام اینگونه امور به عهده بخش بازرگانی و تبلیغات شرکت می باشد . هر چه تیم بازاریابی قوی تر عمل کند گستره مشتریان بیشتر شده و فروش بالا می رود . در نتیجه سطح تولید در شرایط رکود بازار کاهش چشمگیر نخواهد داشت.
نکته ی دیگری که بخش بازرگانی باید به آن توجه داشته باشد شرایط فروش است . زمانی که تقاضا و قدرت خرید در بازار کاهش می یابد مشتریان برای خریدهای خود درخواست تخفیف با شرایط خاص برای پرداخت صورتحساب خود می نمایند . مانند پرداخت بخشی از صورتحساب به صورت پیش قسط و مابقی به صورت اقساط یا چک . در این شرایط عملاً سود چندانی برای مجموعه به وجود نمی آید . برای تولیدات بعدی مجموعه با مشکل و فشار مالی مواجه خواهند شد . برای رفع این مشکل کارخانجات می توانند به جای تولید با هزینه های بالا در اینگونه موارد از تولیدات همکاران استفاده نمایند تا هم مشتری خود را حفظ کرده و هم هزینه اضافی تولید را حذف کنند.

۲- کاهش بهای تمام شده سنگ : بحث مربوط به هزینه ها اساسی ترین نکته ای است که در بهای تمام شده سنگ وجود دارد به سه دسته تقسیم می شوند : الف : هزینه های ثابت تولید سنگ مانند : استهلاک ساختمان ، تجهیزات و ماشین آلات و … . ب: هزینه های متغییر تولید سنگ : دستمزد کارگران ، انرژی های مصرفی ، مواد اولیه ، ملزومات تولید و … . این هزینه ها بر اساس حجم تولید سنگ تغییر می کنند . با افزایش تولید این هزینه ها افزایش یافته و با کاهش تولید کاهش می یابند . ج : هزینه های نیمه متغییر : مانند هزینه برق که تا حجم معینی از تولید مقدار ثابتی است ولی با افزایش تولید این مقدار نیز بالاتر رفته و تا حجم تولید مشخصی ثابت است.

بهای تمام شده سنگ

کاهش در هر کدام از این گروه هزینه ها باعث کمتر شدن بهای تمام شده سنگ می شود . سوالی که در این بخش مطرح می شود مربوط چگونگی محاسبه این هزینه هاست تا مشخص شود کاهش کدام هزینه بیشترین تاثیر را دارد.
طی بررسی های انجام شده در کارخانجات تولیدی سنگ بیشترین هزینه های تحمیل شده در گروه هزینه های ثابت است . زیرا معمولا تولید در ظرفیت بهینه انجام نمی شود. یعنی تولید بیشتر از فروش است که این امر باعث می شود سنگ های تولید شده در انبارها انباشت شوند و هزینه انبارداری نیز به بهای تمام شده سنگ اضافه گردد .پس باید بین تولید و فروش هماهنگی های لازم صورت گیرد تا خواب سرمایه ( سنگ ) پیش نیاید . همچنین باید ناظری برای مصرف موادی چون رزین ، ساب و … در خط تولید باشد تا میزان مصرف این مواد را نسبت به تولید کنترل کند . این امر از مصرف بیش از حد و غیر اصولی این مواد جلوگیری کرده و در کاهش هزینه ها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

پارامتر های جدول معادله آحاد :

در بحث بهای تمام شده سنگ و برای بدست آوردن مقدار آن به اطلاعات دقیق و به موقع از پارامتر های زیر نیاز است :
هزینه مواد مستقیم و غیر مستقیم ، هزینه دستمزد مستقیم ، سربار
این موارد در محاسبات جدول معادل آحاد و برای بدست آوردن بهای تمام شده سنگ موثرند.
کاهش هر یک از هزینه های ذکر شده در خط تولید سنگ باعث کاهش بهای تمام شده تولید می شوند.
الف : مواد مستقیم : مواد مستقیم همان مواد اولیه و سایر مواردی است که در ساخت محصول مورد استفاده قرار می گیرد . نگهداری این مواد یکی از مواردی است که باعث ایجاد هزینه می شود . لذا کنترل انبار در این زمینه نقش بسزایی دارد . ضعف در انبارداری که منجر به ضایع شدن مواد یا سایر هزینه ها می شود باعث افزایش هزینه نگهداری مواد و بالا رفتن هزینه مواد مستقیم و در نتیجه بهای تمام شده سنگ می شود.
ب: هزینه دستمزد مستقیم : دستمزد افرادی که به طور مستقیم در تولید نقش دارند نیز روی هزینه ها تاثیر دارد پس باید روی راندمان کاری پرسنل نیز برنامه ریزی کرد تا هزینه حقوق با راندمان بالای پرسنل همراه باشد.
ج : سربار : سربار هزینه های غیر مستقیمی است که نمی توان به محصول خاصی اختصاص داد . در نتیجه این هزینه را روی محصولات سرشکن میکنیم.

امروزه مدیران و حسابداران با استفاده از سیستم های حسابداری به بررسی هزینه ها می پردازند. این نرم افزارها که با پردازش اطلاعات ورودی گزارش هایی از عملکرد مجموعه و هزینه ها میدهند ، در بدست آوردن بهای تمام شده نقش بسزایی دارند . یکی از نرم افزارهای کاربردی و تخصصی در زمینه محاسبه بهای تمام شده سنگ نرم افزار حسابداری سنگ پاد می باشد . در این نرم افزار می توان تمام چرخه سنگ از ورود کوپ به مجموعه تا خروج و فروش سنگ را طی گزارشات مربوطه پیگیری نمود و با بررسی بهای تمام شده سنگ به برنامه ریزی و مدیریت آن پرداخت. جهت آشنایی هر چه بیشتر با محیط این نرم افزار می توانید به صفحه ما در آپارات بپیوندید.

برای دانلود و مطالعه این مقاله به صورت PDF روی فایل زیر کلیک کنید.

بهای تمام شده سنگ
اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۷-۱۱-۰۸

بهترین ، مناسب ترین و کاربردی ترین نرم افزار حسابداری کارخانجات سنگبری چه نرم افزاری است؟   حسابداری کارخانجات سنگ  یکی از انواع حسابداری است که شخص حسابدار علاوه بر اطلاعات حسابداری باید اطلاعات کامل و جامعی از فرآیند تولید سنگ در یک کارخانه سنگبری داشته باشد و صرف داشتن اطلاعات حسابداری به هیچ وجه […]

*    
*