آموزش بستن حساب ها در حسابداری

۱۳۹۸-۱۱-۲۹
daftar
931

آموزش بستن حساب ها در حسابداری

به صورت کلی عملیات حسابداری در دو دوره زمانی انجام می شود که این دو دوره  شامل طول دوره مالی و پایان دوره  مالی می باشد. حال این سوال پیش می آید که دوره مالی چیست ؟ جهت تعیین و ضعیت سود یا زیان هر واحد تجاری مدت فعالیت آن ها به دوره های کوتاهی تقسیم می گردد که به هریک از این دوره ها ، دوره مالی می گویند. در پایان هر دوره مالی طی گزارشات مالی ، وضعیت شرکت برای مذیرن بیان می شود.

سال مالی چیست ؟ به هر دوره مالی که مدت آن ها یک سال باشد سال مالی گفته می شود سال مالی اکثریت شرکت ها در ایران مطابق با تقویم خورسیدی ، از ابتدای فوردین تا آخرین روز ماه اسفند می باشد. در برخی شرکت ها نیز با توجه به نوع فعالیت خود ، تاریخ های دیگری برای سال  مالی خود در نظر می گیرند مثلاً واحد های فعالیتی که در زمینه محصولات کشاورزی هستند می باست با توجه به فصول فعالیتی خود ، سال های مالی خود را چیدمان کنند.

طبق دوره های زمانی عملیات حسابداری که در بند قبلی ذکر شد ، در طول دوره مالی عملیات هایی مانند جمع آوری کلیه اطلاعات مالی موسسه ، تجزیه و تحلیل معامله های مالی ، ثبت این معاملات و عملیاتی مالی موسسه در دفاتر مالی ، انتقال کلیه عملیات ها از دفاتر روزنامه به دفتر کل انجام می شود و سایر عملیات ها در پایان دوره مالی انجام می شود. این امر را طی اسناد حسابداری با بستانکار کردن مانده نهایی حساب هایی که مانده آن ها بدهکار است و با بدهکتار کردن مانده نهایی حساب هایی که مانده آن ها بستانکار است ، انجام می دهند.

 

زمان های مورد نیاز بستن حساب :

بستن حساب ها در دو بخش طی دوره مالی و پایان دوره مالی نیاز است.

۱- طی دوره مالی : برخی از حساب ها هستند که در طی دوره مالی بسته می شوند قرض بفرماییدکه یک مشتری مبلغ یک میلیون ریال به شرکت بدهکار می باشد. ما در طی دوره این مبلغ را به عنوان تخفیف وی در نظر می گیریم و حساب او را می بندیم ثبت حسابداری مربوط به این رویداد را به این ترتیب انجام می دهیم

تخفیفات فروش      ۱،۰۰۰،۰۰۰

                                     حساب های دریافتنی تجاری / آقای الف    ۱،۰۰۰،۰۰۰

 

پس می دانیم که مانده حساب برخی از مشتریان که به دلیل عدم پرداخت بدهی یا قطع همکاری با شرکت و یا دریافت تخفیف در طی سال مالی بسته می شود یعنی مانده بدهی این مشتریان به محاسبات سوخت شده یا هرسرفصل متناسب دیگری منتقل می شود.

۲-پایان دوره مالی : بستن جساب در پایان هر دوره مالی بسیار مفصل تر و متفاوت تر از طی دوره مالی می باشد. این نوع بستن حساب با در نظر گرفتن نوع حساب های موقت (سود و زیانی) و مخلوط و دائمی (ترازنامه ای) انجام می شود. برای بستن حساب های پایان سال ابتدا مانده همه حساب های موفت با یک خساب دائم بسته می شود و بعد از آن مانده همه حساب های دائم بسته می شود و به عنوان افتتاحیه به دوره بعدی انتقال می یابد.

