بازاریابی در کسب و کار

۱۳۹۹-۰۴-۰۴
daftar
630

بازاریابی در کسب و کار

 

امروزه رقابت در بازار از مهمترین نکاتی است که مدیریت هر مجموعه به آن توجه می کند . هر شرکت ، کارخانه و مجموعه ای که می خواهد به موفقیت برسد می تواند با کمک اصول بازاریابی و جذب مشتری به این هدف دست یابد . بازاریابی از مراحل اولیه کار و حتی قبل از شروع کار هر مجموعه شروع می شود و تا مرحله فروش ادامه دارد . همچنین برای فروش بهتر مجموعه بازاریابان باید اطلاعات و شیوه های نوین بازاریابی را کسب کنند .

 

تعریف بازاریابی

بازاریابی در واقع به اموری گفته می شود که برای ارتباط بین محصول ( ارزش ، خدمات ، کالا ) و مشتری انجام می شود . بازاریابی از درک نیاز مشتری و تطابق محصولات مجموعه برای برآوردن نیاز مشتری تا سودآوری مجموعه پیش می رود . در واقع اینکه متوجه بشویم که بازاریابی در مجموعه ای نیاز است یا خیر باید ۴ اصل : نیاز ، نیازمند ، عامل رفع نیاز  و دادو ستد را بررسی کنیم و در صورتی که هر چهار اصل وجود داشته باشد ، آنگاه از روش های بازاریابی باید استفاده کرد . در بازاریابی ، بازاریابان به جستجوی بهترین بازارها و بخش هایی که مجموعه می تواند در آن به موفقیت و در نتیجه سود بیشتری برسد ، می پردازند .

 

بازاریابی

 

گرایش های مختلف در بازاریابی

با توجه به اینکه هدف مجموعه از فعالیت و عملکرد خود چیست ، بازاریابی با گرایش های مختلفی انجام می شود . منظور از گرایش بازاریابی ، ذهنیت شرکت یا همان فرهنگ سازمانی می باشد .

مهمترین گرایشات بازاریابی به شرح زیر است :

 1. ۱- گرایش تولید : شرکت هایی که با گرایش تولید هدف گذاری می کنند به دنبال این هستند که محصولی تولید کنند که اولاً مشتری توانایی خرید آن را داشته باشد ثانیاً تعداد بالایی از آن محصول را بتواند تولید کند . این گرایش در شرایطی می تواند کاربردی باشد که بازار کالا رقابتی نباشد یعنی عرضه بیشتر از تقاضا باشد و هزینه تولید محصول زیاد باشد که با استفاده از این روش و بالا بردن تولیدی ، هزینه ثابت تولید کاهش یافته و بهای تمام شده نیز کاهش یابد .
 2. ۲- گرایش محصول : در این گرایش مجموعه معتقد است که مصرف کنندگان و مشتریان یک محصول را در صورتی از بین محصولات مشابه انتخاب می کنند که کیفیت آن بالاتر از سایر محصولات باشد . در نتیجه بیشتر بر افزایش کیفیت محصول توجه می کنند .
 3. ۳- گرایش فروش : گرایش یا فلسفه فروش در مجموعه هایی است که با نیازهای پنهان مشتریان سر و کار دارد . در واقع این محصولات را باید فروخت زیرا خریداری نمی شوند . در نتیجه گرایش فروش مجموعه به تبلیغات و فعالیت بازاریابی زیادی نیاز دارد .
 4. ۴- گرایش بازاریابی : در این گرایش محوریت فلسفه سازمان روی خود مشتری است . به این ترتیب هدف بازایابی به شناخت و درک مشتری ، برآورد انتظارات و خواسته های وی می باشد تا با رفع نیازهای مشتری مجموعه به هدف خود دست یابد . در نتیجه فعالیت های مجموعه با فعالیت بازایابی همسو می شود . در واقع مجموعه به دنبال ایجاد مشتری وفادار و جلب اعتماد وی می باشد .

 

تاثیر تکنولوژی در بازاریابی

 از آنجاییکه بازاریابی رشته ای پویا است ، به راحتی توانسته با تکنولوژی روز پیش برود . رونق تکنولوژی و تاثیر فناوری اطلاعات بر آن در توسعه و توزیع مناسب تر و موثرتر محصولات و کالاها باعث شده تا ارائه خدمات به مشتریان در ابعاد گسترده تری صورت گیرد . همچنین الگوهای خرید جدیدی را در مشتریان و متقاضیان کالا و خدمات به وجود آورده است . دلیل تمام این تغییرات ، پیشرفت و همه گیر شدن علم در حوزه های کامپیوتر و مخابرات در نتیجه فناوری اطلاعات است . اینترنت به عنوان شاهراه انتقال اطلاعات ، نقش اصلی را در روش های نوین بازاریابی ایفا می کند .

از جمله ابزارهایی که با تکنولوژی امروز مورد استفاده بازاریابان قرار می گیرد ، به شرح زیر است :

 1. ۱- وبلاگ ها
 2. ۲- ارائه کامپیوتری ( پاورپوینت و … )
 3. ۳- ایمیل و بازاریابی ایمیلی
 4. ۴- Crm (مدیریت ارتباط )
 5. ۵- وبسایت ها
 6. ۶- نرم افزارهای طراحی گرافیکی (فتوشاپ و …)
 7. ۷- رسانه های اجتماعی (شبکه های اجتماعی )

 

بازاریابی

 

بازاریابی و تکنولوژی در توسعه کسب و کار

تکنولوژی های جدیدی که در بالا ذکر کردیم باعث افزایش سرعت انتقال داده ها به مشتریان می شود . به عنوان مثال شما بازاریاب مجموعه تولیدی هستید . کالایی جدید در مجموعه تولید می شود . با استفاده از رسانه های جمعی با وبسایت می توانید به محض تولید آن محصول را برای عرضه به مشتری معرفی کنید . یا تخفیفات با مناسب های مختلف روی برخی کالاها اعمال می شود که از طریق همین رسانه ها اطلاع رسانی به سرعت و به طور جامع روی کل جامعه هدف (مشتریان ) انجام می گیرد . این امر در جذب به موقع مشتری تاثیر به سزایی دارد .