آموزش بستن حساب ها

حساب های موقت

حساب هایی هستند که با پایان یافتن دوره مالی بسته ده و مانده آن ها به دوره مالی بعد انتقال نمی یابد. علت نام گذاری این نوع حساب ها نیز به همین خاطر می باشد زیرا آن ها فقط طی یک دوره مالی به منظور طبقه بندی و محاسبه تغییرات حاصله در حساب حقوق صاحبان سرمایه افتتاح می شوند و در پایان دوره مالی نیز بسته می شوند. این حساب ها شامل درآمد ، فروش ، خرید ، هزینه های مستقیم خرید ، برگشت از فروش ، تخفیفات برگشت از خرید و تخفیفات ، تخفیفات نقدی خرید و فروش و کلیه هزینه ها می باشد.

 

حساب های دائمی

این نوع حساب ها همانطور که از نام آن ها پیداست دائمی هستند یعنی فقط مربوط به یک دوره مالی نیستند و مانده آن ها به دوره مالی بعد منتقل می شود. در پایان هر دوره مالی حساب های دائمی مانده گیری می شوند و مانده های جدید در ترازنامه پایان دوره منعکس می شود و به دوره مالی بعد منتقل می گردد.

 

حساب های مختلط
این نوع حساب ها مخلوطی از جساب های دائمی و موقتی می باشند بدین ترتیب که در پایان دوره مالی با استفاده از تعیلات ، آن قسمت که از مانده حساب را که مربوط به حساب موقت است را جدا می کند و مابقی را که جز حساب های دائمی است به ترازنامه پایان دوره انتقال می دهند. پیش پرداخت های هزینه و پیش دریافت های درآمد از حساب های مخلوط می باشد.

 

نحوه ی بستن حساب موقت :

همانطور که گفته شد حساب های موقت می بایست در پایان دوره مالی بسته شوند و مانده اینگونه حساب ها به سال بعد منتقل نمی شود. جهت بستن این حساب ها باید از یک حساب رابط و واسطه به نام حساب خلاصه سود و زیان استفاده کنیم. مراحل بستن حساب های موقت به شرح زیر می باشد :

 

۱-بستن حساب درآمد :

برای بستن حساب درآمد ، حساب در آمدها را بدهکار و حساب خلاصه سود و زیان را بستانکار می کنیم.

 

۲-بستن حساب هزینه ها :

حساب سود و زیان را معادل جمع کل هزینه بدهکار می کنیم و و سپس تک تک حساب های مرتبط با هزینه ها را بستانکار می کنیم.

 

۳-بستن حساب خلاصه سود و زیان :

برای بستن حساب خلاصه سود و زیان ابتدا مانده آن را مشخص می کنیم. اگر مانده آن بستانکار بود معادل آن را بدهکار کرده و حساب سرمایه را بستانکار می کنیم. وقتی مانده حساب خلاصه سود و زیان بستانکار بشود به مبلغ بستانکاری سود می گوییم. ولی اگر مانده حساب سود و زیان بدهکار باشد. این حساب را بستانکار و حساب سرمایه را بدهکار می کنیم. در این صورت به این مانده حساب زیان می گویند.

 

۴-بستن حساب برداشت :

در آخر برای بستن حساب برداشت ، حساب سرمایه را معادل مانده حساب برداشت بدهکار و حساب برداشت را بستانکار می کنیم.

 

نحوه انتقال حساب های دائمی به سال بعد :

همانطور هم که قبلاً هم ذکر شد حساب های دائمی شامل دارایی ها ، بدهی ها و سرمایه است و مانده حساب آن ها به سال بعد منتقل می شود. برای این کار از تراز  افتتاحیه استفاده می کنیم. به این ترتیب که تمام حساب هایی که در تراز اختتامیه بدهکار هستند بستانکار و حساب تراز اختتامیه را بدهکار می کنیم سپس تمام حساب هایی که دارای مانده بستانکار هستند را بدهکار و حساب تراز اختتامیه را بستانکار می کنیم.

امروزه به علت حجم بالای اطلاعات مالی شرکت ها و مجموعه ها بستن حساب ها را در پایان هر دوره مالی ، نرم افزار های حسابداری انجام می دهند یکی از نرم افزارهایی که کار بستن حساب را می تواند به درستی و سرعت بالا انجام می دهد ، نرم افزار حسابداری بازرگانی پاد می باشد. در این نرم افزار جهت انجام عملیات بستن حساب به منوی امکانات رفته و از قسمت انتقال به دوره ، بستن حساب موقت را انتخاب می کنیم. در این قسمت نرم افزار به صورت خودکار حساب های موقت را شناسایی کرده و با بستن آن ها به حساب خلاصه سود و زیان عملیات بستن حساب موقت را انجام می دهد. جهت آموزش و مشاهده نحوه بستن حساب ها از طریق نرم افزار حسابداری پاد می توانید به صفحه ما در آپارات مراجعه فرمایید.

در ادامه از ماژول امکانات بخش انتقال به دوره این بار حساب های دائم را انتخاب می کنیم. در لیست باز شده که شامل کلیه حساب ها دائم می باشد با انتخاب کلیه حساب های موجود است و لینک کردن تراز اختتامیه در این بخش عملیات حساب های دائم را هم انجام داده و مانده ها را به سال مالی بعد منتقل می کنیم.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰

به یک حسابدار موفق تبدیل شوید   برای اینکه بدانیم چگونه یک حسابدار موفق شویم اول باید بدانیم حسابداری چیست و حسابدار کیست ؟ حسابداری چیست ؟ حسابداری زبان اعداد و ارقام مالی است . این علم زبان تجارت است و زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب می شود . حسابداری سیستمی است که در […]

۱۳۹۹-۰۵-۱۱

خرده فروشی و آنچه درباره آن بدانید   می توان گفت از روزی که بشر به این نتیجه رسید که باید برای تامین مایحتاج خود از محصولات دیگران استفاده کند و تبادلات صورت گرفت، خرید و فروش نیز به وجود آمد . در ابتدا مبادله کالا به کالا بود و رفته رفته با به وجود […]

۱۳۹۹-۰۵-۰۱

شرکت ها و انواع آن   تاسیس شرکت یکی از راه هایی است که افراد مختلف با تاسیس آن به اجرای امور اقتصادی و کسب درآمد می پردازند . اما اینکه شرکت آنها با چند نفر شکل بگیرد ، سرمایه گذاران چه کسانی باشند ، قرار است چه مدت فعالیت کند یا در چه حوزه […]

۱۳۹۹-۰۴-۱۲

استهلاک دارایی ها و روش محاسبه آن یکی از مباحثی که برای برخی حسابداران چالش ایجاد می کند بحث استهلاک دارایی های ثابت در سازمان ، شرکت یا کارخانه می باشد . به علت تنوع در دارایی ها و تنوع در محاسبات انتخاب روش مناسب برای محاسبه استهلا باید با بررسی های دقیق صورت گیرد […]

۱۳۹۹-۰۲-۱۵

ترازنامه و کاربرد آن در حسابداری همانطور که در تعریف حسابداری آمده است هدف از حسابداری ، ارائه اطلاعات مالی به اشخاص تصمیم گیرنده داخل و خارج از سازمان می باشد تا بتوانند با توجه به این اطلاعات مالی تصمیم گیری های خود را انجام دهند. مثلاً اگر یک مجموعه بخواهد وام و یا تسهیلاتی […]

۱۳۹۸-۰۹-۰۲

آشنایی با حسابداری خدماتی هر فرد در طی فعالیت های روزمره خود با بخش های مختلفی در اجتماع ارتباط دارد . ارتباط فرد با فرد ، فرد با شرکت ، فرد با مجموعه و … . این ارتباطات با اهداف مختلفی شکل می گیرند که عموماً می توانند برای استفاده از کالاها یا خدمات باشد […]

*    
*