مشتریان با دسترسی راحت و آسان که به تمام رسانه های اجتماعی و تکنولوژی های موجود دارند می توانند قبل از استفاده از خدمات یا خرید کالاها درباره محصول به طور کامل تحقیق کنند ، پاسخ سوالات خود را بیابند و ابهامات قبل از خرید خود را بدون صرف زمان و هزینه زیاد رفع کنند . نتیجه این کار به تصمیم گیری بهتر مشتری منجر می شود . از سوی دیگر ارائه دهنده خدمات یا محصولات نیز در بازار رقابتی با استفاده از تکنولوژی جدید باید از شیوه های نوین بازاریابی استفاده کنند .

هر چه ارتباط بین بازاریان به عنوان نماینده فروش مجموعه و مشتریان بهتر و قوی تر باشد ، تصویر ذهنی خریدار درباره مجموعه بهتر می شود و مشتری وفادار ایجاد می گردد.

سنجش میزان اعتبار یک شرکت هم از دیگر مزایایی است که پیشرفت تکنولوژی برای مشتریان به ارمغان آورده است . زیرا مشتری می تواند استفاده از وب سایت ها به راحتی به مقایسه شرکت با سایر شرکت های مشابه بپردازند و یا حتی از سایت های رسمی دولتی درباره مجموعه استعلام بگیرند . تکنولوژی امروزه به گونه ای شده که کاربران آن به راحتی می توانند به فضای امن آن با اندکی جستجو اعتماد کنند و در نتیجه همین اعتماد به شکل گیری ارتباط دو سویه مشتری و مجموعه می انجامد .

لازمه بقای هر مجموعه رشد و توسعه کسب و کار است . با توجه به مطالبی که ذکر آن رفت استفاده از تکنولوژی روز در پیشرفت کار تاثیر به سزایی دارد . در نتیجه بازاریابان می توانند با استفاده از این تکنولوژی و متدهای جدید بازاریابی در این زمینه به رشد هر چه بیشتر کسب و کار کمک کنند .

کسب و کاری که بتواند همگام با تغییرات بازار پیش رود و از تکنولوژی و قدرت آن بهره ببرد همیشه چند گام از رقبای خود جلوتر است و به اهداف خود در جهت پیشرفت کسب و کار مجموعه می رسد .

علاوه بر تمام موارد بالا تکنولوژی و ارتباطات این امکان را به بازاریابان می دهد که نه تنها در منطقه خود بلکه در سطح استان ، کشور یا حتی دنیا بازار هدف خود را با توجه به محصول و خدمات شرکت گسترش دهند .

 

بازاریابی و نرم افزارها

یکی دیگر از تکنولوژی هایی که به کمک بازاریابان آمده تا کار بازاریابی را برای آنان آسانتر کند نرم افزارهای فروش هستند که معمولا با نرم افزارهای حسابداری هر مجموعه لینک هستند . در نرم افزار حسابداری پاد نیز دستیارهای اندرویدی فروش پاد برای ثبت سفارشات ، کنترل موجودی ، ثبت تسویه فاکتورها به صورت نقدی یا چک استفاده می شوند .

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۹

دیجیتال مارکتینگ با گسترش استفاده از اینترنت توسط عموم مردم ، تغییرات زیادی در سبک زندگی به وجود آمده است . این تغییرات حتی روی نحوه خرید و فروش اجناس ضروری نیز تاثیر گذار بوده است . مشاغل بسیاری با گسترش تکنولوژی و به خصوص اینترنت به وجود آمده اند . یکی از این مشاغل […]

۱۳۹۹-۰۳-۰۷

بورس و مفاهیم آن   به طور کلی علاقه انسان برای پیشرفت و کسب موفقیت های مالی به گسترش روابط تجاری و ایجاد روابط جدید منجر می شود. روش هایی نظیر داشتن کسب و کارهای بزرگ یا سرمایه گذاری، بهترین روش ها برای رسیدن به این هدف می باشد . برای اکثر مردم داشتن کسب […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۸-۰۵-۱۶

بهترین نرم افزار حسابداری رستوران چیست و چه ویژگی هایی دارد؟     روند پیشرفت حسابداری رستوران ها   امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی ، شاهد پیشرفت روزافزون صنعت غذا و رستوران ها هستیم. همانطور که شما هم مسلماً میدانید ، بهترین نرم افزار حسابداری رستوران می تواند موجب مدیریت و کنترل هر چه […]

۱۳۹۸-۰۴-۲۵

واحد فروش و بازاریابی امروزه رقابت شدید و سرعت بالای تغییرات در بازار و تقاضاهای پیش بینی نشده باعث شده تا اهمیت برنامه ریزی برای فروش و بازاریابی دو چندان گردد به طوریکه ایجاد واحد فروش و بازاریابی به یکی از اهداف اولیه هر شرکت و موسسه ای تبدیل شده است . اما در این […]

*    
*